Właściciele pomp ciepła wpadną w pułapkę? Oto co ich może czekać
W ubiegłym roku sprzedaż pomp ciepła biła rekordy nie tylko w Polsce, ale też w całej Europie. Serwis 300gospodarka.pl zwraca jednak uwagę, że osoby, które za pomocą pomp ogrzewają domy, nie zmieszczą się w limitach zużycia energii uprawniających do niskich cen. I nie pomoże nawet zainstalowana fotowoltaika.
Przypomnijmy, że po zmianach brak wzrostu cen będzie obowiązywał do limitu 3000 kWh dla gospodarstw domowych (wcześniej było 2000 kWh), dla osób z niepełnosprawnością 3600 kWh (było 2600 kWh), a dla rolników i dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny 4000 kWh (było 3000 kWh).
Pompy ciepła mogą oznaczać wysokie rachunki
Przekroczenie tych limitów oznacza wyższe rachunki. Serwis 300gospodarka.pl przekonuje, że jeżeli ogrzewamy dom pompą ciepła, to na pewno zużycie energii będzie wyższe niż ustalone limity.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Inflacja jednocyfrowa jeszcze w tym roku. Członek RPP: martwi nas inny odczyt
"Według szacunków branżowej organizacji PORT PC w przypadku przeciętnego domu o powierzchni 150 m kw., pompa ciepła zużyje rocznie od 3 751 kilowatogodzin do nawet 20 103 kilowatogodzin energii" – informuje serwis.
– Trzeba uwzględnić to, że jeśli ktoś ma pompę ciepła, to zużycie 6000 kWh rocznie nie oznacza, że nadmiernie zużywa energię, tylko potrzebuje jej do ogrzewania. Dlatego powinna być osobna taryfa dla tych gospodarstw domowych – mówi dla 300gospdoarka.pl prezeska Forum Energii Joanna Maćkowiak-Pandera.
Boom na pompy ciepła
PORT PC informował, że rynek, mierzony liczbą sprzedaży pomp ciepła, w roku 2022 wzrósł o 120 proc. w porównaniu do roku 2021. Popyt był na tyle duży, że zdecydowanie przewyższał podaż.
W 2022 r. Polska była na ósmym miejscu wśród państw UE pod względem sprzedaży pomp ciepła w przeliczeniu na tysiąc gospodarstw domowych. Według danych PORT PC w Polsce co trzecie sprzedane urządzenie służące do ogrzewania pomieszczeń było pompą ciepła.
W kwietniu ruszyła piąta edycja programu "Mój Prąd". Dopłaty można dostać nie tylko do fotowoltaiki, ale także do pomp ciepła oraz kolektorów słonecznych. Maksymalna dotacja, jaką będzie można otrzymać to 58 tys. zł, a budżet całego programu wynosi 955 mln zł.