Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
CHE
|
aktualizacja

Ekstrawertyk - kto to jest? Jak go rozpoznać?

1
Podziel się:

Ekstrawertyk to osoba bardzo otwarta, lubiąca przebywać z innymi ludźmi, a w towarzystwie zwracająca na siebie uwagę. Ekstrawertyk jest pełen energii, bardzo często optymistycznie nastawiony do życia, mówiący dużo i emocjonalnie. Przez osoby wokół uważany jest na pewnego siebie. Bardzo często ma predyspozycje na lidera.

Ekstrawertyk - kto to jest? Jak go rozpoznać?
Ekstrawertyk - kto to jest? Jak go rozpoznać? (mBank, mBank)

Ekstrawertyk – kim jest i jakie ma cechy osobowości?

Ekstrawertyk to jeden z najczęstszych typów osobowości w społeczeństwie. Cechuje go energiczność, towarzyskość i otwartość na innych ludzi. Ze względu na wysoką ekspresję posiada wiele cech przywódczych i ma predyspozycje na bycie liderem. Nieustannie jest w ruchu. Nie lubi stagnacji. Potrzebuje impulsów, które napędzają go do działania. Ekstrawertyk patrzy na świat z nadzieją i optymizmem. Nawet w najtrudniejszych sytuacjach szuka rozwiązani.

Ekstrawertyk to osoba, której nie trzeba namawiać na skok na bungee, wyprawę na koniec świata czy ryzykowną inwestycję. Lubi podejmować wyzwania i we wszystkim upatruje szansy na rozwój czy przygodę! Bardzo dobrze radzi sobie także ze stresem.

Jednak ultra pozytywne nastawienie do świata sprawia, że ekstrawertycy często nie widzą prawdziwego zagrożenia, a przez bardziej ostrożne typy osobowości uważane są za niepoważne. Ekstrawertyk nie lubi też monotonni, a wszystko, co rutynowe szybko zaczyna go nudzić, a nawet frustrować. Ekstrawertycy nie są też najlepszymi słuchaczami, bo zwykle zależy im bardziej na tym, by w towarzystwie to oni byli na świeczniku.

Ekstrawertyk predyspozycje zawodowe

Ekstrawertyk to osoba, która doskonale odnajdzie się w zawodach związanych z byciem w centrum uwagi. To urodzeni liderzy i przywódcy. Jednocześnie doskonale odnajdą się w wolnych zawodach związanych z kreatywnością. Dziennikarstwo, zawody artystyczne takie jak aktor czy piosenkarz, a także PR – to miejsca, gdzie ekstrawertyk będzie mógł zabłysnąć. To także wspaniali sportowcy czy podróżnicy. To wspaniali politycy, adwokaci, a nawet nauczyciele.

Ekstrawertyk bowiem sprawdzi się wszędzie tam, gdzie wymagany jest kontakt z innymi ludźmi, duża aktywność i wytrzymałość na stres.

Ekstrawertyk a introwertyk

Ekstrawertyk to określenie typu osobowości, które zostało użyte po raz pierwszy w 1921 roku przez psychiatrę Carla Gustawa Junga. Na drugim biegunie jest introwertyzm, czyli osobowość bardzo wrażliwa, zamknięta i źle znosząca zmiany czy nowe doznania.

Ekstrawertyk działa dokładnie odwrotnie. Potrzebuje zmian i stymulacji jak powietrza.

Podczas gdy introwertyk skupia się na wewnętrznych przeżyciach i szuka spokoju oraz stabilizacji, ekstrawertyk wciąż podejmuje nowe wyzwania i cele, szuka kontaktu z innymi ludźmi, podejmuje ryzyko.

Choć stuprocentowych ekstrawertyków jest stosunkowo niewielu, to jeden z najczęstszych typów osobowości, które w większym lub mniejszym stopniu dominują w społeczeństwie. 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
praca
poradniki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
Mariusz
3 lata temu
BZDURA Nie ma czegoś takiego jak Ekstrawertyk czy Introwertyk. Są zachowania ekstrawertyczne lub introwertyczne. Kto Wam pisze te teksty????