Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
HTO
|

Coraz więcej hoteli dla dorosłych. Prawnicy: mogą dyskryminować

23
Podziel się:

W Polsce przybywa hoteli oferujących usługi wyłącznie dla gości dorosłych. Chodzi o obiekty, które nie przyjmują dzieci. Cieszą się one sporym zainteresowaniem, ale część ekspertów ma tu wątpliwości. Twierdzą, że takie miejsca dyskryminują najmłodszych. O sprawie pisze "Rzeczpospolita".

Coraz więcej hoteli dla dorosłych. Prawnicy: mogą dyskryminować
Istnieje wiele miejsc, do których wstępu nie mają dzieci. Zdaniem ekspertów mogą one dyskryminować najmłodszych (Adobe Stock, Halfpoint)

Część hoteli czy ośrodków SPA w Polsce zastrzega, że nie przyjmuje małoletnich gości. Obiektów, do których nie można przyjechać z dzieckiem, przybywa - informuje "Rzeczpospolita". W sieci można znaleźć oferty z limitem wiekowym, które ustalają same placówki - czytamy.

Jak wyjaśnia dziennik, właściciele takich obiektów dbają o interes dorosłych, ponieważ ich klienci oczekują spokoju. "Niewiele jest jednak miejsc, w których dorośli mogą liczyć na wypoczynek bez towarzystwa maluchów. Hotele tylko dla dorosłych są przystosowane do ich potrzeb, dzięki czemu gwarantują wyjątkowy relaks" - pisze "Rz".

Część ekspertów twierdzi jednak, że takie miejsca mogą dyskryminować.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: W tej branży Czechy mają przewagę nad Polską. "Imponujące"

"To forma dyskryminacji"

Konstytucjonaliści wskazują, że takie miejsca mogą łamać podstawy ustawy zasadniczej, która gwarantuje równość. - To forma dyskryminacji w życiu społecznym i gospodarczym ze względu na wiek. Dziecko to też człowiek. Ze względu na swój wiek nie jest gorsze od innych. Nie można w ten sposób naruszać jego godności - mówi prof. Ryszard Piotrowski, cytowany przez "Rz".

Jego zdaniem przyzwolenie na takie miejsca, które wykluczają dzieci, może zachęcać przedsiębiorców do tworzenia obiektów dyskryminujących inne grupy społeczne. A taka tendencja może sprawić, że niebawem powstaną np. hotele, które zakażą wstępu dla seniorów, osób homoseksualnych albo osób z otyłością - uważa prof. Piotrowski.

Jego zdaniem państwo nie może tak traktować gości, bo obowiązkiem hotelarzy jest respektowanie prawa, w tym prawa dziecka. - Usługodawcy nie mogą tępić życia rodzinnego. Zgodnie z konstytucją każdy ma prawo do jego ochrony - dodaje konstytucjonalista.

Inaczej sprawę widzi były Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak. Przyznaje, że takie miejsca mogą być postrzegane jako forma dyskryminacji dzieci i ograniczają możliwości wyboru wypoczynku.

- Jednak takie hotele często oferują również specjalne atrakcje tylko dla dorosłych, które mogłyby być nieodpowiednie dla dzieci. Do wyboru jest wiele miejsc, z których mogą skorzystać rodzice z dziećmi - mówi Michalak w rozmowie z "Rz".

Można spróbować wnieść skargę

Mirosław Wróblewski, ekspert z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich w rozmowie z dziennikiem przyznaje, że rodzice, którzy chcą domagać się dla dzieci równego traktowania, mogą mieć utrudnione zadanie. Wskazuje, że w takich sytuacjach można wnieść skargę do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, ale on nie rozpatruje spraw indywidualnych.

Domaganie się odszkodowania na drodze cywilnej może nie przynieść rezultatów, ponieważ mamy wolność gospodarczą. Nawet prawo unijne nie przewiduje zapisów, które chronią przed dyskryminacją ze względu na wiek - przypomina "Rzeczpospolita".

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(23)
Tedi
rok temu
Na całym świecie hotele 16 + nie dyskryminują, tylko w Polsce dyskryminują? Bzdury.
Darqn
rok temu
To nie dyskryminacja najmłodszych, tylko troska o gości którzy pragną chwili spokoju, podczas gdy rodzice mają na wszystko wywalone i dzieci robią w hotelu co chcą i włażą gdzie chcą, mając za nic ciszę nocną. Obsługa jest w tym przypadku bezradna.
Rysiek
rok temu
i dobrze, bo coraz więcej spotyka się w miejscach gdzie człowiek oczekuje relaksu i spokoju rozwrzeszczone dzieci z rodzicami których to zupełnie nie obchodzi. To jest pokolenie 500+ , czyli wszystko im można i wszystko dla nich
PRAWDA
rok temu
Przyszła moda z Ameryki ze stanów Zjednoczonych eh na zamykanie tam nie idź tam nie wchodź tam nie stój nie stój za długo tam nie wejdździesz 150 kluczy dżwi do otwierania kosze na śmieci zamknięte na zachodzie jak się za długo paczysz lub stoisz na publicznej ulicy przed 🏡 domem prywaciarza to on za tobom wyjedzie ałtem bendzie jeździł za tobom do okoła i na końcu zadzwoniono po policję policja przyjedźie tak jest w Francji ,w Ameryce ta moda na zamykanie przyszła z zachodu dawniej wszystkie dżwi były otwarte do klatek w blokach stało się pod blokiem chodźiło paczyło się i nikomu to nie przeszkadzało było to normalne i się jeszcze z kimś pogadało
PRAWDA
rok temu
Szkoda tego komentować tego sie nie da opisać po prostu znieczulica dla ludźi poczebujoncych ,biednych "na sygnale"policja przyjechała jak do przestepców do jedzenia🤣🤣🤣🥳🥳😃😂😂🤦🤦🤷🤷 jak bogaci kradnom biednych to wtedy jest dobrze jak biedny chce się posilić na koszt bogatych to nie dobre jest ale jak bogaci prywaciarze dawcy pracy okradajom robotników to wtedy jest okej nie ma problemu jak dawcy pracy wyżucajom jedzenie do kosza polski dawca pracy woli wyżucić jak dać to samo czyniom zachodnie markety na terenie Polski wyżucajom jedzenie do kosza ale u siebie w swoich krajach to umiejom przekazywać żywność na cele harytatywne potrawiom rzeczy przekazywać do instytucji na zachodzie nie wyżucajom dawcy pracy ,markety rzeczy do kosza do śmieci tylko przekazujom podjeżdża samochód i zabiera organizacja harytatywne,jak kamienicznicy bezprawnie podnoszom czynsz najmu haracz za spanie żondajom uiśzczenia kosmicznego czynszu represyjnego to wtedy jest dobrze wtedy jest okej za mieszkanie powinno się placić maksimum 1000 złotych nie wincy powina być ustawa o czynszu maksymalnym!!!!
...
Następna strona