Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
koronawirus
31.07.2020 21:57

Dr Doom ostrzega przed kolejnym kryzysem. "Pandemia to nie koniec"

Kryzys polityczny w USA, wojna między USA a Chinami, czy rosnące zadłużenie. Ekonomista Nouriel Roubini, znany szerzej jako "dr Doom" przewiduje, że na koronawirusie się nie skończy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Getty Images)
Nouriel Roubini, znany jako "dr Doom", przewiduje kolejne kryzysy.

Koronawirus to dopiero początek - ostrzega na łamach "Project Sindicate" prof Nouriel Roubini.

Wywołany pandemią kryzys gospodarczy, zdaniem profesora, może się w niektórych krajach utrzymać nawet do 2025 roku. Zwłaszcza, jeśli jesienią nastąpi druga fala zachorowań, a szczepionka nie zostanie do tego czasu opracowana.

Profesor Roubini przestrzega też przed kryzysem klimatycznym. Zwłaszcza we wschodnich rejonach Afryki, gdzie może on doprowadzić do katastrofalnego nieurodzaju, klęski głodu, a co za tym idzie, kryzysu migracyjnego.

- Według ostatnich badań, nieurodzaj spowodowany wzrostem temperatur i pustynnieniem w nadchodzących dekadach wypędzi setki milionów ludzi z gorących stref tropikalnych do Stanów Zjednoczonych, Europy i innych regionów o klimacie umiarkowanym - przestrzega "dr Doom".

Obejrzyj też: To nie koniec pomocy dla firm. "Chcemy zachęcić je do inwestowania"

Ekonomista ostrzega też przed kryzysami politycznymi. Np. przed wojną handlową na linii USA-Chiny, która po wybuchu pandemii się zaostrzyła, a stosunki między mocarstwami są coraz gorsze.

- Nawet jeśli ani Chiny, ani Stany Zjednoczone nie chcą konfrontacji militarnej, wzmożone manewry mogą doprowadzić do incydentu, który wymknie się spod kontroli. W lutym ostrzegałem, że zimna wojna chińsko-amerykańska może stać się gorąca. Teraz to jeszcze bardziej realne - pisze Roubini.

Kryzys polityczny, tym razem wewnętrzny, czeka też Stany Zjednoczone. Zbliżają się wybory prezydenckie.

- Rywalizacja między USA a Chinami, Rosją, Iranem i Koreą Północną przyspieszyła przed wyborami. Istnieje coraz więcej obaw, że kraje te za pomocą cyberwojny będą ingerować w wybory i dążyć do pogłębienia podziałów w Ameryce - ostrzega "dr Doom".

Zdaniem profesora, niezależnie od wyniku głosowanie pojawią się wzajemne oskarżenia o fałszerstwa.

Nouriel Roubini był w gronie nielicznych ekspertów, którzy przewidzieli załamanie na rynku nieruchomości w USA sprzed ponad dekady, czego następstwem był krach na giełdzie. Stąd jego pseudonim "dr Doom".

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: koronawirus, kryzys, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
31-07-2020

mlinPodobny wizjoner, jak nasz Balcerowicz...skąd biorą się tacy geniusze??? - powtarzam się - z wilgoci zapewne, jak w takim ruskim filmie było....

31-07-2020

JagnaMy jestesmy bezpieczni pod szczodrymi czulymi skrzydlami PiS.

01-08-2020

byrMy mamy takiego swojego roubiniego. Nazywa się Balcerowicz. Od pięciu lat przePOwiada katastrofę i straszy, ale jakoś idzie odwrotnie niż przewiduje.

Rozwiń komentarze (136)