Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

Elżbieta Rafalska broni programu 500+. "Atakom nie ma końca"

326
Podziel się:

- Atakom na program 500+ nie ma końca od początku jego wprowadzenia - mówiła w "Sygnałach Dnia" Polskiego Radia minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Minister Elżbieta Rafalska po raz kolejny broniła w piątek rano programu Rodzina 500+
Minister Elżbieta Rafalska po raz kolejny broniła w piątek rano programu Rodzina 500+ (East News, JACEK DOMINSKI/REPORTER)

Minister rodziny odnosiła się do zarzutów, które pod adresem programu Rodzina 500+ wystosowało kilka dni temu Forum Obywatelskiego Rozwoju.

- W tworzenie tego raportu byli zaangażowani ludzie, którzy wcześniej aktywnie działali politycznie w rządzie PO-PSL czy w kancelarii prezydenta Bronisława Komorowskiego. Nie spodziewałam się więc, że będą chwalić nasz projekt - odpowiadała Elżbieta Rafalska.

Pierwszy raz zarzuty te odpierała w czwartek, używając podobnych argumentów. Pisaliśmy o tym w money.pl.

Obejrzyj: Leszek Balcerowicz odpowiada Elżbiecie Rafalskiej ws. 500+

Szefowa resortu rodziny przytaczała dane, które miały zaprzeczyć tezie, że program nie jest pronatalistyczny. - W 2017 roku współczynnik dzietności wzrósł do 1,45, w 2018 roku powinien być utrzymany, a szacunki przed wprowadzeniem programu mieliśmy na poziomie 1,36-1,39. Wartości te są więc znacznie wyższe niż zakładane - mówiła Rafalska.

- Poza tym, liczba kobiet w wieku rozrodczym spada. W 2018 roku na przykład było ich mniej o 110 tysięcy. Co by było, gdyby nie program 500+? - zwracała uwagę szefowa resortu rodziny.

Elżbieta Rafalska nie zgadzała się również z tezą, jakoby program wypchnął z rynku pracy kobiety. - Patrzmy na dane GUS, na badania BAEL. Wskaźnik zatrudnienia wynosi teraz 76,6, a w 2015 wynosił 74,6. To gdzie ta dezaktywizacja? - pytała w rozmowie z Polskim Radiem.

Przypomnijmy, że krytyczny wobec sztandarowego programu PiS raport przygotowała komisja złożona z naukowców - ekspertów od demografii, rynku pracy, ubóstwa i polityki socjalnej.

W komisji znaleźli się dr hab. Iga Magda, dr hab. Michał Brzeziński, dr hab. Agnieszka Chłoń-Domińczak, prof. Irena E. Kotowska, dr hab. Michał Myck, Mateusz Najsztub i dr hab. Joanna Tyrowicz.

Naukowcy ocenili, że program 500+ nie wpłynął na wzrost dzietności ponieważ po niewielkim wzroście w latach 2016-2017 liczba narodzin w 2018 spadła. Stwierdzili też, że program w niewielkim stopniu przyczynił się do zniwelowania skrajnego ubóstwa wśród dzieci, bo tylko niewielka część świadczeń trafia do rodzin faktycznie ubogich.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(326)
RODZIC
2 lata temu
500+ w tej formie i na takich warunkach jak opracowal rząd jest jednym z najgłupszych pomysłów!!!!! po pierwsze otrzymywali nawet najbogatsi , po drugie ktoś kto zarabiał np. 100 tyś otrzymywał 500 + na drugie dziecko a samotna matka o przychodzie 805 zł na osobę wychowująca dziecko nie otrzymywała takiego wsparcia!!!! po trzecie- 500+ miało na celu zwiekszenie "dzietności" okazało sie ze "dzietność" wyraźnie zmalała!!!
Lebensborn - ...
2 lata temu
i o to chodzi. Polacy mają kopulować. rafalska liczy na penetracje i ejakulacje. Kobiety, ostatnie mocne pchnięcie od Prezesa!
wlasnie
3 lata temu
pani rafalska dziekujemy za kasiore do pracy sie nie wybieramy bo i po co tylko prosze zwiekszyc 500 plus bo na uzywki nam brakuje
Pedro
4 lata temu
Pani Rafalska broni swojej fajnej posady ponieważ jedyny sensowny sposób to jest zwiększenie kwoty wolnej od podatku czyli zaprzestanie okradania obywateli ale wtedy tacy jak Rafalska i horda urzędników musiałaby się wziąć do uczciwej roboty no i nie byłoby wdzięczności obdarowanych wyznawców PIS.
Gosc
4 lata temu
A dzieci pracują że im się daje 500 plus? W głowach ludziom się poprzewracało
...
Następna strona