Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
JACEG
|
aktualizacja

Deja vu. Co to oznacza i jak działa?

0
Podziel się:

Deja vu to jedno z wielu trudnych do wyjaśnienia zjawisk, które zachodzi w ludzkim umyśle. Choć termin jest znany od ponad 100 lat, to wciąż naukowcy nie są w stanie wyjaśnić, skąd bierze się to uczucie.

Deja vu to zjawisko, którego doświadczył prawdopodobnie każdy z nas. Naukowcy nie potrafią go jeszcze jednoznacznie wyjaśnić
Deja vu to zjawisko, którego doświadczył prawdopodobnie każdy z nas. Naukowcy nie potrafią go jeszcze jednoznacznie wyjaśnić (Pixabay)

Deja vu to zjawisko, które polega na tym, że dana sytuacja w naszym życiu miała już wcześniej miejsce. I że tak naprawdę przeżywamy ją po raz drugi, choć jednocześnie mamy świadomość, że to niemożliwe.

Deja vu. Kiedy występuje

Kiedy wiadomo, że mamy do czynienia z deja vu? Zjawisko posiada m.in. następujące cechy:

  • występuje nagle,
  • trwa krótko,
  • osoba mająca deja vu ma świadomość, że doświadcza czegoś niemożliwego,
  • niemożliwe jest wskazanie, kiedy dana sytuacja miała miejsce w przeszłości,
  • czasami wydaje się nam, że dzięki temu jesteśmy w stanie przewidzieć najbliższą przyszłość.

Deja vu towarzyszy zazwyczaj uczucie tajemniczości i metafizyczności.

Naukowcy od lat próbują poznać szczegóły zjawiska. Nie ma jednak do tej pory żadnych dowodów na to, że deja vu jest objawem choroby lub czymś nienaturalnym. Występuje u osób bez względu na wiek, stan zdrowia, płeć czy na przykład miejsce zamieszkania.

Terminu po raz pierwszy w nauce użyto pod koniec XIX wieku, a zrobił to M. Arnaud. Termin stał się na tyle popularny, że nie ma swoich odpowiedników w innych językach - na przykład w polskim czy angielskim.

Deja vu. Co na to nauka?

Badaniem deja vu zajmuje się wiele dziedzin naukowych i medycznych, wśród nich neurologia, neuropsychologia, psychologia czy psychiatria.

Nie brakuje głosów, że deja vu wiąże się z pewnymi zaburzeniami neurologicznymi, a miejscem powstawania tego zjawiska jest płat skroniowy mózgu. Niekiedy zjawisko następowało krótko przed atakiem padaczki u pacjenta.

Psychiatrzy zwracają uwagę, że o deja vu jako chorobie możemy mówić dopiero wtedy, gdy człowiek przestaje podchodzić krytycznie do tego zjawiska i jest przekonany, że dana sytuacja przydarzyła mu się już wcześniej. Ewentualnie gdy deja vu pojawia się nad wyraz często. Wtedy może to prowadzić do zaburzeń psychicznych o charakterze psychotycznym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)