Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

Ekspert: Tesco może wycofać się nie tylko z Polski, ale i całej Europy

12
Podziel się:

To, że Tesco wycofuje się z Polski, nie jest żadną tajemnicą. Drastyczne obniżenie wyników i sprzedaży na naszym rynku trwa już od lat i to są rzeczy odnotowane – mówi Maria Andrzej Faliński, prezes Stowarzyszenia Forum Dialogu Gospodarczego.

Tesco planuje całkowicie wycofać się z Polski
Tesco planuje całkowicie wycofać się z Polski (Wikimedia Commons CC BY-SA, Burrows)

Ekspert w rozmowie z serwisem "Dla Handlu" skomentował informacje o planach wycofania się Tesco z Polski. Według serwisu "Wiadomości Handlowe", który jako pierwszy podał tę informację, pod koniec października w reprezentującym brytyjskie Tesco banku inwestycyjnym Barclays złożone zostały oferty na zakup spółki Tesco Polska. Za jednego z głównych pretendentów do przejęcia Tesco uważana jest sieć Aldi.

- To nie jest żadna niespodzianka. Drastyczne obniżenie wyników i sprzedaży na naszym rynku trwa już od lat – mówi serwisowi dlahandlu.pl Maria Andrzej Faliński.

Jego zdaniem strategia dla polskiego rynku, którą przedstawiło Tesco w ubiegłym miesiącu, miała na celu raczej uspokojenie pracowników.

Zobacz także: Obejrzyj: Zakaz handlu w niedziele pełną parą od 2020 r.

- Tesco nauczone złym przykładem wcześniej opuszczających nasz rynek firm wiedziało, że należy zaproponować jakąś strategię, aby nie doprowadzić do masowego exodusu pracowników, co spotkało Reala – mówi Maria Andrzej Faliński.

Przypomnijmy, Tesco w październiku informowało, że chce w Polsce skupić się na mniejszych sklepach. Decyzja oznacza przebudowę największych hipermarketów do formatu tzw. hipermarketów kompaktowych. Na koniec sierpnia br. Tesco miało w Polsce 345 sklepów.

W prezentacji po wynikach za pierwsze półrocze 2019/20 Tesco podało, że chce mieć docelowo w Polsce 97 kompaktowych hipermarketów oraz 216 supermarketów, czyli łącznie 313 sklepów. Grupa informowała także, że zamierza w Polsce zmniejszyć liczbę pozycji asortymentowych z 41 000 SKU (ang. Stock Keeping Unit, jednostka magazynowa przypisana do produktu)do około 11 000 - 13 000 SKU.

Ekspert spodziewa się, że Tesco zniknie nie tylko z Polski, lecz z całego kontynentu i skupi się wyłącznie na rynku brytyjskim.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(12)
Just
5 lata temu
Polskie Tesco i brytyjskie, to całkowicie przeciwległe bieguny jakości. W Polsce Tesco jest zwyczajnie drogie i oferuje naprawdę niską jakość, zazwyczaj niższą niż Lidl i Biedra, tymczasem w Wielkiej Brytanii Tesco oferuje naprawdę przyzwoite produkty a synonimem dziadostwa jest Lidl i Aldi. Dla Polaków zniknięcie Tesco to żadna strata.
zyczliwa
5 lata temu
Zawsze woleli lepiej placić kadrze zarządzającej.Wystarczyło zeby był menager sklepu,a nie regionalny ,regionalny regionalnego operacyjny itp.Zaś pracowników podstawowych-doradców klienta jak na lekarstwo.
dfd
5 lata temu
jeszcze żeby się biedra, lidl i kaufland wyniesli to byłoby cacy:))
Uuuu
5 lata temu
Maria Falinski? Trzecia płeć? Tesco teraz Marsem zawladnie
Rober
5 lata temu
Przeciez Tesco nie jest zarzadzana . bo to cyrk. Majac taki potencjal i mozliwosci w Europie .. kuerienuctwo Tesco piwinno seie uczyc od Kaufkanda jak prowadzi sie sklepy