Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Marcin Walków
Marcin Walków
|

Czy spór z kontrolerami w PAŻP zakończy się na dobre? Termin "rozejmu" upływa za miesiąc

5
Podziel się:

Formalności przeszkadzają w tym, żeby to porozumienie podpisać - powiedział Maciej Sosnowski, przewodniczący Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego. Obecnie trwają 30-dniowe konsultacje m.in. w sprawie nowego regulaminu wynagradzania. "Rozejm" w sporze z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej obowiązuje do 10 lipca. Zgodę na uzgodnione warunki musi też wyrazić minister infrastruktury.

Czy spór z kontrolerami w PAŻP zakończy się na dobre? Termin "rozejmu" upływa za miesiąc
Po podpisaniu wstępnego porozumienia PAŻP i kontrolerzy negocjują szczegóły dotyczące m.in. wynagrodzeń (East News, Wojciech Strozyk/REPORTER)

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej oraz Związek Zawodowy Kontrolerów Ruchu Lotniczego 28 kwietnia br. podpisały wstępne porozumienie. Pozwoliło ono uniknąć spodziewanego paraliżu, zwłaszcza na Lotnisku Chopina i w Modlinie, z początkiem maja. Nie zakończyło ono sporu.

Do tematu powrócono w czwartek 9 czerwca na posiedzeniu podkomisji stałej ds. transportu lotniczego w Sejmie.

Trwają 30-dniowe konsultacje ze wszystkimi związkami zawodowymi tych dokumentów, które wypracowaliśmy. Zidentyfikowaliśmy kwestie, dotyczące 24 postulatów, odnoszących się do spraw bezpieczeństwa, jak również warunków wykonywania pracy. W tym zakresie konsultowane są zmiany do regulaminu pracy, zmierzające do minimalizacji liczby nadgodzin kontrolerów ruchu lotniczego - powiedziała Anita Oleksiak, prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

Uzgadniają zmiany w wynagrodzeniach. "Trudna sytuacja finansowa PAŻP"

- Nowy regulamin określa też, że na czas pracy kontrolerów składa się nie tylko wykonywanie czynności na stanowisku operacyjnym, ale również m.in. czas odprawy, przyjmowanie i przekazywanie stanowiska operacyjnego. Nie wszystkie zmiany są możliwe do wdrożenia w chwili obecnej, strony uwzględniły, że większość regulacji zostanie wprowadzona w nowym okresie rozliczeniowym, czyli od 2025 r. - dodała.

- Konsultowany jest też aneks do regulaminu wynagradzania, który enumeratywnie wylicza dodatki. Ze względu na trudną sytuację finansową agencji nie wszystkie założenia będą realizowane od 2022 r., ale stopniowo, w zależności od możliwości agencji - podkreśliła Oleksiak. Uzgodniono też zmiany w Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych.

Wszystkie związki zawodowe w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej zgłaszają uwagi. Odbyło się już pierwsze spotkanie w ich sprawie, w przyszłym tygodniu ma zostać zorganizowane kolejne. - Docelowym efektem porozumienia jest podpisanie umów ze wszystkimi pracownikami. Ten stan musi się zakończyć do 10 lipca - zaznaczyła szefowa PAŻP.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Tak wygląda praca kontrolerki lotów

Związkowcy: nie ma przeszkód, by podpisać porozumienie końcowe z PAŻP

- Formalności przeszkadzają w tym, żeby to porozumienie podpisać. Musi się zakończyć 30-dniowy okres konsultacji społecznych w PAŻP i dopiero wtedy będzie można podpisać końcowe dokumenty i umowy o pracę. Zgodę na to wszystko musi jeszcze wyrazić pan minister - powiedział Maciej Sosnowski, przewodniczący Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego.

- Po ostatnim spotkaniu na komisji i podpisaniu wstępnego porozumienia, negocjacje nabrały tempa i wartości merytorycznej. Większość spraw ustaliliśmy, pozostają drobne kwestie do uzgodnienia w zakresie programu szkolenia, kodeksu etyki i ochrony sygnalistów. To w międzyczasie uzgadniamy. One moim zdaniem nie stoją na przeszkodzie w podpisaniu porozumienia końcowego - zaznaczył związkowiec.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
KastaKRL
2 lata temu
tak jak myślałam, reszta kontrolerów która przyjęła warunki pracy jest teraz SZYKANOWANA ! Sami powodują, że w takiej atmosferze nie da się pracować. Reszta pracowników dla nich jest nieistotna... no to dajmy im lornetki, wyłączmy systemy nawigacyjne chociażby i wtedy zobaczymy ile KRL są warci!
wezyr
2 lata temu
kolejny skok na kasę w wykonaniu KRL, pewnie pozostałym pracownikom PAŻP obniża i tak nędzne pensje, jak zwykle zrzutka na najbogatszych
Prostepytania
2 lata temu
A co PiS zrobił dobrze przez siedem lat, oprócz okradzenia nas ze wszystkiego co ukraść można było?
Przecież
2 lata temu
Badziewiaki made in PiS wszystko robią po łebkach i bylejakość to ich drugie imię, czego dowodzi choćby brak miliardów euro z unii europejskiej.
Oczywiście
2 lata temu
DYKTAtura wszystko robi na chwilę i pod publikę.