Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Magda Żugier
|
aktualizacja

Trump nałożył cła, USA zbiera żniwa. Najlepszy wynik od lat

233
Podziel się:

W kwietniu amerykański fiskus zebrał rekordowe 16,3 mld dol. z ceł. To efekt zmiany polityki celnej przez Donalda Trumpa i dowód na to, że wojna handlowa może przynosić budżetowe korzyści, choć - jak wskazuje większość ekonomistów - krótkoterminowo. Nadwyżka fiskalna wzrosła o 23 proc. rok do roku - informuje CNBC.

Cła Trumpa zasiliły budżet. Wpływy podatkowe biją rekordy
Cła Trumpa zasiliły budżet. Wpływy podatkowe biją rekordy (PAP, PAP/EPA/CHRIS KLEPONIS/ POOL)

Amerykańskie cła zaczęły działa - podaje CNBC. W kwietniu wpływy z tej kategorii podatków wyniosły rekordowe 16,3 mld dol. - wynika z danych Departamentu Skarbu. To ponad dwukrotnie więcej niż rok temu i aż o 86 proc. więcej niż w marcu. Wpływy z ceł zmniejszyły kwietniową nierównowagę fiskalną w USA.

Jest to pierwsze pełne rozliczenie miesiąca od momentu, gdy Donald Trump na początku kwietnia wywrócił do góry nogami całą dotychczasową politykę celną Stanów Zjednoczonych. Najpierw nałożył drastyczne cła na większość krajów świata, a potem ogłosił 90-dniową przerwęwprowadził 10-procentowe cła na import do USA, uzupełniając wcześniejsze taryfy sektorowe.

Od początku roku Stany Zjednoczone zebrały z ceł już 63,3 mld dol., co oznacza wzrost o ponad 18 proc. rok do roku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zbudował 100 firm - od staników i krów po wojskowe samoloty - Piotr Beaupré w Biznes Klasie

Dochody rosną, bilans fiskalny niepokoi

Tradycyjnie w tym miesiącu amerykański budżet notuje nadwyżkę, bo to okres rozliczeń podatkowych. Tym razem nadwyżka wyniosła 258,4 mld dol. - o 23 proc. więcej niż rok wcześniej - podaje CNBC.

Ale choć dochody rosną, bilans fiskalny nadal wygląda niepokojąco. Od początku roku podatkowego deficyt wynosi 1,05 bln dol., co jest wynikiem o 13 proc. gorszym niż przed rokiem. Wpływy zwiększyły się o 5 proc., ale wydatki rosły szybciej - o 9 proc.

Największym problemem Stanów Zjednoczonych pozostaje obsługa zadłużenia. Odsetki netto od długu publicznego sięgającego 36,2 bln dol. wyniosły w kwietniu aż 89 mld dol. - więcej niż wydatki w niemal każdej innej kategorii oprócz ubezpieczeń społecznych. W skali roku fiskalnego odsetki te urosły już do 579 mld dol., co czyni je drugą największą kategorią w amerykańskim budżecie.

"Trudno będzie zakończyć tę wojnę handlową. Donald Trump ma ideę: chce powrotu gospodarki USA do czasów przedglobalizacyjnych, czyli sprzed 1980 roku. W dużym uproszczeniu - wierzy w powrót utraconych przez globalizację 5 milionów dobrych, stabilnych miejsc pracy i dziesiątek tysięcy firm. To według mnie z wielu powodów się nie wydarzy, ale on w to wierzy, a ideologia jest czymś, co bardzo trudno jest zwalczyć" - pisał niedawno w opinii dla money.pl ekonomista Piotr Kuczyński.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(233)
TOP WYRÓŻNIONE (tylko zalogowani)
Joanna
miesiąc temu
oto przykład opodatkowania społeczeństwa
Joanna
miesiąc temu
Wpływy zwiększyły się o 5 proc., ale wydatki rosły szybciej – o 9 proc. co jest tym że towary wzrosły o cło więc i wydatki wzrosły. Następny krok na zwięszenie inflacji
Joanna
miesiąc temu
i z czego się cieszyć chyba z tego że amerykanie biednieją. Zaraz przyjdzie czas na dewaulizację dolara i utratę rozliczeń światowych w tej walucie
POZOSTAŁE WYRÓŻNIONE
Szczerze
miesiąc temu
Nie za bardzo mądry tytuł i treść. Należałoby zmienić na : "duża ilość pieniędzy wyciągnięta spekulacją Trumpa z kieszeni Amerykanów zasiliła "skarb państwa". Po co pisać bez końca rzeczy nie mające sensu. Prawda jest inna. Powiedzmy, że jakiś sklep np. Best Buy - największy sprzedawca elektroniki w USA kupuje z Chin tani telewizor za 1000 dolarów. Zwykle w porcie zjawia sie przedstawiciel kompanii "odbierający" transport podpisując list przewozowy. Trump wprowadził cło 50%. Teraz Best Buy musi zapłacić 500 dolarów od każdego telewizora i przedstawiciel podpisuje w porcie , lub po prostu płaci rachunek celny. Telewizor już kosztuje Best Buy 1500 dolarów. Oczywiście te dodatkowe koszty zostaną przelane na klienta. W sklepie Best Buy ten telewizor już będzie o 500 dolarów,(lub więcej bo cały cyrk celny wymaga osób tym się zajmujących) droższy. Nonsensem jest chwalenie ceł. USA właśnie wyciągnęło z kieszeni nabywcy telewizora 500 dolarów. To "puste" pieniądze, na które NIKT nie zapracował poza klientem kupującym telewizor. NASTEPNY PODATEK nie jakaś chwała cudu ekonomicznego. Proszę, nie kasujcie, bo wiele osób nie rozumie tego przekrętu i chwalą go.
Mateusz
miesiąc temu
Wydatki wzrosły o 9%. To gdzie to całe DOGE melona huska? Miały być oszczędności, a wyszły większe wydatki plus bałagan.
Kto płaci?
miesiąc temu
Cło płacą importerzy, czyli budżet anerykanski zasiliły firmy z Ameryki. W dalszej kolejności klienci zapłacą wyższą cenę czyli też wyższe podatki stanowe i federalne. A inflacja dostanie kolejny bodziec.
...
Następna strona