Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Donald Tusk dla BBC: Jest życie po brexicie

122
Podziel się:

Były przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk wyraził sympatię dla niepodległej Szkocji i jej ewentualnej akcesji do Unii Europejskiej, ale ostrzegł, że Edynburg nie mógłby liczyć na preferencyjne traktowanie.

Donald Tusk dla BBC: Jest życie po brexicie
(PAP, ANDREW PARSONS / POOL)

"Czasami czuję się jak Szkot, ale muszę uszanować to, jak ważna (dla Wielkiej Brytanii) jest kwestia suwerenności. Wbrew mojej sympatii (dla Szkocji), nie jest moją rolą interweniowanie w tej debacie" - odpowiedział przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej Donald Tusk, przyznając jednak, że "na poziomie emocjonalnym nie ma wątpliwości, że wszyscy będą entuzjastycznie nastawieni" do ewentualnej akcesji Szkocji jako niepodległego kraju.

"Mamy jednak traktaty (...) i jedyna uzasadniona interpretacja jest taka, że jeśli dojdzie do szkockiej niepodległości to potrzebujemy nowego procesu (rozmów akcesyjnych)" - podkreślił, odrzucając sugestie nacjonalistów szkockich, którzy argumentowali w przeszłości, że z racji zbieżności z unijnymi przepisami mogliby liczyć na preferencyjne traktowanie.

Tusk o kulisach negocjacji

Były premier Polski i były przewodniczący Rady Europejskiej udzielił BBC obszernego wywiadu przedstawiającego kulisy negocjacji ws. brexitu i spekulacje dotyczące przyszłych relacji Wielkiej Brytanii ze Wspólnotą.

Zobacz: Wielka Brytania poza Unią. Co to znaczy dla Polaków?

Donald Tusk tłumaczył, że jego instynktowną reakcją w obliczu podjętej w 2016 roku decyzji o wyjściu z UE było "chronienie naszej przyjaźni" i "wytłumaczenie opinii publicznej, liderom i Brytyjczykom tego, jakie są procedury, bo nikt nie był przygotowany na taki wynik".

Jednocześnie skrytykował podjętą przez byłego brytyjskiego premiera Davida Camerona próbę renegocjacji warunków członkostwa w UE, wskazując, że jego oczekiwania - dotyczące m.in. reformy swobody przepływu osób - były "nierealistyczne" i sprzeczne z zobowiązaniami traktatowymi państw członkowskich.

"To Cameron wyznaczył harmonogram rozmów (...). Szczerze mówiąc, i tak zgodziliśmy się na więcej niż dopuszczała to podstawa prawna" - zapewnił.

Wrogie narracje na temat UE

Tusk podkreślił jednocześnie, że brytyjski eurosceptycyzm jest konsekwencją "dekad bardzo nieodpowiedzialnych, wrogich narracji na temat Unii Europejskiej", która odgrywała w brytyjskiej polityce "straszaka i chłopca do bicia odpowiedzialnego za każde niepowodzenie" brytyjskich polityków.

Odnosząc się do przebiegu negocjacji z premier Theresą May, były szef Rady Europejskiej ocenił, że była ona "bezsilna, bo idea brexitu nie polega na kontynuowaniu dotychczasowej relacji bez utrudnień, ale na tych utrudnieniach".

Presja ze strony zwolenników Unii

Tusk wyraził także swoje ubolewanie związane z tym, że zwolennicy pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej "nie mieli jasnego przywództwa i nie byli dobrze zorganizowani".

Jednocześnie zaapelował do nich, aby nie skupiali się na marzeniach o ponownym referendum i powrocie do Wspólnoty, zaznaczając, że - w jego ocenie - będzie to niemożliwe za jego życia. "Możemy odegrać bardzo pozytywną rolę po brexicie; jest życie po brexicie" - zaznaczył.

Jak tłumaczył, zwolennicy integracji europejskiej w Wielkiej Brytanii i w Unii Europejskiej mogą "wywrzeć pozytywną presję na brytyjskim i unijnych rządach, aby uniknąć jasnego ryzyka niepotrzebnych podziałów i konfliktów".

Tusk przywołał swoją pierwszą rozmowę z prezydentem USA Donaldem Trumpem, który spytał go o to, kto następny po Wielkiej Brytanii może opuścić Unię Europejską. "Moja odpowiedź była taka, że nie ma kolejki, a Europa paradoksalnie była bardziej zjednoczona niż wcześniej" - powiedział, dodając jednak, że w konsekwencji brexitu koncepcja wyjścia z UE przestała być postrzegana jako "ekstrawagancja lub ekstremizm".

Okres przejściowy wystarczy

Tusk ocenił, że jedenastomiesięczny okres przejściowy jest "wystarczający" do zakończenia negocjacji ws. przyszłych relacji, podkreślając jednak, że ich przedmiotem będą "nie tylko kwestie gospodarcze". Jak dodał, wyrażana przez brytyjski rząd chęć odejścia od unijnych regulacji "będzie miała poważne konsekwencje" dla przyszłych zasad handlu ze Wspólnotą.

Zapewnił jednak, że "nie ma chęci ukarania Unii Europejskiej". Po obu stronach negocjacji będzie to "próba ograniczenia strat" wynikających z brexitu.

Polityk zaznaczył także, że zdecydowana wygrana Partii Konserwatywnej w grudniowych wyborach i wysoka, samodzielna większość w nowym parlamencie może pomóc w szybkim sfinalizowaniu przyszłej umowy. "Najgorszą sytuacją jest anarchia i polityczny impas, czasem grotestkowe wydarzenia w Izbie Gmin. (...) Nawet jeśli będziemy mieli trudniejszego, bardziej krytycznego partnera, (...) to przynajmniej wiemy, czego chce" - powiedział.

"Jesteśmy dobrymi przyjaciółmi z Borisem i jeśli chodzi o najbardziej fundamentalne wartości, to wierzę, że jest wciąż oddanym konserwatysta, a jego intencją jest ochrona zachodniej cywilizacji politycznej, więc znajdziemy wspólną przestrzeń i cele" - ocenił.

"Nie mogę milczeć"

Tusk bronił się także przed krytyką o zbyt ostre wypowiedzi dotyczące brexitu, przywołując słowa Martina Luthera Kinga o tym, że "na końcu będziemy pamiętać nie słowa naszych wrogów, ale milczenie naszych przyjaciół".

"Dlatego kiedy widzę, że coś idzie w złą stronę to nie mogę milczeć. Ale dzisiaj chcę powiedzieć jedno: nigdy nie zostaniecie sami i znajdziecie wielu przyjaciół na kontynencie, a ja pozostaję do Waszej dyspozycji" - zakończył.

Występujący w tym samym programie politycznym BBC szef brytyjskiego MSZ Dominic Raab ocenił słowa Tuska o Szkocji za "nieodpowiedzialne" i "nieeuropejskie", wskazując na podobne dyskusje m.in. pomiędzy Hiszpanią i Katalonią.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
Deutsche Welle
KOMENTARZE
(122)
Filip
10 miesięcy temu
,Tusk. Człowiek, który szkodzi Europie i Polsce. Przeszłość, najgorszy premier w Polsce. Donald Tusk to był najgorszy premier dla obywateli Polski. Najchętniej widział Polaków jako ubogich obywateli bez przyszłości, utrata firm i zakładów państwowych za bezcen co jest równoznaczne z likwidacją miejsc pracy - zgroza. Najchętniej okrada własnych obywateli: zmniejsza zasiłek pogrzebowy - zgroza !!!!. Czas pracy do 67 lat – nóż w plecy dla rodzin. Przekazuje ponad 5 miliardów EURO na wsparcie systemu bankowego Grecji i UE. Taki człowiek zawsze kłamał i nie może pełnić ważnych funkcji w naszym kraju - DOŚĆ. Tak, Tusk zna dobrze historię III Rzeszy, w końcu jego dziadek ją bohatersko wspierał. Zapamiętajcie jedno. Jak on teraz może się wypowiadać podczas pandemii, strajków i wybuchowego wzrostu zakażeń. Tam gdzie Tusk, tan PO raż-ka .Duch Gebelsa unosi się nad niemieckimi mediami nad Wisłą. TZW. KAŁOLICJA WPROWADZIŁA DO PARLAMENTU EU 5 KOMUNISTÓW. BRAWO WY. Głosuję na PIS bo PO podwyższy wiek emerytalny do 70 lat. Dziękuję. Kosiniak-Kamysz też jest obciążony "bagażem trudnych ,niepopularnych decyzji w PO i PSL" np. OFE i 67 jako minister w rządzie Tuska, które były katastrofalne dla Polaków i ich rodzin !!! TĘCZOWY WŁADEK KAMYSZ, TO TEN CO PODNIÓSŁ WIEK EMERYTALNY I ZABRAŁ LUDZIOM PIENIĄDZE Z OFE? ------ SKANDAL !!!! Tęczowy terroryzm i symbol esesmański - przypadek?
Łukasz
10 miesięcy temu
,Przypominam, że zdaniem 'Die Welt' herr Tusk jest idealnym kandydatem na szefa partii w KE bowiem 'je z ręki' i jest 'wytresowany'.. PO= Okupant Niemiecki. Jacy ludzie są w PO : Starzy komuniści, Zieloni co nie wiele wiedzą -Wisła im pachnie, kornika chronią, Nowacka - aktywistka od siedmiu boleści i LGBT co nie bardzo wiedzą co chcą - bal maskowy przez cały rok, Grzesiu zapytany o osiągnięcia PO wzrokiem wrytym w ziemię szuka podpowiedzi, Kidawa - Błońska co program zgubiła i jeszcze Lubnauer - kwiatek do kożucha i śpiewaczka Mucha i jest Klucha. Kamysz jako minister – czas pracy do 67 lat – wstyd. Donald Tusk to był najgorszy premier dla obywateli Polski. Najchętniej widzi Polaków jako ubogich obywateli bez przyszłości, utrata firm i zakładów państwowych za bezcen co jest równoznaczne z likwidacją miejsc pracy - zgroza. Najchętniej okrada własnych obywateli: zmniejsza zasiłek pogrzebowy - zgroza !!!!. Broni była ubecję i niebezpieczny liberalizm niszczący zwykłych ludzi. Czas pracy do 67 lat – nóż w plecy dla rodzin. Przekazuje ponad 5 miliardów EURO na wsparcie systemu bankowego Grecji i UE. Taki człowiek zawsze kłamał i nie może pełnić ważnych funkcji w naszym kraju - DOŚĆ.
Jacek
10 miesięcy temu
Tusk wrócił do władz Platformy Obywatelskiej (PO), aby ratować przyszłe interesy Niemiec i częściowo Rosji. Dostał takie wytyczne od Pani Kanclerz. Inżynierowie z Afryki nie chcą zbierać szparagów i ciężko pracować. Wytyczne dla niego, to przejąć władzę w Polsce, wyprzedać resztę majątku, zabrać dodatki socjalne, wprowadzić bezrobocie i biedę tak, aby część ludzi biedowała, była posłuszna i wyjeżdżała do pracy za granicą. Inżynierowie z Afryki będą nadzorcami. Patriotyzm i Polskość ro nienormalność dla byłego premiera – interesy niemieckie i kłamstwa prowadzące do pomyślności obcych są najważniejsze. Droga prowadzi do tych celów przez zwalczanie obecnej ( przyjaznej dla rodzin) władzy wybranej w demokratycznych wyborach. Należy jeszcze bardziej obniżyć notowania wyborcze PO, aby podkreślić że mamy i cenimy tylko dobre rozwiązania dla Polski i polskich rodzin.
Grzegorz
10 miesięcy temu
,Uwaga, wrócił Donald Tusk do PO, sprawca biedy dzieci i upadku materialnego wielu rodzin w Polsce w przeszłości, trzymajcie się ludzie za portfele. Ten człowiek kłamie jak z nut, potrafi zmienić zdanie w kilka minut z uśmiechem na ustach wykorzystując wszystkie triki mimiki doprowadzając uczciwych ludzi i rodzin do totalnego upadku, bezrobocia i biedy, respektując interesy Niemiec i Rosji. Pamiętacie zwiększenie wieku emerytalnego do 67 lat, wiek rozpoczęcia nauki 6 lat, afery OFE, zwiększone VAT, podatki, polskie stocznie zamknięte, a niemieckie uchronione w tym samym czasie, a na dalszy rozwój otrzymały pomoc publiczną od państwa niemieckiego. Stąd widać, że w działalności Tuska i PO interes pastwa niemieckiego jest NAJWAŻNIEJSZY. LOT i inne firmy do zamknięcia. STOP. Stop podłości i Tuska i dla działaczy PO. Ci ludzie zniszczą rodziny w Polsce jak było w przeszłości. Zapewniam – działalność PO i PSL była strasznie bolesna pod względem materialnym, przymusowej emigracji i rozłąki rodzin, to jest straszne. Pytanie; Jakie powstanie najbardziej niszczyło Polskę ? Od-powiedź; Powstanie PO- Platformy Okupacyjnej.
Cezary
10 miesięcy temu
,Tusk aspiruje na gubernatora pod zwierzchnictwem Niemiec i przyszłej germanizacji, upokorzenia, wprowadzenie total-nej biedy w Polsce. Złote myśli Tuska to „Polskość to nienormalność , lekarze niech wyjeżdżają w Polsce lekarzy nie zabraknie , policzmy głosy , może w Zakopanem są zakopane pieniądze , obniżenie zasiłku pogrzebowego , praca do końca życia” Aż dziwne, że wielu Polaków tego nie dostrzega, jego kłamstw, sprzeciwu wobec historii i patriotyzmu Po-laków. Dla niego jest ważne tylko, poddaństwo wobec Niemiec (a pośrednio od Rosji – Nord Strim 2), reprezentacja interesów niemieckich, skrajny liberalizm, którego wynikiem są: bieda Polaków, wyprzedaż majątku narodowego (dobry byt sprzedawczyków), duże bezrobocie (rynek pracodawcy polskiego i niemieckiego), emigracja młodych ludzi za pracą i zbieraniem szparagów na plantacjach, rozłąka rodzin itd.
...
Następna strona