Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|
aktualizacja

Deficyt budżetowy jednak będzie. Zmiana planów rządu

253
Podziel się

Rząd już przestał szukać pieniędzy na zalepienie dziury po 30-krotności ZUS. Wypowiedź obecnego wicepremiera, a przyszłego kluczowego ministra rządu świadczy o tym, że dano za wygraną. Pięć miliardów w tę czy w tamtą wielkiej różnicy nie robi. Tyle że efektu "wow" już nie będzie.

Wicepremier Jacek Sasin mówi już o "małym deficycie"
Wicepremier Jacek Sasin mówi już o "małym deficycie" (Agencja Gazeta, Sławomir Kamiński)
bDBwktWZ

- Mamy w tej chwili projekt budżetu zrównoważonego. Pojawiły się jednak pewne okoliczności, które sprawiają, ze jakiś niewielki deficyt może się pojawić - powiedział wicepremier Jacek Sasin w Radio Plus.

I z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością można powiedzieć nawet jakiej wartości będzie to deficyt. 5,2 mld zł.

Wszystko przez weto wicepremiera Jarosława Gowina. Ten nie zgadza się kategorycznie z ideą zniesienia limitu liczenia ZUS od maksimum 30-krotności średniego wynagrodzenia i ma za sobą łącznie 18 głosów własnego ugrupowania. Bez tej osiemnastki PiS nie będzie miał większości.

bDBwktXb

Zobacz też: "Nie wiem, po co ta wypowiedź". Oburzenie po słowach Jarosława Gowina. Rzecznik rządu Piotr Müller komentuje

Zniesienie limitu miało dać 5,2 mld zł więcej dochodu budżetowi w przyszłym roku. Większe wpływy byłyby ze składek ZUS, a mniejsze z PIT. Za ileś lat konsekwencją byłyby większe wypłaty emerytur, ale chwilowo wpływy zbilansowałyby budżet. Jeszcze mówiło się o kompromisowej 40-krotności, ale pomysł najwyraźniej całkowicie upadł.

- Dzisiaj wiemy, że nasi koalicjanci skupieni wokół wicepremiera Gowina mają odmienne poglądy na temat 30-krotności - dodał w wywiadzie Sasin.

bDBwktXh

Wybory, wybory i po wyborach

"Budżet zrównoważony". Prawo i Sprawiedliwość niosło to hasło na sztandarach na wybory. W takiej sytuacji gospodarczo przyczepić się do partii rządzącej nie było można. Brak minusa w finansach państwa wystąpiłby po raz pierwszy w najnowszej historii.

Od 1991 roku nie było nadwyżki wg metodologii budżetu państwa. Eurostat według swojej metodologii wyliczył nam tylko jedną nadwyżkę finansów publicznych (general government) - w 1994 roku.

bDBwktXi

Skoro słowa o "małym deficycie" padły z ust przyszłego ministra skarbu, który zanosi się, że pod sobą będzie miał prezesów wszystkich spółek-gigantów, to nie można ich z pewnością lekceważyć. To sugestia, że i premier Morawiecki prawdopodobnie ostatecznie odpuścił już sobie ideę budżetu zrównoważonego.

0,2 proc. PKB to i tak niewiele

Przyjęty przez rząd projekt budżetu na 2020 rok, przewidujący zrównoważenie dochodów i wydatków na poziomie 429,5 mld zł, zakładał zniesienie ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

bDBwktXj

Równowaga i tak możliwa była wyłącznie dzięki planowanej licytacji praw do częstotliwości 5G dla telefonii komórkowej oraz jednorazowej opłacie przekształceniowej z OFE na IKE. Bez tych dwóch źródeł deficyt byłby na poziomie 0,9 proc. PKB. To wyżej niż w ubiegłym roku, kiedy 8 mld zł deficytu dało 0,4 proc. PKB.

Jeśli będzie deficyt i wyniesie 5,2 mld zł, to przy założeniu wzrostu gospodarczego 3,7 proc. może się zamknąć w 0,23 proc. PKB. To i tak byłby rekord w najnowszej historii, tj. wg budżetowej, a nie "eurostatowej" metodologii liczenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDBwktXC
KOMENTARZE
(253)
Po Budżecie.....
rok temu
Kolejne „potwierdzenie” wiarygodności pisu. Te brakujące 5mld to dopiero początek. Kasa pusta a wpływy co raz mniejsze. Gospodarka już się chłodzi. Kwestia czasu...
To proste
rok temu
Nie prościej byłoby gdyby władza zaczęła oszczędzać od siebie.Mniej pieniędzy na partie polityczne,biura poselskie,kilometrówki,egzotyczne wycieczki posłów i inne niepotrzebne wydatki,wtedy budżet się zbilansuje.
polak
rok temu
PiSowcy to kłamcy i manipulują opinią publiczną
bDBwktXD
PYTAJĄCY
rok temu
Wybory się skończyły. Pisowska prawda wychodzi na jaw. JAK SIĘ CZUJESZ OSZUKANY NARODZIE?
Jak to?
rok temu
Jakim cudem? Przeciez mowili, ze maja kase ....a ja glupia na nich glosowalam, czyzby mnie oszukali?😉😂🤣
...
Następna strona