Amerykańskie cła zaczęły działa - podaje CNBC. W kwietniu wpływy z tej kategorii podatków wyniosły rekordowe 16,3 mld dol. - wynika z danych Departamentu Skarbu. To ponad dwukrotnie więcej niż rok temu i aż o 86 proc. więcej niż w marcu. Wpływy z ceł zmniejszyły kwietniową nierównowagę fiskalną w USA.
Jest to pierwsze pełne rozliczenie miesiąca od momentu, gdy Donald Trump na początku kwietnia wywrócił do góry nogami całą dotychczasową politykę celną Stanów Zjednoczonych. Najpierw nałożył drastyczne cła na większość krajów świata, a potem ogłosił 90-dniową przerwę i wprowadził 10-procentowe cła na import do USA, uzupełniając wcześniejsze taryfy sektorowe.
Od początku roku Stany Zjednoczone zebrały z ceł już 63,3 mld dol., co oznacza wzrost o ponad 18 proc. rok do roku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dochody rosną, bilans fiskalny niepokoi
Tradycyjnie w tym miesiącu amerykański budżet notuje nadwyżkę, bo to okres rozliczeń podatkowych. Tym razem nadwyżka wyniosła 258,4 mld dol. - o 23 proc. więcej niż rok wcześniej - podaje CNBC.
Ale choć dochody rosną, bilans fiskalny nadal wygląda niepokojąco. Od początku roku podatkowego deficyt wynosi 1,05 bln dol., co jest wynikiem o 13 proc. gorszym niż przed rokiem. Wpływy zwiększyły się o 5 proc., ale wydatki rosły szybciej - o 9 proc.
Największym problemem Stanów Zjednoczonych pozostaje obsługa zadłużenia. Odsetki netto od długu publicznego sięgającego 36,2 bln dol. wyniosły w kwietniu aż 89 mld dol. - więcej niż wydatki w niemal każdej innej kategorii oprócz ubezpieczeń społecznych. W skali roku fiskalnego odsetki te urosły już do 579 mld dol., co czyni je drugą największą kategorią w amerykańskim budżecie.
"Trudno będzie zakończyć tę wojnę handlową. Donald Trump ma ideę: chce powrotu gospodarki USA do czasów przedglobalizacyjnych, czyli sprzed 1980 roku. W dużym uproszczeniu - wierzy w powrót utraconych przez globalizację 5 milionów dobrych, stabilnych miejsc pracy i dziesiątek tysięcy firm. To według mnie z wielu powodów się nie wydarzy, ale on w to wierzy, a ideologia jest czymś, co bardzo trudno jest zwalczyć" - pisał niedawno w opinii dla money.pl ekonomista Piotr Kuczyński.