Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Chiny poważnym zagrożeniem dla Niemiec. Przejmują kolejne branże

104
Podziel się:

Niemiecki przemysł staje przed poważnym wyzwaniem ze strony Chin, które dynamicznie rozwijają zaawansowane technologie. Zagrożone są miliony miejsc pracy i znaczna część PKB. Niemcy muszą dostosować swoją politykę, by utrzymać pozycję lidera.

Chiny poważnym zagrożeniem dla Niemiec. Przejmują kolejne branże
Xi Jinping i Fredrich Merz (Getty Images, Getty Images)

Niemiecki przemysł, niegdyś lider w produkcji wysokiej klasy, zmaga się z rosnącą konkurencją ze strony Chin. Jak podaje "Deutsche Welle", Chiny szybko przeszły od produkcji niskiej wartości do zaawansowanych technologii, co zagraża niemieckim branżom, takim jak motoryzacja i inżynieria mechaniczna.

Raport Centre for European Reform wskazuje, że zagrożone jest 5,5 mln miejsc pracy oraz 20 proc. PKB.

Chiny, dzięki strategii "Made in China 2025", dążą do globalnego przywództwa w zaawansowanej produkcji. Niemieccy producenci samochodów, jak i inne sektory, odczuwają presję z powodu chińskiej konkurencji.

Niemiecki sektor chemiczny i maszynowy również traci na rzecz chińskich firm, które oferują niższe ceny i korzystają z dotacji rządowych.

Eksperci, jak prof. Holger Görg z Niemieckiego Instytutu Gospodarki Światowej, podkreślają, że Niemcy muszą skupić się na swoich mocnych stronach, takich jak farmaceutyka i biotechnologia. Niemieccy politycy i liderzy biznesu muszą przyjąć nowe podejście, aby sprostać wyzwaniom i utrzymać konkurencyjność na globalnym rynku.

gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(104)
TOP WYRÓŻNIONE (tylko zalogowani)
Konrad K.
miesiąc temu
Przykro mi ale to nie pomoże. My jako Europa musimy produkować dla siebie a nie kupować od Chin czy Amerykanów bo jest taniej czy lepiej. Żebyśmy mieli wodę w kranach i gaz w kuchni musimy wspierać swój rynek żeby płacić u siebie a nie inny. Mowilem już o tym z 20 lat temu jak bylem na studiach mlodym chłopakiem to każdy się śmiał co ty tam wiesz... no i wyszło, że jednak przenoszenie produkcji do Chin i kupowanie taniej nie wyszło nam lepiej. Musimy totalnie zmienić mentalność i podejście. Oni szybko wejdą w nowe technologie czy najnowsze i tyle. Musimy dbac o swój rynek, musimy być razem
krzysztof k.
miesiąc temu
A więc, wystarczy nie przenosić produkcji do innych krajów, tylko pomyśleć jak obniżyć jej koszty.... Proste jak drut, ale dla polityków, za bardzo skomplikowane,jak widać....
Ziemianin
miesiąc temu
Europa a zwlaszcza chciwe koncerny co przeniosly wszelaka produkcje do Azji do calej Azji bo w Europie byly wyzsze koszty produkcji teraz ponosza tego konsekwencje , z niskimi kosztami robocizny i niska szesc razy tansza energia z Chin trudno konkurowac , Europa ma tylko jedno wyjscie wprowadzic zrownowazone cla na produkty z Azji inaczej wszyscy w Europie stana sie bankrutami .
POZOSTAŁE WYRÓŻNIONE
azard
miesiąc temu
Recepta jest prosta jak drut. Niemcy czy Unia muszą po prostu być znowu konkurencyjni, tansi w produkcji. Jak to osiągnąć?? Też prostą metodą. Obniżyć o 30 -40% zarobków się nie da to jasne. Ale trzeba natychmiast zmienić, czyli wyrzucić bzdurne przepisy, nakazy i zakazy jak np.chory zielony ład, dążyć aby energia staniała co najmniej 50% I to natychmiast. Innej drogi nie ma, bo jaka??
1234
miesiąc temu
Sami dali im technologię.
Henio
miesiąc temu
Przenoszenie produkcji do Chin to chciwość tzw. " inwestorów" czyli bogaczy którzy kosztem innych chcą być jeszcze bogatsi. Bo zejdą z kosztami o ileś procent i pieniądze z dywidendy będą trochę większe. I Amerykanie w USA są największymi przegranymi tego procesu a my w UE idziemy ich śladem
NAJNOWSZE KOMENTARZE (104)
Marks
4 tyg. temu
Kazdy produkt dotowany przez usa czy chrl do kosza.
Kryzys
4 tyg. temu
Tak kończy nowoczesny model gospodarki opartej na usługach a nie produkcji. Do tego dobitej podatkami na ochronę klimatu.
n66
miesiąc temu
Chińska jakość jest taka sama jak wiarygodność. Podobnie jak u ruskich. Gospodarka to podstawa a nie sympatie na lewo lub prawo.Trzeba się ogarnąć,wziąć do pracy i poczuć europejczykami - inaczej czeka na nas azja.
widzu
miesiąc temu
Europa sama podcina gałąź na której siedzi i to od strony pnia
Polska
miesiąc temu
nie ma się co martwić. Najważniejsze, że jest katolicka. Tylko zbawienie i życie wieczne się liczy
...
Następna strona

© 2025 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.