Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
KRJ
|

Decyzja TSUE w sprawie kopalni Turów. Ekolodzy: to powinien być kubeł zimnej wody dla rządu

42
Podziel się:

- Nasi sąsiedzi od dawna zwracali uwagę na szkodliwy wpływ kopalni i pomimo prób rozmów z polskim rządem byli systematycznie ignorowani przez stronę polską - mówi Joanna Flisowska z Greenpeace Polska.

ds
(East News, TOMASZ GOLLA)

Decyzji TSUE ws. wstrzymania wydobycia w kopalni Turów można było się spodziewać, przekonują ekolodzy. w ich ocenie to "powinien być kubeł zimnej wody dla rządu, który odpowiada za transformację energetyki" - wskazują. Przyznają jednak, że nagłe zamknięcie kopalni będzie dramatem dla regionu.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej przychylił się do wniosku Czech i w piątek nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia.

Zobacz także: Obostrzenia. Adam Niedzielski zapowiada luzowanie. Ekspert: Wojna trwa. Termin przedwczesny

Szefowa zespołu klimat i energia w Greenpeace Polska komentując decyzję TSUE wskazała, że nakaz wstrzymania prac kopalni Turów to była jedyna decyzja, jaka mogła zostać podjęta w tej sytuacji.

- W Turowie jak w soczewce widzimy, jak nieudolnie polski rząd podchodzi do sprawiedliwej transformacji energetycznej i jakie konsekwencje powoduje ośli upór trwania przy węglowym status quo - przekonuje .

Według niej przez nieodpowiedzialność rządu i spółki PGE, kopalnia musi zaprzestać działania z dnia na dzień. "Tej sytuacji można było uniknąć. Liczymy na to, że decyzja TSUE podziała jak kubeł zimnej wody na ministra Jacka Sasina odpowiedzialnego z transformację sektora wydobywczego i energetycznego. Nie ma innej drogi jak odejście od węgla w ciągu najbliższej dekady" - zaznaczyła.

W podobnym tonie wypowiadają się też inne organizacje ekologiczne.

Koordynator projektów w Fundacji "Rozwój TAK – Odkrywki NIE" Kuba Gogolewski ocenił, że polskie władze zamiast szukać porozumienia z sąsiadami, "uparcie ignorowały wszelkie próby dialogu, doprowadzając do eskalacji konfliktu".

- Nagłe zamknięcie kopalni będzie niewątpliwym dramatem dla regionu, który w żaden sposób nie jest przygotowany na natychmiastowe wstrzymanie wydobycia - powiedział Gogolewski.

Z kolei prezes Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA Radosław Gawlik dodał, że nikt nie wie, jakie będą długofalowe skutki tego wyroku, ale organizacja liczy na to, że pozwoli to przyspieszyć dyskusję o sprawiedliwej transformacji.

- Przyszłość regionu jest teraz w rękach rządu Polski, który musi zmierzyć się z decyzją TSUE. Musi wziąć pod uwagę interes 3,5 tys. osób zatrudnionych w Kompleksie Turów, ale i liczniejszego społeczeństwa tego regionu, które chce odejść od węglowej tradycji - podsumował Gawlik.

Jednak spółka zarządzająca kompleksem w Turowie, czyli PGE oceniła, że wyrok TSUE to droga do dzikiej transformacji energetycznej, a unijny zielony ład na naszych oczach ponosi porażkę.

W sprawie decyzji TSUE wypowiedział się również wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk, który na Twitterze wskazał, że "ideologia przesłania myślenie". Pytał się również, kiedy ma nastąpić ostateczne rozstrzygniecie ws. Turowa i co maja zrobić górnicy pracujący w kopalni.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(42)
WYRÓŻNIONE
Tfuuuuu.....U...
4 lata temu
Czy Czechom nie przeszkadza że Polacy pracują w ich kopalniach? Niech dla przykładu czechy i niemcy zlikwidują swoje kopalnie.
no no
4 lata temu
Budowac było Atomówke a nie 500+
Ojoj
4 lata temu
Ja bym tym ekoidiotom wyłączył prąd,ogrzewanie i zabrał samochody !!!
...
Następna strona