Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Dane o gospodarce załamały ekonomistów. "Sektor konsumencki w głębokiej recesji"

30
Podziel się:

Sektor konsumencki znajduje się w głębokiej recesji – stwierdzili analitycy PKO BP w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS-u. I nie mają dobrych wieści. Taka sytuacja może się utrzymać jeszcze przez wiele miesięcy. A to złe wieści dla naszej gospodarki.

Dane o gospodarce załamały ekonomistów. "Sektor konsumencki w głębokiej recesji"
Gospodarka Polski na zaciągniętym hamulcu. Komentarz do danych GUS (zdj. ilustracyjne) (Adobe Stock, ©polack - stock.adobe.com)

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w marcu spadła o 7,3 proc. w porównaniu z marcem 2022 r. W porównaniu z lutym natomiast – wzrosła o 14 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny. Natomiast sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła w ubiegłym miesiącu o 4,8 proc. w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej.

Sprzedaż detaliczna w marcu pogłębiła spadek w ujęciu realnym i hamowanie wzrostu nominalnego. Zwiększona przez napływ uchodźców liczba konsumentów nie maskuje już słabości wydatków konsumpcyjnych w porównaniach rok do roku – przyznali analitycy PKO BP.

Polacy zmieniają przyzwyczajenia zakupowe

Eksperci podkreślili, że realna sprzedaż detaliczna w ciągu roku obniżyła się o 7,3 proc., czyli najsilniej od maja 2020 r. (okresu pierwszego lockdownu). Wzrost odnotowała wyłącznie sprzedaż odzieży (+1,7 proc. rok do roku), a także utajniona przez GUS pozostała sprzedaż w niewyspecjalizowanych sklepach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: 13.04 Program Money.pl | Koniec wolnej amerykanki na rynku franczyzy w Polsce

Jeżeli chodzi o największe spadki, to te należą do sprzedaży paliw (-20,7 proc. rok do roku). Dalej są: sprzedaż gazet i książek (-17,8 proc. rok do roku) i kategoria pozostałe (-18,5 proc. rok do roku). Ujemna dynamika widoczna też jest w sprzedaży dóbr pierwszej potrzeby. Eksperci wymienili: żywność (-4,6 proc. rok do roku), farmaceutyki i kosmetyki (-1,8 proc rok do roku), które wcześniej znajdowały się pod pozytywnym wpływem wydatków przebywających w Polsce Ukraińców.

Eksperci PKO BP wskazali, że dane GUS-u sugerują, że spadek realnych dochodów Polaków zmienia strukturę ich wydatków. Konsumenci coraz częściej rezygnują z zakupów, które nie są uznawane za konieczne.

Sektor konsumencki w głębokiej recesji

Z szacunków analityków banku wynika, że w całym pierwszym kwartale realna sprzedaż detaliczna obniżyła się o 4,1 proc. rok do roku (po spadku o 1,6 proc. rok do roku w czwartym kwartale 2022 r.). Stwierdzili zarazem, że zachowanie historycznych zależności wskazywałoby na podobny spadek konsumpcji w ujęciu rachunków narodowych.

Zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że popyt na usługi był w ostatnich dwóch miesiącach słabszy niż popyt na towary – tak wynika z wydatków kartowych klientów PKO Banku Polskiego – podkreślili eksperci.

W ich ocenie marcowe dane potwierdzają, że sektor konsumencki znajduje się w głębokiej recesji. I, co gorsza, taki stan rzeczy może potrwać nawet cztery kwartały.

"Poprawa dynamiki konsumpcji możliwa jest w drugiej połowie roku, wraz z odbudową dynamiki płac realnych. Szczególny charakter obecnego spowolnienia, w którym nie zakładamy silnego wzrostu bezrobocia, wskazuje na duży potencjał do szybkiej odbudowy konsumpcji w średnim terminie" – zakończyli analitycy PKO BP.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(30)
zorro
8 miesięcy temu
człowiek który pracuje aby przeżyć staje się niewolnikiem
Dan
8 miesięcy temu
Czyli polski pisowski standard- żyjemy biednie, ale skromnie.
hmmm
8 miesięcy temu
Polak, istota biedy.
robolbezrobot...
8 miesięcy temu
zobaczymy wybory idą co raz więcej ludzi patrzy na to co się dzieje jak na zasłonę dymną by ruina mogła być w unii (programy osłonowe) wiedzą o kosztach + i ilości ruinców oraz wpływie ich na nasze wynagrodzenia ( popyt podaż ) - pomoc ruinie ,ruincą i zasłona to koszt jakieś 700-750 mld ( nie ma wojny wypad z Polski koniec tego dobrego )
Kris
8 miesięcy temu
I super w koncu ludzie doszli do wniosku że seansem życia nie jest ciągła i rosnąca konsumpcja. Żyjemy w świecie badziewia i masy rzeczy które zaśmiecają nasz świat.
...
Następna strona