Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Czesi wydają u nas krocie. Różnica w cenach jest ogromna

45
Podziel się:

Czesi wydają w Polsce siedmiokrotnie więcej niż jeszcze w 2019 roku - wyliczył bank Česká spořitelna. Nasi południowi sąsiedzi pozostawili w tym roku nad Wisłą równowartość 17 mld koron. Przeważały zakupy spożywcze, ale też wakacyjne wydatki.

Czesi wydają u nas krocie. Różnica w cenach jest ogromna
sklep zakupy (Adobe Stock)

Największy czeski bank komercyjny Česká spořitelna porównał zagraniczne wydatki Czechów, analizując ich płatności kartami. Okazało się, że nasi południowi sąsiedzi robią coraz większe zakupy za granicą.

Jak wskazuje dziennik Seznam Zpravy, coraz więcej Czechów na zakupy wybiera się do Polski i zostawiają u nas krocie.

- Bezwzględnym rekordzistą jest Polska, która urosła siedmiokrotnie - stwiedził Byznys Jan Hailich z Česká spořitelna. - Przyjrzeliśmy się liczbom z 2019 roku, kiedy nasi klienci w pierwszej połowie roku wydali w Polsce 440 milionów koron. W tym roku za pierwsze półrocze jest to już 2,5 miliarda – mówi w wywiadzie dla Agenda SZ.

Według szacunków banku Czesi pozostawili do tej pory w tym roku w Polsce 17 miliardów koron.

Czesi kupują żywność i paliwa

Jak wyjaśnia czeski dziennik, powodem jest ogromna różnica w cenach między oboma krajami.

"Podczas gdy w Polsce makaron można kupić za 10 koron, w Czechach podobne opakowanie kosztuje 40 koron. Polskie masło kosztuje 30 koron, kilogram wieprzowiny kosztuje niecałe 60 koron, a ser w plasterkach kosztuje na przykład 21 koron" - wylicza portal Seznam Zpravy.

Czesi kupują nie tylko żywność, ale też benzynę i papierosy. W Polsce tańsze są także materiały budowlane, meble czy całe kuchnie. Jak dodaje ekspert czeskiego banku Česká spořitelna, polska żywność jest średnio tańsza o 24 punkty procentowe.

- Jeśli ta sytuacja się utrzyma, można przypuszczać, że tendencja wydatkowa w Polsce pozostanie taka sama, a może nawet się wzmocni - powidział w wywiadzie dla Agenda SZ.

Jak zauważył analityk zagraniczne zakupy bezpośrednio można przełożyć na straty dla czeskiego budżetu. Jak wyliczył, gdyby Czesi wydali w kraju wspomniane 17 miliardów koron, dochody podatkowe państwa (za sprawą 21-proc. VAT-u) wyniosłyby 3 miliardy koron.

Wydatki Czechów wzrosły również w kategorii tych "wakacyjnych" (paliwa, zakwaterowanie, wyżywienie). Okazało się, że Polska w tym roku stała się głównym konkurentem dla Chorwacji, która jest najpopularniejszym kierunkiem wyjazdowym naszych sąsiadów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(45)
Jan Matějka
8 miesięcy temu
Prosty przykład - paczka papierosów Winston w Polsce ok. 85 CZK, a w Czechach 131 CZK
Thors Hammer
8 miesięcy temu
Dlaczego wciąż powtarzacie artykuły o Czechach robiących zakupy w Polsce? Czesi są pragmatykami i umieją liczyć. Skoro więc polski rząd ogłosił wyprzedaż znosząc VAT, a czeska korona umocniła się o ok. 20%, to nic dziwnego. Dlaczego nie napiszecie też, że Czesi inwestują w naukę o 30% więcej per capita niż my, że inwestycje w startupy są o 50% wyższe w wartościach bezwzględnych i że Czesi mają w swoich rankingach więcej uniwersytetów niż wszystkie byłe państwa demoludów razem wzięte. Chcecie obiektywnie informować o gospodarce, czy macie już w redakcji doradcę ds. polityki rządowej?
50+
8 miesięcy temu
Ja się wcale nie dziwię (Czesi liczyć potrafią) skoro mamy "sztuczne" tarcze to oni to wykorzystują. Zamiast podnosić pensje uczciwie pracującym Polakom to rząd robi dobrze Czechom. Taka jest prawda...
xxxx
8 miesięcy temu
Czesi są obecnie najbogatszym krajem dawnego bloku socjalistycznego. Dochody obywateli Czech są wysokie. W Polsce ceny są wysokie ale tylko dla biednych Polaków, dla cudzoziemców o wysokich dochodach jest tanio. Po prostu jesteśmy biedną nacją i glupią na dodatek, bo niewiele rozumiemy z ekonomii..
Janusz
8 miesięcy temu
w jednym zdaniu pisze że Czesi zostawili 2.5 miliarda koron a w następnym że 17 miliardów w którym zdaniu jest prawda artykuł na zamówienie jak to jest u nas dobrze [tanio]
...
Następna strona