Notowania

wybory
23.04.2019 07:59

Eurowybory 2019 będą bardzo drogie. Nawet 19 mln zł na kampanie

Największe komitety wyborcze, jak te PiS czy Koalicji Europejskiej, mogą wydać na kampanię nawet 19 mln zł - szacuje "Dziennik Gazeta Prawna". To maksymalny dopuszczalny limit, więc nie jest powiedziane, że partie go wykorzystają.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Nawet 19 mln będą mogły wydać komitety na kampanię do europarlamentu (Fot: Wojciech Strozyk/REPORTER)

Jak czytamy we wtorkowym "DGP", ta kampania będzie prawdopodobnie rekordowa, jeśli chodzi o koszty poniesione przez komitety wyborcze. Prawo pozwala, by w przeliczeniu na jednego wyborcę wydać na agitację 64 grosze. To daje w sumie 19,2 mln zł na komitet.

Czy partie wykorzystają limit? 5 lat temu tak nie było. PiS wydał 16,8, a PO - 17,8 mln zł na kampanię.

Tym razem może być bardziej rozrzutnie, bo gra toczy się o znacznie większą stawkę. Eurowybory są bowiem przygrywką do tego, co ma się dziać jesienią.

Obejrzyj: Wybory do PE. Michał Kamiński bezlitośnie o Beacie Szydło

- Obie kampanie wszyscy traktują jak dwie połowy tego samego meczu. Kto w pierwszej strzeli więcej bramek, ten ma większe szanse na wygranie całego spotkania - komentuje Marcin Kierwiński z PO.

Wybory do Europarlamentu – 2019. Sprawdź, kiedy dokładnie odbędą się wybory i czym jest Parlament Europejski
Wybory do Europarlamentu – 2019. Sprawdź, kiedy dokładnie odbędą się wybory i czym jest Parlament Europejski

Kampanie często finansują również sami kandydaci. - Odmówiłem startu, bo miejsce na liście nie gwarantowało szansy na mandat, a musiałbym wydać ze 20 tys. zł i to kilka miesięcy przed kampanią do Sejmu - mówi "DGP" jeden z polityków PiS.

Na co idą pieniądze? Oprócz tradycyjnych nośników, takich jak billboardy czy spoty telewizyjne i radiowe, coraz większe znaczenie zyskuje internet. Już ostatnie wybory mogły rozstrzygnąć się w mediach społecznościowych.

Prawdopodobnie w tym roku będzie tak samo. Szczególne znaczenie może tu mieć Twitter, dlatego partie coraz poważniej podchodzą do tego medium.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: wybory, koszt wyborów, europarlament, kampania wyborcza, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-04-2019

MichałPowinni zabrać im te dotacje. Dlaczego z naszych podatków ma być finansowana kampania?

23-04-2019

przeprosić Niemcy.Finansować kampanię powinni beneficjenci. Tak jak Leninowi, gdzie ostatnio cytują dokumenty, że to nie Niemcy a kraje anglosaskie na rewolucję dały, … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (2)