Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|
aktualizacja

Czym taniej ogrzać dom? Wnioski ujawniły prawdę: Polacy są skołowani

27
Podziel się:

Pompa ciepła, piec gazowy, na drewno lub pellet - czym ogrzać dom? Jak pisze portalsamorzadowy.pl, ostatnie dane dotyczące wniosków o dotację z programu "Czyste powietrze" pokazują, że Polacy nie mają pewności, jak odpowiedzieć na to pytanie. Powodów jest kilka.

Czym taniej ogrzać dom? Wnioski ujawniły prawdę: Polacy są skołowani
Polacy szukają źródeł ciepła, które przyniosą oszczędności (Adobe Stock, ola20)

W 2022 r. udział pieców gazowych we wnioskach o dotację z programu "Czyste Powietrze" na wymianę źródła "drastycznie spadł", ale w ostatnich miesiącach znów zaczął rosnąć. Dane za październik i listopad pokazują jednak, że znów się obniża.

Jeszcze w styczniu 2022 r. aż 40 proc. wnioskodawców o dotację z tego programu wybierało właśnie piec na gaz. Jesienią ubiegłego roku to źródł ociepła spadło do 21-22 proc., dziś znów jest na poziomie 30-33 proc.

Skokowo zaś wzrosło zainteresowanie piecami na biomasę (np. pellet drzewny). W styczniu ich udział we wnioskach był na poziomie 10 proc., a w październiku już okolo 21 proc.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Drewniany, w pełni ekologiczny dom postawili w 3 dni. Koszt? 900 tys. zł. "Ściany oddychają"

Pompy ciepła. Od boomu do popadnięcia w niełaskę

Według Portalu Samorządowego pompy ciepła są "szczególnie ciekawym przypadkiem", bo w naszym kraju obserwowano na nie prawdziwy boom. "Ponownie lekko obniżył się udział pomp ciepła, ale wszystko wskazuje na to, że dla tych urządzeń znów nadchodzi lepszy czas" - czytamy w artykule.

Serwis upatruje przyczyn w zapowiedzi szerokiego unijnego programu wsparcia pomp ciepła, który w najbliższych tygodniach ma ogłosić Komisja Europejska. Zwraca też uwagę, powołując się na Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych, że Polskę zalała fala "tanich, ale niemarkowych, kiepskiej jakości pomp ciepła z Azji".

Ich parametry energetyczne okazywały się gorsze od deklarowanych. Inną przyczyną problemów miało być ich instalowanie tam, gdzie nie powinny się znaleźć, na przykład na budynkach nieocieplonych. Według SPiUG to właśnie sprawiło, że w świat poszła opinia, że "pompy ciepła się nie sprawdzają".

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapowiedział uszczelnienie kryteriów dla pomp ciepła.

Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) uważa, że przyczyna leży gdzie indziej, niż wskazuje SPiUG. - W Polsce istotnym dziś hamulcem dla pomp ciepła są bardzo wysokie ceny energii elektrycznej w relacji do cen innych paliw - mówi Paweł Lachman, prezes PORT PC.

Portal Samorządowy podsumowuje, że do tych urządzeń zniechęcają dziś wysokie ceny prądu (w porównaniu do cen gazu i innych surowców) oraz obawa o ich dalszy wzrost. Jeśli jednak ceny prądu nie wzrosną, a nowa koalicja rządząca zrealizuje zapowiedź niższej taryfy na prąd dla pomp ciepła, zainteresowanie nimi znów może wzrosnąć.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(27)
Jerzy
4 miesiące temu
Jak masz bardzo bobrze ale bardzo dobrze ocieplony dom,Temperatura W domu do 21 stopni,bardzo dobre okna,Fotowoltaike sporo paneli,to czy to pompa ciepła czy pellet.Bendziew miarę tanio dla mieszkań czy domków do 100 metr.Jak mas domek czy mieszkanie lubisz cieplejszą wodę w kranie,Temp w mieszkaniu,22/23stopnie,To niestety drogą sprawa.Do wyliczeń tych co piszą i sprzedają ,trzeba dodać minimum 50procent,więcej energii czy opału.Trzeba czytać opis pieca producenta,tam małymi literkami piszą,ogrzewanie do temp 21stopni,wodę o ile się nie mylę do 40 stopni, powyżej tych wartości jest wesoło.Mam dom 160 metr,lubię temp 23 at woda około 50 stopni w kranie,5 osobowa rodzina.pale pelletem,dom ocieplony średnio dobrze,zużywam 6 ton pelletu rocznie.
Leo
5 miesięcy temu
Jedli Dom jest ocieplony i ma ogrzewanie podlogowe to napewno pompa ciepla jest dobra a jesli nie ma.ocieplenia i stara istalacja to napewno katastrofa
Adis
5 miesięcy temu
Nikt nie wie dlaczego pompy ciepła są koszmarnie drogie. Za to każdy się domyśla że kto kupił drogiego koszmarka musi teraz zapłacić za drogi prąd, a gdy zakaże się wszystkiego oprócz pomp , one jeszcze bardziej zdrożeją. Bilansuje się ten szwindel tak, że gdy nie stać nas na takie drogie ciepło by walczyć z ociepleniem klimatu, to ocieplenie klimatu nastąpi a wtedy będzie cieplej ale i koszmarnie.
ewwe
5 miesięcy temu
Będzie zakaz na węgiel, pellet, drewno a w przyszłości również na gaz. Tylko na prąd. W nowych budynkach już od 2025r .
Gabi
5 miesięcy temu
Najlepszym wyjściem będzie przeniesienie całej Polski w cieplejsze miejsce na ziemi.
...
Następna strona