Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Agata Kalińska
Agata Kalińska
|
aktualizacja

Ekonomiczne koszty smogu. Ile kosztuje nas zanieczyszczone powietrze

20
Podziel się

Około 400 mld zł rocznie – takie są przybliżone roczne koszty smogu w Polsce. Nasz kraj otwiera unijne statystyki dotyczące złej jakości powietrza, a walka ze smogiem idzie opornie. Tymczasem trzeba ją traktować jak inwestycję. I to taką, za którą każdy bankier dałby się pokroić. O tym, że jest to możliwe przekonują eksperci w debacie money.pl.

36 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w UE znajduje się w Polsce
36 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w UE znajduje się w Polsce (iStock.com)
bDyOnyBh

36 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w UE znajduje się w Polsce. 125 – w tylu dniach w zeszłym roku zanotowano przekroczone normy stężenia szkodliwych substancji w powietrzu w Pszczynie. To krajowy rekord. 1800 proc. - takie stężenie powyżej normy rakotwórczego benzo(a)pirenu odnotowano w Nowym Targu. O tych liczbach mówi się często.

Rzadko natomiast wspomina się o tym, że smog kosztuje. I to dużo. Pierwszym skojarzeniem są koszty zdrowotne, ale powoduje on także spadek wartości upraw i plonów, obniżenie kosztów nieruchomości i szereg kosztów wynikających z mniejszej aktywności w dni, kiedy jakość powietrza wymusza ogłoszenie alarmu smogowego.

bDyOnyBj

Jak wycenić smog

Jednocześnie wycenianie kosztów wynikających z zanieczyszczenia powietrza jest zadaniem trudnym, a wyniki – obarczone sporym ryzykiem błędu. Według WHO, koszty smogu w Polsce mogą wynosić nawet 13 proc. PKB, a Komisja Europejska szacuje je na około 26 mld zł rocznie. Już w zestawieniu tych dwóch szacunków widać, jak duże są rozbieżności.

Próby wyceny tego, ile rzeczywiście płacimy corocznie za smog, podjęli się goście debaty "Ekonomiczne koszty smogu" w money.pl. - Według naszego przybliżonego szacunku to jest grubo ponad 400 mld zł rocznie. W skali całego kraju – mówi Ryszard Pazdan z Business Centre Club.

bDyOnyBp

Szczególnie trudne jest przeliczenie na pieniądze spadku jakości życia, która wynika ze złej jakości powietrza. – Nasz dyskomfort, to że nie możemy wyjść z domu, musimy kupić leki, to że nasze dziecko ma astmę i podczas epizodu smogowego się dusi – jaki to ma koszt w złotówkach? – wskazuje Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego. – Czujemy, że mówienie o pieniądzach w kontekście astmy dziecka jest absurdalne, bo tych rzeczy nie da się wycenić – dodaje.

Przypomina też, że kolejne osoby pozywają Skarb Państwa za smog. Jeżeli zaczną wygrywać w sądzie to będzie to kolejna pozycja, którą trzeba dopisać do rachunku za zanieczyszczenie powietrza.

"Czyste powietrze" z problemami

Zarówno samorządy, jak i rząd próbują walczyć ze smogiem, ale efekty na razie są mizerne. Przykładowo program „Czyste powietrze” zakłada wydatki na poziomie 100 mld zł. Na razie wydano miliard, więc w tym tempie realizacja programu potrwa sto lat.

bDyOnyBq

- To jest takie wirtualne 100 mld zł. Nikt jeszcze nie wskazał, skąd je wziąć – zwraca uwagę Jan Ruszkowski z Polskiej Zielonej Sieci. – Wiemy, że Unia Europejska czy sektor bankowy chętnie dołożą się do tego programu, ale to musi mieć ręce i nogi – dodaje.

Zachęcamy do obejrzenia całej debaty "Ekonomiczne koszty smogu",

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDyOnyBr
bDyOnyBK
KOMENTARZE
(20)
Pawka
rok temu
Jesteśmy za biedni ale umysłowo! Nie jesteśmy za biedni żeby dawać prezenty wyborcze po kilkanaście miliardów, a za biedni, żeby przestać się truć. Za biedni na godzinę edukacji w szkołach, za biedni na inspekcje w trujących odpadami domach i fabrykach. Za biedni, żeby dopuścić inwestorów do stawiania wiatraków Na Lądzie (to najtańsze i najszybsze). Ale wystarczająco bogaci, żeby godzić się na rujnację zdrowia i warunków życia naszych dzieci i rujnować im przyszłość.
olek
rok temu
jesteśmy nadal za biedni na znaczną eliminacje tego problemu, i to nie chodzi o elektrownie/duże zakłady itp. (bo tam już albo zaraz będzie zredukowane to do zera). Tylko problem zwykłych obywateli, ekonomiczny/społeczny/edukacyjny Niestety bez dużych nakładów finansowych + edukacja niewiele zdziałamy Dodatkowo dobiją nas kwestie CO2/odpady (koszty życia pójdą w górę) co nie wróży dobrze w tej kwestii.
Lubelak .
rok temu
Tylko zmiana Myślenia !. siedzi dwoje dziadków w dużym, starym , NIEOCIEPLONYM domu z lat 70-tych i palą mułem !!!! to jest STANDART na śląsku . W Niemczech sprzedaje się takie cóś i kupuje małe mieszkanko w szeregówce dla emerytów , 100m2 dla dwojga wystarczy na starość.
bDyOnyBL
anzo
rok temu
Za biedni aby dawać pieniądze klerowi.Żadne modły wnoszone do Boga nie pomogą jak sobie sami nie pomożemy.Czas panowie rządzący zacząć myśleć.Przyroda się mści
niepodważalny...
rok temu
A Morawiecki się cieszy i robi z siebie bohatera - że przedłuża to MORDOWANIE NARODU POLSKIEGO - co mu się "udało" na ostatnim szczycie w Brukseli. Ciekawe co powiedzą na ten temat kiedyś jego dzieci?? O ile w ogóle doczekają??
...
Następna strona