Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
KRJ
|

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy na starych zasadach. Maląg: Rodzice mogą korzystać do 11 kwietnia

38
Podziel się:

- Z uwagi na trudną sytuację epidemiczną w kraju i rozszerzenie obowiązujących obostrzeń Rada Ministrów zdecydowała o wydłużeniu prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego o kolejne dwa tygodnie - powiedziała minister Maląg.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy na starych zasadach. Maląg: Rodzice mogą korzystać do 11 kwietnia
Marlena Maląg przypomniała, że Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przeznaczony jest zarówno na opiekę nad dziećmi do 8 lat, jak i starszymi dziećmi z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności. (KPRM, Adam Guz)

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy, który został przedłużony do 11 kwietnia, będzie przysługiwał na dokładnie takich samych zasadach, jak do tej pory.

- Rodzice i opiekunowie nie muszą się o nic martwić, nic się w tym zakresie nie zmienia - uspokaja minister rodziny.

Prawo do zasiłku będzie przysługiwać w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu dziecięcego z powodu COVID-19, do którego dzieci lub osoby dorosłe niepełnosprawne uczęszczały.

Zobacz także: Msza tylko w kościele? Ksiądz o nabożeństwach online

Zasiłek będzie też przysługiwał w przypadku niemożności zapewnienia opieki przez żłobek, klub dziecięcy, przedszkole, placówkę pobytu dziennego oraz inną placówkę lub podmiot zatrudniający dziennych opiekunów z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania tych placówek w związku z COVID-19.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przeznaczony jest zarówno na opiekę nad dziećmi do 8 lat, jak i starszymi dziećmi z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności.

Przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności; i do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Miesięczny zasiłek opiekuńczy – zarówno dodatkowy z powodu COVID-19, jak i przyznawany na tzw. zasadach ogólnych – wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy.

Dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. zasadach ogólnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(38)
Mary
3 lata temu
Nie wiem dlaczego tyle osób uważa że rodzice tylko czekają aż przedszkola będą zamknięte żeby sobie posiedzieć w domu i jeszcze za to pieniądze dostawać. Ja z chęcią wrócę do pracy i nie będę się martwiła że jak to zamknięcie się przedłuży to w końcu stracę pracę bo po co pracownik który tylko w domu siedzi. Tylko co mam zrobić z dziećmi? Nie mamy dziadków którzy na każde zawołanie lecą opiekować się wnukami a 4 latka samego nie zostawię? Dlatego zasiłku nie chcę, tylko pozwólcie mi normalnie pracować
Iza
3 lata temu
Nie rozumie dlaczego pieniądze na opiekę nad zdrowym dzieckiem są wypłacane z ZUS??? Dlaczego okrada się przyszłych emerytów. Dlaczego nie wypłacają tego np. z FGŚP tak jak dotacje do wynagrodzeń pracowniczych.
Julia
3 lata temu
Nic się nie zmienia czyli nadal będą wyplacac z półrocznym opóźnieniem?
Konsekwencja
3 lata temu
Tak to jest jak Babcie i Dziadkowie muszą chodzić do pracy a młodzi siedzą na zasiłkach i opiekach w domu.
PROPAGANDA PI...
3 lata temu
Nie sądzę, by którekolwiek z wcześniejszych pokoleń było oszukiwane na taką skalę jak nasze. Jesteśmy nieustannie bombardowani komunikatami utwierdzającymi nas w przekonaniu, że jeśli chcemy poczuć się szczęśliwi i docenieni, jeśli chcemy być ludźmi sukcesu, musimy najpierw zadbać o swój wygląd, zakupić odpowiedni samochód i prowadzić odpowiedni styl życia.
...
Następna strona