Donald Trump ogłosił w środę, podczas "Dnia Wyzwolenia", cła odwetowe na cały świat: 10 proc. na cały import oraz 25 proc. na samochody zagraniczne. Pokazał listę krajów i stawek ceł, które je obejmą - w przypadku Unii Europejskiej będzie to 20 proc.
Podstawowe 10-proc. taryfy na produkty ze wszystkich państw wejdą w życie 5 kwietnia, a dodatkowe cła na towary z poszczególnych krajów - 9 kwietnia.
- Mamy bardzo dobre wiadomości, masa dobrych rzeczy się dzieje dla naszego kraju. To jest "Dzień Wyzwolenia", czekaliśmy na niego długo, na zawsze zostanie zapamiętany jako dzień, w którym amerykański przemysł się odrodził - ogłosił na początku środowego wystąpienia przed Białym Domem Donald Trump.
- Zagraniczni liderzy, oszuści, kradli pracę, byliśmy wykorzystywani przez dekady. To się kończy. Za chwilę podpiszę historyczny dekret wykonawczy, wprowadzający wzajemne cła na kraje na całym świecie. Wzajemne. Oznacza to, że oni robią to nam, a my robimy to im. Bardzo proste. Prościej się nie da. To jeden z najważniejszych dni, moim zdaniem, w historii Ameryki. To nasza deklaracja niepodległości gospodarczej - stwierdził Trump.
Potwierdził, że o północy ze środy na czwartek wejdą w życie 25-proc. cła na samochody sprowadzane do USA. Zapowiedział też m.in. 10-proc. bazową stawkę ceł na wszystkie importowane towary. Przekonywał, że inne kraje nałożyły cła na USA i w ten sposób "grabiły" Amerykę. - Dla krajów, które traktują nas źle, wyliczymy cła, które będą proporcjonalne do wszystkich ich taryf, niepieniężnych barier i innych form oszukiwania - zapowiedział. Dodał, że ponieważ Stany Zjednoczone są "bardzo uprzejme, ogłoszone przez USA cła będą stanowić połowę naliczonej sumy".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
20-procentowe cła na import z UE
Trump przedstawił też tabelę ze szczegółowo rozpisanymi stawkami ceł wzajemnych, które nałoży na poszczególne kraje. Poniżej stawki dla wybranych państw:
- Chiny - 34 proc.,
- kraje UE - 20 proc.,
- Wielka Brytania - 10 proc.,
- Wietnam - 46 proc.,
- Tajwan - 32 proc.,
- Japonia - 24 proc.,
- Indie - 26 proc.,
- Korea Płd. - 25 proc.,
- Tajlandia - 36 proc.,
- Szwajcaria - 31 proc.,
- Indonezja - 32 proc.
- Dla każdej spółki, która sprzeciwia się naszym zdroworozsądkowym wzajemnym cłom, moja odpowiedź jest prosta: jak chcecie mieć stawkę zero proc., to produkujcie w USA, bo wtedy stawka jest zerowa - stwierdził. - Te cła dadzą nam wzrost jak nigdy wcześniej - przekonywał.
Rozporządzenia podpisane
Trump podpisał na koniec środowego przemówienia dwa rozporządzenia: jedno ustanawiające "cła wzajemne" na produkty ze wszystkich państw oraz drugie eliminujące tzw. wyjątek de minimis, pozwalający na sprowadzanie towarów o wartości do 800 dol. z Chin z pominięciem ceł. Ta luka stanowiła podstawę działalności chińskich platform e-commerce oferujących tanie produkty z ChRL takich jak Temu i Shein.
Trump od tygodni wielokrotnie podkreślał historyczną wagę daty 2 kwietnia, określając ją mianem "Dnia Wyzwolenia" Ameryki. Co dokładnie ogłosi prezydent USA, nie było jasne aż do środowego wieczornego przemówienia przed Białym Domem. Wcześniej Trump ujawnił jedynie, że wprowadzi pakiet wzajemnych ceł wobec krajów, które pobierają opłaty za amerykański eksport, w celu wyrównania ich poziomu.
Z kolei we wtorek rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt mówiła, że Trump ma odpowiedzieć na "dekady nieuczciwych praktyk handlowych, które zdzierały z Ameryki i amerykańskich robotników, wydrążyły klasę średnią i zniszczyły serce kraju". W poniedziałek "Washington Post" donosił, opierając się na nieoficjalnych źródłach, że Biały Dom przygotował projekt objęcia około 20-proc. cłem większości importu do USA.
Wiadomo było jedynie, że w czwartek wejdą w życie zapowiedziane już wcześniej 25-proc. cła na samochody, lekkie ciężarówki i części samochodowe sprowadzane z zagranicy.
Jakie cła zdążył już wcześniej wdrożyć Trump
Przed "Dniem Wyzwolenia" Donald Trump zdążył już wdrożyć częściowe 25-procentowe cła na dobra z Kanady i Meksyku, 20-procentowe na produkty z Chin, a także 25-procentowe cła na importowaną stal i aluminium. W środę w życie weszły 25-procentowe cła na produkty z państw kupujących ropę naftową z Wenezueli.