Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MWL
|

Coraz bliżej powstania nowej uczelni podległej ministrowi finansów. Podano termin rozpoczęcia zajęć

13
Podziel się:

Pojawił się już projekt nowelizacji ustawy, który ma umożliwić utworzenie uczelni finansowej. Miałaby ona kształcić kadry dla Ministerstwa Finansów i prowadzić badania m.in. nad uszczelnianiem podatków. Projekt jest w wykazie prac legislacyjnych rządu. Rozpoczęcie zajęć planowane jest na początek roku akademickiego 2022/2023.

Coraz bliżej powstania nowej uczelni podległej ministrowi finansów. Podano termin rozpoczęcia zajęć
Nowa uczelnia ma być podległa ministrowi finansów i kształcić kadry na potrzeby resortu. (Getty Images, Mateusz Wlodarczyk, NurPhoto)

"Projekt zmiany ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce ma na celu umożliwienie utworzenia uczelni finansowej będącej publiczną uczelnią zawodową, nadzorowaną przez ministra właściwego do spraw budżetu, finansów publicznych i instytucji finansowych" - czytamy w komunikacie.

Uczelnia finansowa. O co chodzi w pomyśle Ministerstwa Finansów?

O pomyśle utworzenia takiego finansowego uniwersytetu pisaliśmy w maju br. Pomysł, który zrodził się w resorcie finansów, tylko brzmiał jak dowcip. W rzeczywistości plany utworzenia własnej uczelni, która wyszkoli kadry skarbowe, nie są wcale odległe i nierealne.

Zobacz także: Inflacja nadal rośnie. Komentarz ministra finansów. „To nie moment na drastyczne ruchy”

Do powołania uczelni – jak wskazano – niezbędna jest nowelizacja ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, która pozwoli ministrowi finansów sprawować nadzór nad uczelnią, a także umożliwi finansowanie uczelni w formie subwencji, dotacji, stypendiów, finansowania badań naukowych oraz innych zadań zleconych realizowanych przez uczelnię na rzecz Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej.

Przewiduje się, że kształcenie w uczelni finansowej rozpocznie się od roku akademickiego 2022-2023

– napisano w harmonogramie prac legislacyjnych rządu.

Praca w administracji skarbowej. Nowa uczelnia finansowa wyszkoli kadry

W komunikacie dodano, że utworzenie uczelni wynika z potrzeby kształcenia i doskonalenia kadr, zapewnienia wsparcia edukacyjnego oraz naukowo-badawczego resortu finansów, jak również "stanowi realizację postanowień zawartych w podpisanym 8 czerwca 2021 r. przez Ministra Edukacji i Nauki oraz Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej liście intencyjnym w sprawie utworzenia publicznej uczelni zawodowej".

Jak wyjaśniono, uczelnia będzie prowadziła kształcenie praktyczne, które przełoży się na budowanie i rozwój nowych kompetencji oraz zapewnienie wysoko wykwalifikowanej kadry resortu finansów. Jak wskazano, przewiduje się prowadzenie studiów stacjonarnych i niestacjonarnych, a także studiów podyplomowych oraz innych form kształcenia.

Zaznaczono, że utworzenie uczelni pozwoli m.in. na "prowadzenie badań z zakresu administracji skarbowej, a także rozwijanie działalności badawczej poprzez organizowanie sympozjów i konferencji naukowych" czy "wymianę doświadczeń na forum krajowym i międzynarodowym". Dalej czytamy:

Szczególny nacisk zostanie położony na praktyczny aspekt studiów. Absolwenci uczelni finansowej będą mieli nie tylko wiedzę teoretyczną, ale przede wszystkim umiejętność jej praktycznego, efektywnego wykorzystania w realizacji konkretnych zadań zawodowych. Istotną rolę w programie studiów będą pełniły zajęcia w formie ćwiczeń, konwersatoriów, warsztatów prowadzonych przez praktyków, jak również praktyki zawodowe w jednostkach organizacyjnych podległych Ministrowi Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej lub przez niego nadzorowanych
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(13)
fsdvxc
2 lata temu
Politycy i ich członkowie rodziny, kumple są bardzo wszechstronni. Znają się na wszystkim… na mediach… na energii, na paliwach…. Politycy każdej opcji mają w naturze, że idą po władzę i na urzędy, by załatwiać interesy własne, swoich kumpli i rodziny. Posadki w urzędach, spółkach państwowych, komisjach, fundacjach... nagrody, odprawy, ustawiane przetargi… służbowe samochody i mieszkania, ochroniarze. Żaden polityk nie pomoże nam bardziej niż sami możemy sobie pomóc. Po prostu trzeba robić swoje. Zobaczcie ksiazke pt. Emerytura nie jest Ci potzerbna . Opisuje proste zasady budowania majątku. Ludzie sami mogą wiele osiągnąć w tym kraju bez niczyjej łaski i to wcale nie jakimiś skomplikowanymi metodami.
Ulka
2 lata temu
Katolicka Uczelnia Biznesowa - czyli jak doić polaków w imię pana...
Ech
2 lata temu
Mam nawet patrona. Al Capone.
Dorota
2 lata temu
To już koniec Polski:(((
Narodowa ucze...
2 lata temu
Glapa bedzei rektorem. Ona nawet nie przychodzi na zajecia na SGH, wysyla swoich doktorantow. Zalosne.