Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Agnieszka Zielińska
|
aktualizacja

Dlaczego kolega z pracy zarabia więcej? Oto jak sprawdzić, czy twoja pensja jest odpowiednio wysoka

28
Podziel się:

Temat wysokości wynagrodzeń od zawsze budzi emocje. Zwłaszcza jeśli przez przypadek dowiadujemy się, że np. kolega z pracy wykonujący te same obowiązki zarabia więcej od nas. Zdarza się, że takie sytuacje wychodzą na jaw przypadkiem, w trakcie rozmowy. Czy to już płacowa dyskryminacja? Co wpływa na wysokość naszego wynagrodzenia?

Dlaczego kolega z pracy zarabia więcej? Oto jak sprawdzić, czy twoja pensja jest odpowiednio wysoka
Nierówności płacowe nie omijają nawet sławnych i znanych osób, takich jak Robin Wright (Getty Images, Phillip Faraone)

Tylko teoretycznie osoby wykonujące tę samą pracę powinny zarabiać podobnie. W praktyce często dochodzi do dużych różnic w zarobkach. Dysproporcje płacowe dotykają nawet znanych osób. Kilka lat temu wybuchła afera w sprawie nierówności płac, która dotyczyła obsady słynnego serialu "House of Cards".

Okazało się, że aktorka Robin Wright, grająca Claire, zarabia dużo mniej niż jej serialowy partner - Kevin Spacey. Dopiero kiedy Robin Wright zagroziła, że oskarży producenta o dyskryminację płacową, producent wyrównał jej pensję do wysokości wynagrodzenia jej serialowego partnera.

Od czego zależy to, że jedne osoby zarabiają więcej, a inne mniej, choć mają takie samo stanowisko?

Warto pamiętać, że na wysokość pensji wpływa wiele czynników. Wiele zależy m.in. od naszego doświadczenia, wykształcenia oraz zdobytych kompetencji. Często różnice w wynagrodzeniu na podobnym stanowisku związane są np. ze znajomością kilku języków oraz dodatkowych programów i ilością odbytych kursów.

Wynagrodzenie w dużym stopniu zależy także od naszego stażu pracy. Z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przygotowanego przez firmę Sedlak & Sedlak wynika, że w 2021 r. najwyższe zarobki otrzymywały osoby ze stażem pracy powyżej 16 lat (średnio 6,9 tys. zł). Z kolei najniższe - osoby niedoświadczone ze stażem pracy poniżej roku (ponad 4 tys. zł).

Nadal widoczne są również ogromne dysproporcje między zarobkami kobiet i mężczyzn. Okazuje się, że mężczyźni na tym samym stanowisku zarabiają średnio ponad 20 proc. więcej niż kobiety.

Ile Polacy zarabiali w 2021 r.?

Kolejnym czynnikiem mającym wpływ na różnice w wynagrodzeniach jest województwo, w którym zatrudniony jest pracownik. W ubiegłym roku na najlepsze pensje mogły liczyć osoby zatrudnione w województwie mazowieckim. Średnia ich miesięcznych zarobków wyniosła około 6,9 zł, a więc o 1, 2 zł więcej niż w pozostałych województwach.

Na kolejnych miejscach znalazło się dolnośląskie i małopolskie, gdzie średnie zarobki wynoszą nieco blisko 6 tys. zł. Z kolei najniższe wynagrodzenia otrzymywali pracujący w województwie podkarpackim (4,6 tys. zł) i świętokrzyskim (4, 5 tys. zł).

Kazimierz Sedlak, dyrektor w Sedlak & Sedlak, przyznaje, że średnio różnice w wynagrodzeniu na tym samym stanowisku w Polsce wynoszą ponad 2 tys. zł.

- Teoretycznie osoby o podobnej wiedzy i podobnych kompetencjach powinny zarabiać podobnie. Jest to jednak pewne uproszczenie rzeczywistości, bo zarówno świat, jak i rynek wynagrodzeń są bardziej skomplikowane niż nam się wydaje. Różnice są więc naturalną częścią naszego życia. Różnimy się wyglądem, cechami charakteru, podejściem do pracy. Podobnie jest w przypadku firm, które różnią się one wielkością, pochodzeniem kapitału, branżą, lokalizacją - tłumaczy.

Dodaje, że wzajemne przenikanie się tych dwóch czynników decyduje o zróżnicowaniu wynagrodzeń osób na podobnych stanowiskach.

- Jeżeli dodamy do tego osobiste preferencje, aspiracje życiowe, podejście do pieniędzy, to nie powinno nas dziwić zróżnicowanie wynagrodzeń, bo nawet w przypadku podobnych osób jest ono czymś naturalnym. Oczywiście pod warunkiem, że nie mamy do czynienia z dyskryminacja płacową, czy z innymi przejawami niesprawiedliwości w tym zakresie - wyjaśnia.

Zagraniczne firmy płacą więcej niż krajowe przedsiębiorstwa

Gwarancją wyższych zarobków jest także zatrudnienie w międzynarodowej firmie. Z danych Sedlak & Sedlak wynika, że w zagranicznej spółce dostaniemy średnio o 20 proc. wyższe wynagrodzenie niż w polskim przedsiębiorstwie na podobnym stanowisku.

Dysproporcje w zarobkach pomiędzy polskimi i zagranicznymi firmami dotyczą właściwie każdego stanowiska, ale im wyższy szczebel w firmowej hierarchii, tym różnice są większe. Na przykład przeciętny specjalista zarabia w zagranicznej firmie o 12 proc. więcej niż w polskiej na tym samym stanowisku, a kierownik niższego szczebla - już o 22 proc. więcej.

- Podchodząc do kwestii zatrudnienia pragmatycznie, czyli z punktu widzenia osoby dążącej do maksymalizowania swoich dochodów, warto pamiętać, że duże zagraniczne firmy płacą więcej niż porównywalne krajowe przedsiębiorstwa - dodaje Kazimierz Sedlak.

Według niego kolejnych czynnikiem, który wpływa na wysokość zarobków, jest także sektor gospodarki. Na przykład w 2021 roku dyrektor działu IT zarabiał prawie czterokrotnie więcej (19,8 tys.) niż dyrektor szkoły (7,4 tys. zł).

- Od dawna wiadomo, że w branży IT czy finansowej zarobimy więcej niż w szkolnictwie. Oczywiście najważniejsze jest wykształcenie, bo ono otwiera nam drogę do kariery i daje dostęp do dobrze płatnych stanowisk - komentuje dyrektor Sedlak & Sedlak.

Zobacz także: 3 tys. zł płacy minimalnej. Ekspert: To rośnie zbyt mocno, wróci szara strefa

Trybunał Sprawiedliwości zakazuje różnicowania płac w tej samej firmie

Okazuje się, że kryterium geograficzne, czyli uzależnienie poziomu wynagrodzeń od miejsca zamieszkania – może być także przejawem płacowej dyskryminacji. Na ten problem zwrócili uwagę m.in. pracownicy Biedronki z całej Polski, którzy zażądali, że chcą zarabiać tyle samo, co ich koledzy w sklepach w Warszawie

Sieć tłumaczyła, że koszty życia i prowadzenia działalności w Polsce nie są wszędzie takie same. Pracownikom Biedronki z pomocą przyszedł jednak wyrok Trybunału Sprawiedliwości, który zakazuje różnicowania płac w jednej i tej samej firmie ze względu na geografię.

Ile powinniśmy zarabiać? Jak to sprawdzić?

Jeżeli chcemy wiedzieć, ile powinno wynosić nasze optymalne wynagrodzenie, warto na bieżąco śledzić aktualną sytuację na rynku pracy oraz w branży, w której pracujemy. Przydatne będą także kalkulatory wynagrodzeń.

Dzięki nim możemy nie tylko obliczyć swoją pensję, ale także sprawdzić, ile powinniśmy zarabiać w ramach różnych rodzajów umowy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
praca
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(28)
Kures
2 lata temu
Zusu jakos nigdy od czternastu lat nie zainteresowalo ze wszyscy w firmie od sprzataczki po glowna księgowa maja najnizsza i nigdy nikt nie dostal wiecej. Nigdy. To jest chyba nieoficjalna zgoda na placenie pod stolem.
Robol
2 lata temu
Powiem krotko teraz w pracy nie liczy sie to co umiesz i jakie posiadasz kwalifikacje tylko ile nastawiasz szefowi i ilu p....są współpracowników uczciwy i pracowity pracownik to frajer zlodzieje pijaki i wazeliniaze i oczywiscie nieroby maja glos tak teraz rzyje sie dzis w tym dzikim kraju no i mobing psychiczny na porzadku dziennym brawo PIS to jest wasz lad
Ali
2 lata temu
Iluzja. Liczą się układy i to jest kryterium najważniejsze. Ot polska...
Michal
2 lata temu
Co z piłkarzami? To ze ja gram w gorszym klubie nie znaczy ze mam zarabiać mniej niż Ronaldo!!! Piłka i boisko jest takie samo my tez mamy 2 nogi! A nie raz w jednym meczy zdarzało mi się strzelić 6 goli
Mumin5
2 lata temu
Pier...nie o niczym i zazdrość.Jak ktoś ma tę sama pozycję w firmie a wykonuje więcej rzeczy, przepracowuje więcej godzin to otrzymuje wiekszą pensję. Tu nie ma ukrytej strategii. Ci co piszą o tym,że ktoś nowy kto przyszedł na to samo stanowisko dostaje więcej a oni nie nie ma racji w wielu przypadkach. To proste jak to funkcjonuje.Po wielu latach wartość nabywcza pieniądza maleje i aby przyciągnąć do firmy nowe osoby trzeba im zaoferować coś co jest wystarczające w tym czasie. Jak ktoś ma z tym problem to należy powoli szukać nowego zatrudnienia za lepsze pieniądze w nowym miejscu pracy. Tam też docenią wieloletnie doświadczenie jęsli oczywiście rozmawiamy o bardziej specjalistycznym zawodzie.
...
Następna strona