Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

DPS-y dostaną zastrzyk gotówki. 327 mln zł na walkę ze pandemią

5
Podziel się:

Samorządy dostaną pieniądze z budżetu państwa na dodatki dla pracowników DPS i zakup testów na covid-19. Łącznie do wszystkich DPS-ów trafi 327 mln zł.

327 mln zł trafi do DPS-ów. Pomoc w walce z pandemią
327 mln zł trafi do DPS-ów. Pomoc w walce z pandemią (East News)

Samorządy będą mogły ubiegać się o granty na dodatki dla pracowników DPS oraz zakup testów na obecność koronawirusa - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej". To przewidują projekty finansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz budżetu państwa, które będą realizowane we wszystkich województwach.

Ich celem jest przeciwdziałanie negatywnym konsekwencjom epidemii koronawirusa, a w szczególności ochrona zdrowia i życia mieszkańców oraz personelu DPS-ów. Do tej pory Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisało w tej sprawie umowy z marszałkami pięciu województw: lubelskiego, małopolskiego, łódzkiego, podlaskiego oraz świętokrzyskiego.

Jak wskazuje "DGP", o granty będą mogły ubiegać się gminy i powiaty, jako jednostki prowadzące DPS-y. To jakie wydatki będzie można pokryć z otrzymanych pieniędzy jest określone w treści każdego z 16 projektów.

Zobacz także: Obejrzyj: All inclusive w czasach zarazy. Tak to wygląda

Będzie można sfinansować z nich m.in. dodatki do wynagrodzeń dla pracowników, np. opiekunów, rehabilitantów, terapeutów i pracowników socjalnych, kupić i przeprowadzić testy wykrywające wirusa oraz środki ochrony indywidualnej, a także przygotować miejsca do odbywania kwarantanny.

Ewa Chudzik z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej (ROPS) w Lublinie mówi, że projekt w tym regionie zakłada też uzyskanie finansowego wsparcia na zatrudnienie dodatkowych pracowników w DPS przez okres trzech miesięcy, a także przygotowanie miejsc noclegowych i wyżywienia dla osób, które nie mogą lub nie chcą wrócić do własnych domów i rodzin

"DGP" poinformował, że nabór do grantów w poszczególnych województwach powinien ruszyć na początku lipca, a samorządy na stronach internetowych ROPS znajdą informacje na temat obowiązujących zasad i terminów.

Łącznie na projekty zagwarantowane zostało 327 mln zł, co ma pozwolić objąć wsparciem wszystkie 824 DPS-y działające na terenie kraju, które mają ponad 92 tys. mieszkańców oraz 41 tys. pracowników.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

KOMENTARZE
(5)
Priv
2 lata temu
To dziwne,że wszędzie tak głośno o pieniążkach dla Dpsów a kasa nigdzie nie dociera
Aga
2 lata temu
A co z dodatkami dla pielęgniarek? One odeszły od łóżek chorych w Dps? Nie walczyły z pandemią? Nie dość, że nie podlegamy pod Ministerstwo Zdrowia, nie mamy żadnych dodatków typu,, Zębalowe" to nawet tego nie dostaniemy???? Szok, to chyba u nas w Polsce tak może być. Tragedia, może ktoś w końcu o nas pomyśli, przecież też jesteśmy pracownikami opieki społecznej
jerzy
2 lata temu
Dlaczego tylko państwowe? A prywatne nawet nie mogą się ubiegać. Sprawiedliwe.
MD
2 lata temu
W końcu mądre decyzje dotyczące Domów Pomocy dla osób starszych.. Osoby te wymagają szczególnej troski. Taka opieka ,na najwyższym poziomie należy się osobom starszym. Czas ,aby zawsze były pieniądze i serce opiekunów ,dla tej grupy spolecznej.
Prywatne
2 lata temu
Ciekawe czy wszystkie dostaną bo w Krakowie niektóre wogole nie dostały a wręcz mniejsze wypłaty smutne.