Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|

Duży popyt na polski dług. Minister zachwycony. "Największa dotychczas transakcja rządu"

58
Podziel się:

Ministerstwo Finansów uplasowało 10- i 20-letnie obligacje na kwotę 3,75 mld euro - poinformował w czwartek minister finansów Andrzej Domański. Dodał, że to największa dotychczas transakcja rządu RP na europejskim rynku finansowym.

Duży popyt na polski dług. Minister zachwycony. "Największa dotychczas transakcja rządu"
Andrzej Domański cieszy się z największej transakcji rządu Donalda Tuska (PAP, Leszek Szymański)

"Bardzo mocne otwarcie procesu finansowania w 2024. MF uplasowało dziś na rynku 10- i 20-letnie obligacje na kwotę 3,75 mld euro. Ogromne zainteresowanie ze strony stabilnych i długoterminowych inwestorów (łączny popyt wyniósł aż 10,2 mld euro), co pozwoliło na korzystny koszt finansowania na poziomie 3,7 proc. i 4,2 proc. Największa dotychczas transakcja Rządu RP na europejskim rynku finansowym" - napisał szef resortu finansów w serwisie X.

To największa transakcja rządu Donalda Tuska, który sprawuje władzę od 13 grudnia ubiegłego roku.

W czwartek na stronach internetowych Ministerstwo Finansów poinformowało, że BNP Paribas, Citi, Commerzbank oraz ING otrzymały mandat na zorganizowanie emisji obligacji nominowanych w euro. Dodano, że transakcja zostanie przeprowadzona w najbliższym czasie.

W lutym ubiegłego roku Rafał Hirsch, dziennikarz związany z TOK FM zwrócił uwagę, że polskie obligacje sprzedano za 3,5 mld euro, a popyt wyniósł 12 mld euro - o 1,8 mld euro więcej niż teraz.

Obligacje zagraniczne

Jednym z głównych celów emisji polskich obligacji zagranicznych jest ugruntowanie pozycji Polski jako emitenta godnego zaufania na międzynarodowym rynku finansowym.

Emisje polskich obligacji na rynkach zagranicznych są również istotne z punktu widzenia finansowania potrzeb pożyczkowych budżetu państwa - pozwalają na dywersyfikację źródeł pozyskania środków oraz umożliwiają dostęp do zagranicznych inwestorów instytucjonalnych posiadających znaczne zasoby finansowe - czytamy na stronie Ministerstwa Finansów.

Emisje te stanowią ponadto punkt odniesienia (benchmark) dla polskich banków i przedsiębiorstw, które plasują własne emisje instrumentów dłużnych na rynku międzynarodowym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(58)
sbedtgbdsrb
4 miesiące temu
Zaczyna się wyprzedaż
szrek
4 miesiące temu
a jeszcze niedawno slyszalem jak to pis nas zadluża a teraz minister z bananem na ustach mowi ze zadluzy nas jeszcze lepiej
wstyd
4 miesiące temu
nowy kredyt
oskar
4 miesiące temu
Minister zachwycony, że bardziej zadłużył kraj... i to jeszcze w walucie obcej... Pogratulować samozadowolenia...
Jacek3
4 miesiące temu
Minister finansów tylko realizuje budżet i bardzo dobrze,że zadłuża kraj po jak najniższej cenie.Ale należy się też zgodzić z trollami które krytykują samą ideę zadłużania kraju.Jestem całkowicie za likwidacją socjalu dla nierobów co pozwoli zacząć obniżać rozdęty przez ostatnie 8 lat dług publiczny.Podatnicy muszą tylko kupić dobre zatyczki do uszu aby nie słyszeć wycia pisowskiego elektoratu pozbawionego darmochy i wrzasków "Nam się należy".
...
Następna strona