Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

DPS-y dostaną zastrzyk gotówki. 327 mln zł na walkę ze pandemią

Samorządy dostaną pieniądze z budżetu państwa na dodatki dla pracowników DPS i zakup testów na covid-19. Łącznie do wszystkich DPS-ów trafi 327 mln zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
327 mln zł trafi do DPS-ów. Pomoc w walce z pandemią

Samorządy będą mogły ubiegać się o granty na dodatki dla pracowników DPS oraz zakup testów na obecność koronawirusa - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej". To przewidują projekty finansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz budżetu państwa, które będą realizowane we wszystkich województwach.

Ich celem jest przeciwdziałanie negatywnym konsekwencjom epidemii koronawirusa, a w szczególności ochrona zdrowia i życia mieszkańców oraz personelu DPS-ów. Do tej pory Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisało w tej sprawie umowy z marszałkami pięciu województw: lubelskiego, małopolskiego, łódzkiego, podlaskiego oraz świętokrzyskiego.

Jak wskazuje "DGP", o granty będą mogły ubiegać się gminy i powiaty, jako jednostki prowadzące DPS-y. To jakie wydatki będzie można pokryć z otrzymanych pieniędzy jest określone w treści każdego z 16 projektów.

Obejrzyj: All inclusive w czasach zarazy. Tak to wygląda

Będzie można sfinansować z nich m.in. dodatki do wynagrodzeń dla pracowników, np. opiekunów, rehabilitantów, terapeutów i pracowników socjalnych, kupić i przeprowadzić testy wykrywające wirusa oraz środki ochrony indywidualnej, a także przygotować miejsca do odbywania kwarantanny.

Ewa Chudzik z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej (ROPS) w Lublinie mówi, że projekt w tym regionie zakłada też uzyskanie finansowego wsparcia na zatrudnienie dodatkowych pracowników w DPS przez okres trzech miesięcy, a także przygotowanie miejsc noclegowych i wyżywienia dla osób, które nie mogą lub nie chcą wrócić do własnych domów i rodzin

"DGP" poinformował, że nabór do grantów w poszczególnych województwach powinien ruszyć na początku lipca, a samorządy na stronach internetowych ROPS znajdą informacje na temat obowiązujących zasad i terminów.

Łącznie na projekty zagwarantowane zostało 327 mln zł, co ma pozwolić objąć wsparciem wszystkie 824 DPS-y działające na terenie kraju, które mają ponad 92 tys. mieszkańców oraz 41 tys. pracowników.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
29-06-2020

MDW końcu mądre decyzje dotyczące Domów Pomocy dla osób starszych.. Osoby te wymagają szczególnej troski. Taka opieka ,na najwyższym poziomie należy się … Czytaj całość

29-06-2020

PrywatneCiekawe czy wszystkie dostaną bo w Krakowie niektóre wogole nie dostały a wręcz mniejsze wypłaty smutne.

15-07-2020

AgaA co z dodatkami dla pielęgniarek? One odeszły od łóżek chorych w Dps? Nie walczyły z pandemią? Nie dość, że nie podlegamy pod Ministerstwo Zdrowia, … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (5)