Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się spadku produkcji w sierpniu o 0,4 proc. rok do roku i spadku o 3,7 proc. miesiąc do miesiąca.
Nowe dane GUS o produkcji
Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, w sierpniu br. produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 0,6 proc. wyższym niż w analogicznym miesiącu 2023 r. i o 0,8 proc. niższym w porównaniu z lipcem bieżącego roku.
Ceny produkcji przemysłowej w sierpniu 2024 r. spadły rdr o 5,1 proc., w ujęciu miesięcznym spadły o 0,1 proc. Ekonomiści w przeprowadzonej przez PAP Biznes ankiecie prognozowali, że ceny producentów w ujęciu rocznym spadły w sierpniu o 4,8 proc., a w ujęciu miesięcznym spadły o 0,1 proc.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Tak wyraźny spadek dynamiki wobec lipca (4,9 proc.) to po części efekt różnicy w dniach roboczych, ale również utrzymujących się niekorzystnych nastrojów w przetwórstwie. Nie bez znaczenia pozostaje też mocny złoty, który osłabia konkurencyjność branż nastawionych na eksport" - przekonują analitycy Banku Pekao.
"W najbliższych miesiącach spodziewamy się przyśpieszenia tempa wzrostu aktywności w przemyśle. Najlepsze wyniki zobaczymy wśród producentów dóbr konsumenckich. Z drugiej strony, słabszy wzrost PKB w strefie euro będzie oznaczać trudności dla eksporterów. Badania Eurostat wskazują na spadek nowych zamówień w przemyśle u największych partnerów handlowych Polski" - wskazuje z kolei Polski Instytut Ekonomiczny.
PIE zaznacza, że odbudowie sprzyja niska presja kosztowa. "Indeks PPI spadł w sierpniu o 5,1 proc. rdr. Niemniej trend ten powoli ulega wyczerpaniu - od początku roku ceny stabilizują się na poziomach z początku 2022 r., a presja kosztowa u największych partnerów handlowych Polski rośnie" - czytamy.