Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
PBE
|
aktualizacja

Co z dopłatami do pomp ciepła? Minister o decyzji

83
Podziel się:

- Nie jest tak, że się wycofujemy, powiem tak, że go odkładamy - tak na pytanie o rządowy program dopłat do pomp ciepła odpowiedziała w czwartek Anna Moskwa. Minister klimatu i środowiska podkreśliła, że rząd chce wspierać wszelkie inicjatywy odejścia od gazu.

Co z dopłatami do pomp ciepła? Minister o decyzji
Minister Anna Moskwa zapowiada, że rząd będzie dofinansowywać pompy ciepła, ale osobny program na razie nie ruszy (Getty Images,, 2022 Global Images Ukraine)

Przypomnijmy: pompa ciepła jest urządzeniem grzewczym, które samo z siebie nie produkuje energii, ale pozwala na jej pozyskiwanie. To część ekologicznego systemu ogrzewania pomieszczeń. Jak pisaliśmy na money.pl, w sprzedaży znajdują się pompy ciepła wodne, pompy gruntowe lub pompy ciepła powietrzne.

Zainteresowanie tymi urządzeniami w tym roku wystrzeliło, gdy w naszej części globu wybuchł kryzys energetyczny związany m.in. z węglem i gazem. Użytkownicy pomp ciepła obawiają się jednak, że po powrocie stawki VAT za energię do 23 proc. zapłacą znacznie więcej za rachunki.

Według danych Porozumienia Branżowego na Rzecz Efektywności Energetycznej (POBE), w trzecim kwartale 2022 r. roczny koszt ogrzewania powietrzną pompą ciepła domu o pow. 150 metrów kw. to od 2,8 tys. zł do 6,47 tys. zł rocznie w zależności od tego, jak dobrze dom jest ocieplony. To wyliczenia dla 5-proc. stawki VAT.

Pompy ciepła na razie bez dopłat

Jeszcze kilka miesięcy temu Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapowiadał, że uruchomiony zostanie program dotacji na zakup i montaż pomp ciepła. Kolejne tygodnie mijały i programu jak nie było, tak nie ma. I na razie nie będzie. Rząd zdecydował za to, że zwiększy dotacje w programie "Czyste Powietrze", w którym na wymianę "kopciucha" i termomodernizację domu będzie można otrzymać nawet do 135 tys. zł.

Analizowaliśmy, czy zwiększyć dofinansowanie w "Czystym Powietrzu" [...]. Nie mówimy, że rezygnujemy z programu, jest potrzebny i ma sens. Tam, gdzie jest możliwość odejścia od gazu, chcemy to robić. W pierwszej kolejności Fundusz skoncentrował się jednak na "Czystym Powietrzu" i zmianie programu. Nie jest tak, że się wycofujemy, jest bardziej tak, że program (dopłat do pomp ciepła - przyp. red.) odkładamy - mówiła w czwartek, 29 grudnia, minister Anna Moskwa.

Minister dodała, że pompy są brane pod uwagę w programie "Czyste Powietrze".

- To, co obserwujemy, to coraz więcej wniosków na wymianę ciepła dotyczy właśnie pomp. Zaufanie do tego źródła rośnie, stąd decyzja dotycząca zwiększenia kwot w "Czystym Powietrzu" - wskazała Anna Moskwa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
energetyka
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(83)
Olek
3 miesiące temu
Odejścia od gazu?? Co ta kobieta gada? Chyba odejście od węgla jest priorytetem, przynajmniej jeszcze niedawno było. Poza tym mogłaby się wyrażać precyzyjnie jak już coś: odejście od gazu ziemnego, a nie gazu płynnego. Z tego co się orientuję, to akurat na modernizację instalacji i przejście na gaz płynny ze zbiornika jest dotacja w ramach programu Czyste powietrze.
Cuda cuda
3 miesiące temu
Nadal manipulujecie wpisami i to jest demokracja wstyd
Ekologia
3 miesiące temu
50 lat temu na 10 bloków osiedlowych było około 3000 piecy na węgiel ale na 10 bloków 4 klatkowych było 3 samochody i 10 motocykli wszyscy palili węgle i smogu nie było dziś miliony tiro dzień I noc jadą z zachodu przez polske tam I z powrotem spalaja rocznie miliardy ton ropy I to jest ekologia
Ekologia
3 miesiące temu
Cześć ludzi nie jest dziś stać na pompkę do roweru
Normalny
3 miesiące temu
Wpierw dopłaty do wymiany kopciucha na kocioł gazowy a teraz UE wprowadza zakaz montażu pieców gazowych. To samo z elektrowniami atomowymi, Niemcy już zamykają a my planujemy budowę. Jak wybudujemy to zostaną wprowadzone opłaty od odpadów radioaktywnych przez UE....
...
Następna strona