Notowania

Financial Times po 14 latach żegna swojego naczelnego. Zastąpi go dotychczasowa wicenaczelna

Lionel Barber ustąpi ze stanowiska redaktora naczelnego Financial Times, kończąc 14-letnią kadencję – poinformował we wtorek dziennik. Szybko okazało się, że zastąpi go Roula Khalah, dotychczasowa wicenaczelna gazety.

Podziel się
Dodaj komentarz
(FT Twitter)
Lionel Barber kierował gazetą Financial Times przez 14 lat. Nie wiadomo, dlaczego nie będzie już dłużej pełnił funkcji (Fot: FT Twitter)

Po raz pierwszy na czele najważniejszego dziennika gospodarczego świata, Financial Times, stanie kobieta. Roula Khalaf z początkiem 2020 r. zastąpi Lionela Barbera.

Proces rekrutacji stanowisko naczelnego trwał rok. Khalaf pokonała rywali, w tym Johna Thornhilla, Aleca Russella i Roberta Shrimsleya. Roula Khalaf pełni funkcję zastępcy redaktora od 2016 r.

- To wielki zaszczyt – powiedziała Khalaf po oficjalnym ogłoszeniu decyzji. - Nie mogę się doczekać, aby wykorzystać niezwykłe osiągnięcia Lionela Barbera i jestem wdzięczna za jego mentoring na przestrzeni lat.

Obejrzyj: Sklepy bronią się przed kolejnymi podatkami. Mówią, czym to grozi

Spekulacje dotyczące przyszłości Barbera trwały od jakiegoś czasu, ale na nowo rozgorzały po tym, jak w zeszłym tygodniu poleciał do Japonii na spotkanie z właścicielem, japońska grupą medialną Nikkei (Nikkei został nowym właścicielem brytyjskiego tytułu w 2015 r. Wartość transakcji wyniosła 833 mln funtów, czyli prawie 5 mld złotych. Przedstawiciele "FT" uciszali plotki wyjaśniając, że Barer tak naprawdę poleciał do Japonii na mistrzostwa świata w rugby, ale we wtorek sam zainteresowany przerwał spekulacje.

Ustępujący naczelny pogratulował swojej następczyni. Ani Nikkei, ani Barber nie poinformował, z czego wynika decyzja o zmianie w kierownictwie gazety.

Pod rządami Barbera FT dokonał silnego zwrotu z medium skupionego na oferowaniu informacji gospodarczych w tradycyjny sposób, czyli za pośrednictwem wydania papierowego, na rzecz płatnego serwisu internetowego.

Zarządzana przez Jacka Kurskiego TVP zgarnie 90 proc. pieniędzy, przyznanych wszystkim mediom publicznym
Finanse TVP. Miliard dla telewizji, miliony dla radia

Prezes Nikkei Tsuneo Kita wyraził przekonanie, że Khalaf będzie "kontynuowała misję Financial Times polegającą na dostarczaniu wartościowych informacji bez strachu, inspirowała i prowadziła zespół najbardziej utalentowanych dziennikarzy".

Zanim Khalaf dołączyła do zespołu FT, pracowała w redakcji Forbes, gdzie zasłynęła krytyczną opinią na temat Jordana Belforta. Dzięki temu jedna z bohaterek filmu "Wilk z Wall Street" nawiązuje do jej osoby.

Urodziła się w Libanie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: financial times, gazeta, gospodarka, wiadomości, media
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-11-2019

ZXJaka to różnica.Lewak zastąpi lewaka.

12-11-2019

UlZX ...weź leki i nie naw sie brzydko fuj

Rozwiń komentarze (2)