Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MWL
|
aktualizacja

Budownictwo ma być neutralne klimatycznie. Europosłowie zdecydowali

251
Podziel się:

Parlament Europejski w głosowaniu w Strasburgu opowiedział się za ograniczeniem emisji gazów cieplarnianych przez państwa UE o 40 proc. do 2030 roku w porównaniu z poziomem z roku 2005. Poprzedni cel wynosił 30 proc.

Budownictwo ma być neutralne klimatycznie. Europosłowie zdecydowali
Parlament Europejski w głosowaniu w Strasburgu opowiedział się za ograniczeniem emisji gazów cieplarnianych przez państwa UE o 40 proc. do 2030 roku w porównaniu z poziomem z roku 2005. Poprzedni cel wynosił 30 proc. (PAP, Tytus �mijewski)

Parlament Europejski zagłosował w środę za zmianą tzw. rozporządzenia dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych przez wszystkie państwa UE. Państwa członkowskie będą musiały co roku dokładać starań, by nie przekroczyć swojego rocznego przydziału emisji gazów cieplarnianych.

Rozporządzenie określa wiążące roczne redukcje:

  • emisji gazów cieplarnianych w transporcie drogowym,
  • przy ogrzewaniu budynków, w rolnictwie,
  • małych instalacjach przemysłowych,
  • gospodarce odpadami.

Dotyczy to każdego państwa członkowskiego. Zmienione prawo zwiększa cel redukcji emisji gazów cieplarnianych na poziomie unijnym w 2030 roku. Nowy cel wynosi 40 proc. (poprzednio 30 proc.) w porównaniu z poziomem z roku 2005.

Po raz pierwszy wszystkie państwa członkowskie muszą ograniczyć emisje gazów cieplarnianych. Ich cele krajowe mają mieścić się w przedziale od 10 do 50 proc. Cele na 2030 rok dla każdego państwa członkowskiego są oparte na PKB na mieszkańca i opłacalności.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Andrzej Niziołek Senior Regional Director Eastern Europe, Veeam

Za czym konkretnie zagłosowali europosłowie?

  • Przyjął projekt przepisów, które mają przyspieszyć tempo renowacji budynków nieefektywnych energetycznie.
  • Od 2028 roku zeroemisyjne mają być wszystkie nowe budynki.
  • Do 2026 roku zeroemisyjne mają stać się budynki zajmowane czy eksploatowane przez władze publiczne lub do nich należące.
  • Do 2028 roku wszystkie nowe budynki powinny być wyposażone w technologie energii słonecznej, jeżeli jest to wykonalne pod względem technicznym i ekonomicznym.
  • Dla budynków mieszkalnych poddawanych gruntownemu remontowi termin ten to 2032 rok.
  • Do 2030 roku budynki mieszkalne będą musiały mieć co najmniej klasę energetyczną E, a do 2033 roku – klasę D. Klasę energetyczną określa się w skali od A do G, gdzie do tej ostatniej należy 15 proc. budynków o najgorszej charakterystyce energetycznej w krajowych zasobach budynków mieszkalnych państwa członkowskiego.

Neutralność klimatyczna budownictwa. Europosłowie zdecydowali

Rozporządzenie przewiduje odpowiednią dozę elastyczności państw członkowskich w osiąganiu celów, gdyż jednocześnie muszą zadbać, by transformacja była sprawiedliwa i społecznie uczciwa. Równocześnie likwiduje luki prawne, dzięki czemu UE ma osiągnąć swój cel redukcyjny.

Z tego powodu istnieją limity dotyczące tego, ile emisji państwa członkowskie mogą zaoszczędzić z lat poprzednich, pożyczyć z lat przyszłych, jak również tego, na ile mogą handlować przydziałami z innymi państwami członkowskimi.

Aby móc rozliczać państwa członkowskie, Komisja Europejska będzie – zgodnie z życzeniem PE – w przystępnej formie upubliczniać informacje na temat działań krajowych.

Tekst musi teraz zatwierdzić Rada. Następnie zostanie on opublikowany w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej i wejdzie w życie 20 dni później.

Rozporządzenie w sprawie wspólnego wysiłku redukcyjnego stanowi część pakietu "Fit for 55". Jest to plan UE, który ma do 2030 roku zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych o co najmniej 55 proc. w porównaniu z poziomem z roku 1990. Taki cel zapisano w prawie klimatycznym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
prawo
budownictwo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(251)
bartek
2 miesiące temu
Zero emisji to przesada ale izolować ściany tzreba, bo to ogrnicza emisję porzez mniejsze zużycie energii. Zarabia włąściciel i środowiskio naturalne. Tylko na Boga jedynego koniecznie należy ocieplać dobrym jakosciowo izolatorem, bo inaczej nie osiągnie się zakładanych oszczędności energii. Państwoy GUNB kontroluje materiały budowlane od lat, przed termoizoacją sprawdż czy styropian producenta któtrego masz zamiar kupić nie został złąpany na oszutswie w postaci niższych paremetrów niż deklaorował. Kupisz lewiznę docieplisz nie zaoszczędzisz jak chciałeś a zapłacisz jak za normalny produkt
Mark
2 miesiące temu
Ja odnoszę takie wrażenie, że komuś w Unii (i za wschodnią granicą) zależy na tym, aby Unia się rozpadła ! Niewątpliwie wprowadzanie coraz durniejszych przepisów przez niektórych unijnych nieuków przyspieszy ten proces !
fdvz
2 miesiące temu
Kolejny pomysł, który spowoduje wzrost cen. Nasi ekonomiczni rządzący spece nie rozumieją, że każde dotacje, plusy, kredyty 2% zwiększają stronę popytową (więcej chętnych na kupno to większe ceny). Żeby ceny mieszkań spadły, potrzebna jest podaż. Zmieńcie przepisy by łatwiej można byo zacząć budowę. Bańka na nieruchomościach rosła bo kasa jest rozdawana, stopy procentowe były poniżej inflacji i tani przez to kredyt. Ale to się zmieniło, co odbije się nam czkawką. Stracą nie tylko posiadacze nieruchomości, ale przede wszystkim ludzie mający oszczędności. Dlatego trezba się do tego przygotować. Jak? Wiedza finansowa się przydaje. Przeczytajcie ksią.ż ke pt. Emreytura nie jest Ci potzerbna. Można się czegoś nauczyć.
Rada
2 miesiące temu
To trzeba jechac do Brukseli tam beda dawac domy ekologiczne
ciembor
3 miesiące temu
Niech mi teraz ktoś wytłumaczy, jak to niby zrobić w budynkach w ewidencji zabytków i rejestrze zabytków? Jak rozumiem w rejestrze zabytków nie będą musiały tego robić, ale co z większością kamienic na obszarze np. UNESCO w Krakowie? Przecież to zniszczy zabytkowe centra miast.
...
Następna strona