Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Dane o gospodarce załamały ekonomistów. "Sektor konsumencki w głębokiej recesji"

30
Podziel się:

Sektor konsumencki znajduje się w głębokiej recesji – stwierdzili analitycy PKO BP w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS-u. I nie mają dobrych wieści. Taka sytuacja może się utrzymać jeszcze przez wiele miesięcy. A to złe wieści dla naszej gospodarki.

Dane o gospodarce załamały ekonomistów. "Sektor konsumencki w głębokiej recesji"
Gospodarka Polski na zaciągniętym hamulcu. Komentarz do danych GUS (zdj. ilustracyjne) (Adobe Stock, ©polack - stock.adobe.com)

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w marcu spadła o 7,3 proc. w porównaniu z marcem 2022 r. W porównaniu z lutym natomiast – wzrosła o 14 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny. Natomiast sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła w ubiegłym miesiącu o 4,8 proc. w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej.

Sprzedaż detaliczna w marcu pogłębiła spadek w ujęciu realnym i hamowanie wzrostu nominalnego. Zwiększona przez napływ uchodźców liczba konsumentów nie maskuje już słabości wydatków konsumpcyjnych w porównaniach rok do roku – przyznali analitycy PKO BP.

Polacy zmieniają przyzwyczajenia zakupowe

Eksperci podkreślili, że realna sprzedaż detaliczna w ciągu roku obniżyła się o 7,3 proc., czyli najsilniej od maja 2020 r. (okresu pierwszego lockdownu). Wzrost odnotowała wyłącznie sprzedaż odzieży (+1,7 proc. rok do roku), a także utajniona przez GUS pozostała sprzedaż w niewyspecjalizowanych sklepach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: 13.04 Program Money.pl | Koniec wolnej amerykanki na rynku franczyzy w Polsce

Jeżeli chodzi o największe spadki, to te należą do sprzedaży paliw (-20,7 proc. rok do roku). Dalej są: sprzedaż gazet i książek (-17,8 proc. rok do roku) i kategoria pozostałe (-18,5 proc. rok do roku). Ujemna dynamika widoczna też jest w sprzedaży dóbr pierwszej potrzeby. Eksperci wymienili: żywność (-4,6 proc. rok do roku), farmaceutyki i kosmetyki (-1,8 proc rok do roku), które wcześniej znajdowały się pod pozytywnym wpływem wydatków przebywających w Polsce Ukraińców.

Eksperci PKO BP wskazali, że dane GUS-u sugerują, że spadek realnych dochodów Polaków zmienia strukturę ich wydatków. Konsumenci coraz częściej rezygnują z zakupów, które nie są uznawane za konieczne.

Sektor konsumencki w głębokiej recesji

Z szacunków analityków banku wynika, że w całym pierwszym kwartale realna sprzedaż detaliczna obniżyła się o 4,1 proc. rok do roku (po spadku o 1,6 proc. rok do roku w czwartym kwartale 2022 r.). Stwierdzili zarazem, że zachowanie historycznych zależności wskazywałoby na podobny spadek konsumpcji w ujęciu rachunków narodowych.

Zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że popyt na usługi był w ostatnich dwóch miesiącach słabszy niż popyt na towary – tak wynika z wydatków kartowych klientów PKO Banku Polskiego – podkreślili eksperci.

W ich ocenie marcowe dane potwierdzają, że sektor konsumencki znajduje się w głębokiej recesji. I, co gorsza, taki stan rzeczy może potrwać nawet cztery kwartały.

"Poprawa dynamiki konsumpcji możliwa jest w drugiej połowie roku, wraz z odbudową dynamiki płac realnych. Szczególny charakter obecnego spowolnienia, w którym nie zakładamy silnego wzrostu bezrobocia, wskazuje na duży potencjał do szybkiej odbudowy konsumpcji w średnim terminie" – zakończyli analitycy PKO BP.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(30)
zorro
12 miesięcy temu
człowiek który pracuje aby przeżyć staje się niewolnikiem
Dan
12 miesięcy temu
Czyli polski pisowski standard- żyjemy biednie, ale skromnie.
hmmm
12 miesięcy temu
Polak, istota biedy.
robolbezrobot...
12 miesięcy temu
zobaczymy wybory idą co raz więcej ludzi patrzy na to co się dzieje jak na zasłonę dymną by ruina mogła być w unii (programy osłonowe) wiedzą o kosztach + i ilości ruinców oraz wpływie ich na nasze wynagrodzenia ( popyt podaż ) - pomoc ruinie ,ruincą i zasłona to koszt jakieś 700-750 mld ( nie ma wojny wypad z Polski koniec tego dobrego )
Kris
12 miesięcy temu
I super w koncu ludzie doszli do wniosku że seansem życia nie jest ciągła i rosnąca konsumpcja. Żyjemy w świecie badziewia i masy rzeczy które zaśmiecają nasz świat.
...
Następna strona