Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Agata Kalińska
Agata Kalińska
|
aktualizacja

Ekonomiczne koszty smogu. Ile kosztuje nas zanieczyszczone powietrze

20
Podziel się:

Około 400 mld zł rocznie – takie są przybliżone roczne koszty smogu w Polsce. Nasz kraj otwiera unijne statystyki dotyczące złej jakości powietrza, a walka ze smogiem idzie opornie. Tymczasem trzeba ją traktować jak inwestycję. I to taką, za którą każdy bankier dałby się pokroić. O tym, że jest to możliwe przekonują eksperci w debacie money.pl.

36 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w UE znajduje się w Polsce
36 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w UE znajduje się w Polsce (iStock.com)

36 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w UE znajduje się w Polsce. 125 – w tylu dniach w zeszłym roku zanotowano przekroczone normy stężenia szkodliwych substancji w powietrzu w Pszczynie. To krajowy rekord. 1800 proc. - takie stężenie powyżej normy rakotwórczego benzo(a)pirenu odnotowano w Nowym Targu. O tych liczbach mówi się często.

Rzadko natomiast wspomina się o tym, że smog kosztuje. I to dużo. Pierwszym skojarzeniem są koszty zdrowotne, ale powoduje on także spadek wartości upraw i plonów, obniżenie kosztów nieruchomości i szereg kosztów wynikających z mniejszej aktywności w dni, kiedy jakość powietrza wymusza ogłoszenie alarmu smogowego.

Jak wycenić smog

Jednocześnie wycenianie kosztów wynikających z zanieczyszczenia powietrza jest zadaniem trudnym, a wyniki – obarczone sporym ryzykiem błędu. Według WHO, koszty smogu w Polsce mogą wynosić nawet 13 proc. PKB, a Komisja Europejska szacuje je na około 26 mld zł rocznie. Już w zestawieniu tych dwóch szacunków widać, jak duże są rozbieżności.

Próby wyceny tego, ile rzeczywiście płacimy corocznie za smog, podjęli się goście debaty "Ekonomiczne koszty smogu" w money.pl. - Według naszego przybliżonego szacunku to jest grubo ponad 400 mld zł rocznie. W skali całego kraju – mówi Ryszard Pazdan z Business Centre Club.

Szczególnie trudne jest przeliczenie na pieniądze spadku jakości życia, która wynika ze złej jakości powietrza. – Nasz dyskomfort, to że nie możemy wyjść z domu, musimy kupić leki, to że nasze dziecko ma astmę i podczas epizodu smogowego się dusi – jaki to ma koszt w złotówkach? – wskazuje Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego. – Czujemy, że mówienie o pieniądzach w kontekście astmy dziecka jest absurdalne, bo tych rzeczy nie da się wycenić – dodaje.

Przypomina też, że kolejne osoby pozywają Skarb Państwa za smog. Jeżeli zaczną wygrywać w sądzie to będzie to kolejna pozycja, którą trzeba dopisać do rachunku za zanieczyszczenie powietrza.

"Czyste powietrze" z problemami

Zarówno samorządy, jak i rząd próbują walczyć ze smogiem, ale efekty na razie są mizerne. Przykładowo program „Czyste powietrze” zakłada wydatki na poziomie 100 mld zł. Na razie wydano miliard, więc w tym tempie realizacja programu potrwa sto lat.

- To jest takie wirtualne 100 mld zł. Nikt jeszcze nie wskazał, skąd je wziąć – zwraca uwagę Jan Ruszkowski z Polskiej Zielonej Sieci. – Wiemy, że Unia Europejska czy sektor bankowy chętnie dołożą się do tego programu, ale to musi mieć ręce i nogi – dodaje.

Zachęcamy do obejrzenia całej debaty "Ekonomiczne koszty smogu",

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(20)
Kraków, Pozna...
2 lata temu
Korki na ulicach - kto nie widział?
kruk51
3 lata temu
To nie Polacy się wykosztują ! To ich żydzi okradają !
wd
3 lata temu
na majdan po wyborach z kaczego kupra słupami
yhy
3 lata temu
jasne przejdzmy na wiatraki i systemy solarne bo je niemcy produkują i są biedni
anzo
3 lata temu
Za biedni aby dawać pieniądze klerowi.Żadne modły wnoszone do Boga nie pomogą jak sobie sami nie pomożemy.Czas panowie rządzący zacząć myśleć.Przyroda się mści