Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

Dwa miliardy strat TVN. Wielkie czyszczenie finansów

464
Podziel się:

Straty TVN były większe niż przychody. Jak to możliwe? To nie trzęsienie ziemi, ale efekt urealnienia wartości inwestycji w platformę nc+. Ta nie jest warta tyle, ile optymistycznie wyliczył poprzedni zarząd TVN.

Dwa miliardy strat TVN. Wielkie czyszczenie finansów
(Agencja Gazeta)
bEKbevLV

1,89 mld zł - taką kwotę jednostkowych strat za 2018 rok TVN pokryje z kapitału rezerwowego, wynika z uchwał walnego zgromadzenia z 12 lipca. Gigantyczna kwota, przekraczająca przychody spółki za ubiegły rok, które wyniosły 1,66 mld zł i tylko niewiele niższa niż przychody całej grupy kapitałowej TVN (1,97 mld zł) - wynika z raportu finansowego opublikowanego w KRS.

Wartość księgowa spółki skurczyła się przez to do 2,14 mld zł. Szczęśliwie spółka nie wypłacała dywidendy w ubiegłych latach i zgromadziła sporo kapitału, dzięki czemu był kapitał na pokrycie straty.

Skąd ta katastrofa? To efekt czyszczenia ksiąg rachunkowych, wynikających z przejęcia głównego właściciela TVN, amerykańskiego Scripps Networks Interactive, Inc., przez Discovery, Inc. Transakcja sfinalizowana w marcu ubiegłego roku skutkowała testem utraty wartości aktywów.

bEKbevLX

Zobacz też: Kulisy zwolnienia Katarzyny Bosackiej: "TVN zabiło kurę znoszącą złote jajo"

Dotychczasowa kwota wpisana w księgach jako wartość jednej ze spółek okazała się zawyżona o aż 1,92 mld zł. Chodzi o 32-procentowy udział TVN Media w platformie nc+. Zamiast 3,95 mld zł, którą w księgach wpisywał zarząd z prezesem Jimem Samplesem na czele, okazało się, że realna wartość tego udziału to nieco ponad 2 mld zł. Nowy prezes Piotr Korycki w ten sposób wyczyścił sobie sytuację na początek urzędowania.

bEKbevMd

Po tej wielkiej korekcie, choć formalnie spółka TVN wykazała stratę brutto 1,86 mld zł, to jeszcze musiała zapłacić podatek dochodowy 38 mln zł.

ITI Neovision, czyli operator platformy nc+ wykazał za okres od kwietnia 2017 do grudnia 2018 roku zysk 195,2 mln zł zysku i wypłacił TVN Media 46,9 mln zł dywidendy, a francuskiej grupie Canal+ 74,7 mln zł.

Przy takich kwotach nawet obecna wycena udziału w nc+ w księgach TVN może wydawać się dość wysoka - zysk netto ITI Neovision z ponad półtora roku działalności to zaledwie nieco powyżej 3 proc. wartości wykazanej w księgach TVN.

Rosną przychody reklamowe ##

Cała grupa kapitałowa TVN (a nie tylko spółka TVN SA) w 2018 roku uzyskała 1,97 mld zł przychodów, czyli o 8,6 proc. więcej niż rok wcześniej. Przecena udziału w nc+ przełożyła się na stratę na poziomie grupy 157,7 mln zł w porównaniu z 345,6 mln zł zysku netto w 2017.

bEKbevMe

Wpływy reklamowe urosły o 9,7 proc. (do 1,42 mld zł), ze sponsoringu - o 1,5 proc. do 202 mln zł, a przychody abonamentowe (wpływy od operatorów kablowo-satelitarnych i z subskrypcji VoD) - o 4,5 proc. do 233 mln zł.

Koszty działalności operacyjnej wzrosły o 5 proc., do 1,35 mld zł. Na wynagrodzenia i świadczenia dla pracowników wydano 194 mln zł czyli tyle samo co rok wcześniej. Na koniec 2018 roku spółka TVN zatrudniała 1214 pracowników, czyli o 37 więcej, niż rok wcześniej. Spadły w ubiegłym roku o 4,5 proc. wydatki na marketing i badania do 69 mln zł.

bEKbevMf

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEKbevMy
KOMENTARZE
(464)
Gamoń
2 miesiące temu
Co ma z tego Polska ? Przychody TVN to 1800 mln PLN a podatek tylko 33mln !!!!!!!!!!!!!! Daje do myślenia ile wypompowywują z Polski.Niech przestaną wreszcie wrzeszczeć że to największy biznes . Ciekawe dla kogo ???????????????????//
xxxx
2 lata temu
głównego właściciela TVN, amerykańskiego Scripps Networks Interactive, Inc., przez Discovery, Inc
jaś
2 lata temu
Po co w szkle kontaktowym tylu dziennikarzy.Zatrudnić tych ,którzy są bliżej prawdy,pozostałych mistyfikatorów odsunąć.
bEKbevMz
kiki
2 lata temu
super stacja z fajnymi dziennikarzami
chce pomóc
2 lata temu
Gdzie można wpłacać pieniądze na TVN i na bal dla dziennikarzy ?
...
Następna strona