Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MZUG
|

Czy psa można wrzucić w koszty uzyskania przychodu? Jasna odpowiedź KIS

12
Podziel się:

Przedsiębiorcy rozliczający się według skali podatkowej lub podatku liniowego mają możliwość odliczania od podstawy opodatkowania kosztów prowadzenia działalności. Jak się okazuje, w koszty można wrzucić m.in. psa - przekazała na portalu X doradczyni podatkowa Małgorzata Samborska.

Czy psa można wrzucić w koszty uzyskania przychodu? Jasna odpowiedź KIS
Psa można wliczyć w koszty prowadzenia działalności (East News, Zaneta Zmuda-Kozina)

"Księgowy/doradca na JDG pracujący na sprzęcie klienta pyta, czy może wrzucić w koszty wydatki na psa, którego GŁÓWNYM ZADANIEM BĘDZIE PILNOWANIE MAJĄTKU FIRMY, DOKUMENTÓW I SPRZĘTU KLIENTÓW. Serio przedsiębiorcy, po to adoptujecie psy??? KIS uznał stanowisko za prawidłowe (pisownia oryginalna - przyp. red.)" - napisała na portalu X doradczyni podatkowa Małgorzata Samborska.

Małgorzata Samborska udostępniła także fragment pisma dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, z którego wynika, że ze względu na to, że pies będzie pilnował mieszkania, w którym jest prowadzona działalność gospodarcza - "czyli będzie ochraniał majątek związany z działalnością gospodarczą, to za koszt uzyskania przychodu można uznać wydatki związane z utrzymaniem psa w związku z pełnieniem przez niego funkcji stróżujących" - czytamy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polak przejął firmę logistyczną od Niemców, która dziś generuje ponad 2 miliardy zł przychodów.

Pies wliczony w koszty - prawnik tłumaczy

Do możliwego wliczenia w koszty psa odniósł się także w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" prawnik Piotr Ostafi. Wskazał on, że ta kwestia nie wynika z przepisów, ale z wielu indywidualnych interpretacji podatkowych wydawanych przez dyrektora KIS.

Uznał on (dyrektor KIS - przyp. red.), że wydatki związane z zakupem, utrzymaniem i wyszkoleniem psa, podatnik będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, jeżeli pies ten będzie pełnił funkcje stróżujące w prowadzonej firmie i będzie przebywał na jej terenie. Każdorazowo trzeba jednak wykazać, że wydatki poniesione na utrzymanie psa mają ścisły i niebudzący wątpliwości związek z prowadzoną działalnością gospodarczą – tłumaczy w rozmowie z "DGP" mec. Piotr Ostafi.

W przypadku, gdy firma i dom znajdują się pod tym samym adresem, sprawa rozliczenia wydatków na psa jako kosztu uzyskania przychodu wygląda inaczej. Mecenas Piotr Ostafi zwraca uwagę, że Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, iż w takiej sytuacji wydatki na utrzymanie psa mają również charakter prywatny. Oznacza to, że pies pełni funkcję stróża nie tylko firmy, ale także prywatnego domu podatnika i zabezpiecza przedmioty użytku osobistego.

W wielu przypadkach działalność prowadzona w domu ma specjalnie wydzielone miejsce, jednak tylko niektóre wydatki mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu. Jak wyjaśnia w rozmowie z "DGP" mec. Ostafi, fakt, że działalność prowadzona jest w wydzielonej części domu, nie eliminuje prywatnego charakteru części wydatków. W takiej sytuacji możliwe jest jedynie częściowe odliczenie, np. kosztów szkoleń dla psa związanych z jego funkcją stróża lub części wydatków na wyżywienie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(12)
WYRÓŻNIONE
I wiecie co?
miesiąc temu
Mąż policjant też się nie liczy choć szkolony i pilnuje. Nie odliczysz ani grosza metodą "na psa".
XXX
miesiąc temu
Kiedy w Polsce w końcu będzie można identyfikować się jako pies 🐶🐕
Tylkoże:
miesiąc temu
Czy pies upilnuje laptopa przed siepaczami władzy o 6 rano?
NAJNOWSZE KOMENTARZE (12)
Robespiere
miesiąc temu
Jak się jest korporacja to można wpisać wszystko, jak się jest Januszem to prawie nic. I takie to mamy prawo. Jeżeli jednak marzowosxi biznesów są poniżej podatków, to staje się to duża pokusa
fefdee
miesiąc temu
I to byl maltańczyk czy yorkshire terrier? Tak właśnie robia przedsiebiorcy i realnie placa o wiele mniejsze podatki od emeryta, od pracownikow zasuwających na minimalna. Przepisy stworzone pod bogatych. Dlaczego emeryt albo pracownik z tasmy nie moze sobie odliczyc od podatku psa?
Jaruś K.
miesiąc temu
Czyli kota tesz mogem se odliczyć od podatku?!
wap
miesiąc temu
pies powietrzem nie zyje wiec tez kosztuje
Tylkoże:
miesiąc temu
Czy pies upilnuje laptopa przed siepaczami władzy o 6 rano?