Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Daniel Bochen
|
aktualizacja

Czechy wypadły z pierwszej piątki największych importerów polskiej żywności

3
Podziel się:

Zgodnie z danymi Eurostatu, polski eksport żywności do południowych sąsiadów w ostatnich latach spowolnił. Tym samym Czechy wypadły z pierwszej piątki największych importerów polskiej żywności.

Czechy wypadły z pierwszej piątki największych importerów polskiej żywności
Czechy wypadły z pierwszej piątki największych importerów polskiej żywności (East News)

Czechy poza pierwszą piątką największych importerów polskiej żywności

Czechy w 2016 r. zajmowały trzecie miejsce wśród największych importerów polskiej żywności. Niepełne dane Eurostatu za 2018 r. wskazują, że nasi południowi sąsiedzi "wypadli" nie tylko z podium, ale nawet z pierwszej piątki. Wolniejszy wzrost polskiego eksportu do Czech na tle pozostałych krajów Unii Europejskiej obserwowany jest aż w 15 z 24 kategorii produktowych.

Według ekspertów Crédit Agricole, gorsze wyniki polskich eksporterów żywności na czeskim rynku w znacznym stopniu związane są z nasilającymi się w ostatnich latach działaniami protekcjonistycznymi stosowanymi przez Czechy w celu ograniczenia importu żywności z Polski. Jak zaznaczają "są one w ostatnich tygodniach szeroko komentowane w mediach, po tym, jak Czechy wykorzystując skandal w polskim sektorze wołowiny, utrudniają polskim eksporterom mięsa dostęp do swojego rynku".

Gorsze wyniki eksportu do Czech mają charakter systemowy?

Analitycy Crédit Agricole zauważyli, że gorsze wyniki polskiego eksportu do Czech nie wynikają z problemów w pojedynczych kategoriach, lecz mają charakter systemowy. Według nich można wyodrębnić dwie podstawowe grupy działań protekcjonistycznych stosowanych przez Czechy w tej sprawie.

Jedną z nich jest dyskredytowanie polskiej żywności przez nieuzasadnione kwestionowanie jej jakości oraz bezpieczeństwa. Przykładem tego są m.in. opisywane w mediach negatywne kampanie informacyjne dotyczące polskiej żywności oraz kwestionowanie przez stronę czeską wiarygodności polskich instytucji nadzorujących jej bezpieczeństwo. Druga grupa działań służy osłabianiu konkurencyjności cenowej importowanych produktów. Są to m.in regulacje, których celem jest sztuczne zawyżanie kosztów transakcyjnych.

Przykładem tych praktyk są wprowadzone w ostatnim czasie przez Czechy obowiązkowe kontrole polskiego mięsa, które spotkały się z krytyką unijnego komisarza ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności - Vytenisa Andriukaitisa. Wszystkie te działania uderzają w jedną z podstawowych zasad wspólnego rynku UE, którą jest swoboda przepływu towarów.

W obliczu trudności sprzedaży swoich artykułów do Czech, polscy eksporterzy żywności z powodzeniem reorientują swój eksport. Ich problemy na rynku sąsiadów z południa wskazują jednak na potrzebę wypracowania rozwiązań, które umożliwiłyby ochronę ich interesów i usprawnienie rozstrzygania sporów w tym obszarze na poziomie unijnym - podkreślają eksperci.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(3)
slupszczanin
5 lata temu
Panie Ardanowski czas namawiac do bbojotu czeskiego piwa i nie tylko oko za oko
jacku
5 lata temu
Kolejna klęska Pisu (bo wzrost spowolnił)
Maciek
5 lata temu
Pytanie czy miejsce Polski zajęli inni importerzy , czy Czesi zwiększyli produkcje/ udział w spożyciu swoich własnych produktów .? Patrząc na przygranicze markety to jakoś odwrotu Czechów od polskiej żywności nie widzę a wręcz przeciwnie .