Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Szymon Machniewski
|

Ekipa remontowa może napsuć krwi. Na co uważać, wybierając firmę do budowy i wykończenia domu?

9
Podziel się:

Budowa domu jest skomplikowanym procesem i inwestycją wymagającą dużych nakładów finansowych. Warto zaangażować do niej fachowców z ekipy, która będzie realizować kolejne prace zgodnie z harmonogramem i postanowieniami umowy. Zobacz, na co uważać przy wyborze firmy budowlanej.

Ekipa remontowa może napsuć krwi. Na co uważać, wybierając firmę do budowy i wykończenia domu?
Dobrana ekipa remontowa i maksymalnie precyzyjne zapisy w umowie - to podstawa (Adobe Stock, Stanisław Błachowicz)

Budowa domu przerasta twoje możliwości manualne? Nie chcesz wznosić systemem gospodarczym? Możesz zlecić kompleksowe prace wyspecjalizowanej ekipie. Zobacz, jak wybrać firmę do budowy i wykończenia obiektu. Czym kierować się przy podejmowaniu takiej decyzji? Uważaj na czyhające po drodze pułapki.

Jak wybrać firmę budowlaną?

Jak wybrać firmę budowlaną, która postawi twój dom i go wykończy? Podstawą jest wykwalifikowany zespół fachowców, którzy potrafią doradzić w kwestii wyboru technologii budowy i wykonania instalacji.

Najprościej będzie wybrać firmę budowlaną, z której usług korzystali już twoi znajomi – oczywiście tylko wtedy, gdy byli zadowoleni. Opinie bliskich są zwykle rzetelne i zgodne z rzeczywistością, dlatego możesz im zaufać. Jeśli nie masz nikogo, kto w ostatnim czasie budował dom z udziałem firmy budowlanej, skorzystaj z grup społecznościowych, na których wypowiadają się osoby zaznajomione z tematyką.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polacy stawiają domy, mają problem z ekipami. Nie ma komu budować?

Ile bierze firma budowlana za postawienie domu?

Głównym czynnikiem decydującym o wyborze konkretnej firmy budowlanej i zaangażowaniu jej do budowy domu jednorodzinnego jest zwykle cena, jaką przedstawi w kosztorysie planowanych prac. Postaraj się jednak, żeby to, ile bierze firma za postawienie domu, nie było wyłącznym kryterium jej wyboru. Najniższa możliwa cena niekoniecznie musi oznaczać, że proces zostanie zrealizowany rzetelnie.

Aby oszacować, czy przedstawiona przez firmę wycena jest dla ciebie korzystna, czy niekoniecznie, dowiedz się, ile może średnio kosztować budowa domu przez fachowców. Wynosi ona od 2500 do 3500 zł netto za 1m2, przyjmując realizację do stanu z wykończeniem. Sama robocizna to średnio nawet 1/5 sumy, jaką wydasz na całą inwestycję.

Zaoszczędzisz, jeśli firma budowlana, z którą podpiszesz umowę, może zapewnić ci korzystne zniżki na materiały.

Cena to nie wszystko

Prócz ceny za usługi ekipy budowlanej przy wyborze konkretnego wykonawcy weź pod uwagę jego doświadczenie. Zapytaj o wcześniej realizowane inwestycje i jeśli jest to możliwe, poproś o ich adresy. Pojedź do domów, które budowała dana firma i zapytaj właścicieli o odczucia dotyczące współpracy z danymi fachowcami. Opinia innych klientów jest bardzo ważna, jeśli zależy nam na wyborze takich budowlańców, którzy postawią twój obiekt zgodnie ze sztuką budowlaną.

Specjalizacja w jednej technice budowy

Przy budowie domu najlepiej sprawdzają się fachowcy z doświadczeniem, ale weź pod uwagę profil funkcjonowania firmy. Być może przedsiębiorstwo, które wybrałeś, rzeczywiście cieszy się znakomitą opinią w zakresie budowy domów szkieletowych, ale nie będzie miało wystarczającego doświadczenia we wznoszeniu domów murowanych.

Na co uważać przy wyborze ekipy budowlanej?

Nie bazuj jedynie na internetowych opiniach o firmach budowlanych. Postaraj się nawiązać prywatnie kontakt z klientami, którzy korzystali z usług danego wykonawcy. Niestety, ale w sieci nie brakuje fałszywych opinii. Często to zwykła reklama, dlatego niekoniecznie musi ona być zgodna z rzeczywistością.

Szukanie firmy budowlanej jedynie przez porównywanie cen usług nie jest najlepszym rozwiązaniem. Najtańsza ekipa może nie dołożyć wszelkich starań do tego, by dom powstał zgodnie z projektem.

Podpisz z wybranymi wykonawcami umowę, w której znajdą się kategorycznie wszystkie informacje o zlecanym zakresie prac. Będzie ona podstawą do egzekwowania wykonania robót zgodnie z planem. Zabezpieczy cię ona przed nagłą podwyżką cen. Wycena wraz z harmonogramem prac są integralnym elementem umowy.

Warto ustalić też orientacyjną datę zakończenia budowy domu i ewentualne kary umowne za nieterminowe i nierzetelne wykonanie prac, jeśli to np. przez opieszałość wykonawcy budowa nie będzie postępowała w takim tempie, jak powinna.

Co zrobić, gdy firma budowlana nie wywiązuje się z umowy?

Umowa nie gwarantuje tego, że firma budowlana wywiąże się ze wszystkich podjętych obowiązków. Zdarza się, że pomimo jej zawarcia wykonawca oszukuje, kręci z terminami lub po prostu nie zjawia się na placu. Co wtedy?

Obie strony obowiązują postanowienia umowy. Jeśli firma budowlana się z nich nie wywiązuje, to możesz dochodzić swoich praw na własną rękę. Najpierw polubownie, ale ostatecznie powinieneś skierować sprawę do sądu i żądać wypłaty kar umownych oraz stosownego odszkodowania.

Szymon Machniewski, ekspert porównywarki finansowej totalmoney.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
totalmoney.pl
KOMENTARZE
(9)
Asia
2 miesiące temu
My już skończyliśmy remont naszego nowego mieszkania w Rowach, Apartamenty Lubicz. Jest idealne i mamy tak blisko do morza.
Julka
2 miesiące temu
Ja mam jedną sprawdzoną i zawsze ich wybieram, są staranni i terminowi, to Budo Dekoracja.
pierwszy oszu...
2 miesiące temu
pierwsze to zalatwic dostawe energii elektrycznej zawsze pierwsze to stawiamy skrzynke ktora jest dostawa energii do gospodarstwa domowego i nie dajmy sobie wciskac kitu z umowa na tymczasowe przylacze budowlane pamietajcie ze jako konsumenci macie prawo do przylacza elektrycznego do swojego gospodarstwa domowego w sklad ktorego wchodzi kazda wasza nieruchomosc gruntowa o tym jak nie zostac oszukanym przez koncerny energetyczne poczytajcie na elektroda.pl w odpowiednim temacie dotyczacym przylacza elektrycznego w gospodarstwie domowym taryfa G
Typowo po pis...
2 miesiące temu
I oczywiście na czarno,po PISowsku i patriotycznie . Polskie firmy remontowe i budowlane te małe to w 75 % zakały,niemoty,partacze i typowi pisowcy.Im się wszystko należy,wszystko robią na czarno i wszystko najlepiej a jak coś nie tak to wina innych,nie ich. Tak działa właśnie PISkomuna .Tandeta i na czarno.
bartosz
2 miesiące temu
dobrzy fachowcy to ze swieca szukac, teraz sie zajmowałem podłogami to z parkietlux jestem bardzo zadowolony, ale jak szukałem malarza to dopiero za drugim razem dobrze trafiłem