Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zdrowie
20.01.2019 09:18

Dyrektorzy szpitali likwidują łóżka. Bo nie mają pielęgniarek

Od początku roku na pięć łóżek szpitalnych przypadają mają przypadać trzy pielęgniarki. Jednak ich dyrektorom szpitali brakuje, więc... likwidują łóżka - alarmuje Ogólnopolski Polski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych. Ministerstwo Zdrowia uspokaja.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP.PL)
Resort zdrowia przekonuje, że obecnie i tak łóżka w szpitalach stoją puste

Do stycznia 2019 r. na pięć łóżek mogły przypadać dwie pielęgniarki, jednak od początku roku przepisy się zaostrzyły. Tymczasem szpitale nie mają wystarczającej liczby pielęgniarek, ani pomysłu skąd zatrudnić nowe. Zatem likwidują łóżka - donosi związek.

Do tej pory najwięcej łóżek zniknęło z oddziałów pediatrycznych i położniczych. Póki co, zdaniem ekspertów, problem jeszcze nie jest bardzo widoczny. Ale to się może niebawem zmienić, jeśli na przykład do szpitali będą się zgłaszać częściej chorzy na grypę.

Jak uważa Jarosław Fedorowski, prezes Polskiej Federacji Szpitali, w całej Polsce może zniknąć niebawem nawet 10 tys. szpitalnych łóżek. - Średnio dyrektorzy racjonalizują liczbę łóżek o 30 procent - mówił w rozmowie z radiem RMF.

Robot do operacji w Warszawie. Zobacz wideo:

Co na to resort zdrowia? Mówi, że ilość łóżek w szpitalach można "racjonalizować" - bo obecnie obłożenie łóżek wynosi 68 proc.

- Nawet co trzecie łóżko stoi puste. Należy to zracjonalizować, zgodnie ze światowymi wytycznymi. Więcej pielęgniarek przypadających na pacjenta oznacza lepszą opiekę - mówił w RMF Krzysztof Jakubiak, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Szacuje się, że w szpitalach publicznych w Polsce jest obecnie ok. 170 tys. łóżek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: zdrowie, szpitale, nfz
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-01-2019

MAROA lachony z NBP zarabiają po 65 tys zł miesięcznie, wychodzi po 2 tys zł dziennie z sobotami i niedzielami włącznie !

20-01-2019

Kot alikminister zdrowia ma cel zniszczyć polska służbę zdrowia na szczęście wybory już niedługo

20-01-2019

Dobra zmianaDobra zmiana pełna gębą

Rozwiń komentarze (470)