Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Mateusz Madejski
Mateusz Madejski
|

Domy z bali powstają w całej Polsce. "Da się sporo zaoszczędzić, ale nie o to tu chodzi"

285
Podziel się:

Drewniane domy, które powstają z bali, kojarzą się przede wszystkim z górskimi miasteczkami. Ich producenci zapewnią jednak, że moda na takie budynki opanowała już cały kraju. Co przyciąga klientów? - Nie chodzi o ceny czy o ekologię - słyszymy.

Domy z bali powstają w całej Polsce. "Da się sporo zaoszczędzić, ale nie o to tu chodzi"
Coraz więcej Polaków chce mieszkać w domach z bali (Facebook, Zodan)

Firma państwa Skibińskich działa już ćwierć wieku, ale takiego popytu na drewniane domy z bali jeszcze nie obserwowała. Jak mówią nam jej założyciele, głównie zamawiają je osoby prywatne - a nie przedsiębiorcy, którzy chcą z nich zrobić hotele czy restauracje.

- Ludzie chcą tam mieszkać - i to cały rok - przekonują pracownicy firmy Skibiński. Co ciekawe, popyt na drewniane domy nie ogranicza się do poszczególnych regionów kraju. - To mit, że taki domek musi stać w górach. Teraz powstają i na Mazowszu, i na Pomorzu, i na Śląsku - słyszymy w branży. - Stereotypy, że są to wyłącznie domy góralskie są po prostu nieprawdziwe - mówi Zbigniew Nowak z firmy Sielanka.

Atutem domu z bali może być cena. Zwykle wykonanie 90-metrowego domu to koszt około 130 tysięcy złotych. W ofertach firm można jednak bez trudu znaleźć 320-metrowe drewniane wille za ok. 250 tys. zł.

Tymczasem tradycyjne domy kosztują zwykle znacznie więcej. Drewniane domy powstają też znacznie szybciej - czasem nawet w miesiąc, choć nieraz trzeba czekać trzy razy dłużej.

Zobacz także: Dom modułowy gotowy w 3 dni. Sprawdzamy, ile kosztuje budowa

Przedstawiciele branży przyznają - popyt na domki jest bardzo duży. Problemem są natomiast moce przerobowe. Firma państwa Skibińskich zwykle buduje dwa domy miesięcznie - choć zaangażowane są dwie ekipy budowlane.

Z powodu dużej popularności firma właściwie nie działa już za granicą, choć i tam popyt na takie rozwiązania jest spory.

- Rocznie budujemy około 20 obiektów. Od niewielkich domów, po wielkie rezydencje i dwory. Rezydencje coraz częściej, ponieważ ludzie zamożni doceniają wartość drewna. Obserwujemy również stały wzrost zainteresowania naszymi domami u osób z zagranicy - opowiada Zbigniew Nowak z firmy Sielanka.

Uroki drewna

Co przyciąga Polaków do drewna?

- Nie cena, a najbardziej sam klimat takiego domu. Dla nas to magiczny materiał, ma niesamowity urok - mówią nam pracownicy firmy Skibiński. Czasem też są to względy zdrowotne. Decydują się na nie na przykład często rodzice dzieci z alergiami.

Drewno ma swój zapach i tworzy specyficzny mikroklimat. Jednak ma swoje wady - koszty ogrzewania są wyższe niż w przypadku domu murowanego, drewniane ściany nie tłumią też zbyt dobrze hałasu. Jak opowiadają nam przedsiębiorcy z branży, są też klienci, którzy decydują się na mieszkanie w takich domach z powodów ekologicznych. Choć na razie, jak mówią, "to absolutny margines".

Trudno oszacować, ile nowych domów z bali powstaje co miesiąc w Polsce. Firm zajmujących się wyłącznie takimi konstrukcjami jest w kraju kilkadziesiąt. Czasem jednak domy z bali pojawiają się w ofertach większych firm budowlanych - jak na przykład wielkopolski Zodan.

Firma przede wszystkim buduje domy szkieletowe. Ma w swojej ofercie też domy z bali, ale najczęściej takie konstrukcje są przeznaczane pod obiekty komercyjne. Mieszkalne domy z bali firma buduje zwykle 2-3 rocznie.

Na temat mieszkania w domach z bali powstają już pierwsze blogi - na przykład młodej rodziny z Mazowsza:

Choć jednak takich domów powstają co miesiąc dziesiątki, a może i setki, to nie są zbyt widoczne w polskich miastach.

- Powstają raczej na obrzeżach, wsiach czy w kurortach - słyszymy w firmie Zodan. Przedstawiciele firmy Sielanka dodają, że klienci wybierają zwykle "schowane" lokalizacje - na przykład w lasach czy w małych miejscowościach.

Przedstawiciele branży zauważają, że domy z bali zyskują na fali popularności budownictwa alternatywnego - podobnie jak na przykład domy modułowe. O takich domach chętnie się dyskutuje, powstają nawet blogi ludzi, którzy przeprowadzili się do takich budynków.

Czy możemy spodziewać się, że niebawem pod polskimi miastami zaczną wyrastać osiedla domków z bali? - Właśnie duże osiedla są tym, przed czym nasi klienci najczęściej uciekają - słyszymy od jednego z przedsiębiorców z branży.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
nieruchomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(285)
już szczęśliw...
4 lata temu
........to ja poproszę tą 320 metrową willę za 250 tys!!! .........firmę robiącą takie cuda proszę o pilny kontakt ......naprawdę jestem zdecydowany!!!...
aerator
4 lata temu
nie okłamujcie ludzi miało być taniej a wyszedł po wyliczeniu 82mkwadratowe za 280tys bez fundamentu
as
4 lata temu
Budowa domu z bali - ok. 150tys/100m2. Budowa w systemie tradycyjnym - podobnie (lub mniej). Oczywiście przy podobnym zakresie prac, czyli nie uwzględniamy np ceny: fundamentów, wykończenia..
stefan
4 lata temu
za 130 tysięcy to można sobie zbudować domek ale z desek, bo tyle będą kosztowały i to bez gwoździ
marik1234
4 lata temu
hahah z bali ? gdzie te bale?
...
Następna strona