Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZ
|

Firmy będą karane za przestępstwa pracowników. Nowy projekt ministerstwa sprawiedliwości

594
Podziel się:

Resort sprawiedliwości chce, by duże przedsiębiorstwa odpowiadały finansowo za przestępstwa, które popełniają ich pracownicy - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Maksymalna kara to nawet 50 mln złotych.

Firmy będą karane za przestępstwa pracowników. Nowy projekt ministerstwa sprawiedliwości
Resort sprawiedliwości chce karać firmy za przestępstwa pracowników. (Getty Images, Omar Marques)

Jak podaje "DGP", projekt jest już gotowy i niebawem ujrzy światło dzienne. Według jego założeń odpowiedzialność zbiorowa ma dotyczyć jedynie dużych firm, które zatrudniają powyżej 250 pracowników.

"Nie będzie wcale restrykcyjna. To ustawa dla zwykłych ludzi i dla przedsiębiorców. W tej kolejności. Dla nas wszystkich" - powiedział w rozmowie z "DGP" Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości.

Jak twierdzi wiceszef resortu, nie chodzi wcale o wpływy do budżetu. Ustawa ma wymóc na dużych firmach większą kontrolę nad pracownikami.

Zobacz także: Money To się Liczy - bezpieczeństwo sieci telekomunikacyjnych

Wprowadzenie odpowiedzialności zbiorowej nie oznacza, że firmy będą karane za każdy czyn zabroniony, którego dopuści się pracownik.

O karze za każdym razem będzie decydował sąd. Sankcje nałoży tylko, jeśli uzna, że przestępstwo było w jakiś sposób związane z działalnością firmy.

"Kto więc zapłaci? Na przykład duża firma kanalizacyjna, która spuści ścieki do rzeki. Przedsiębiorca transportowy, którego autokar rozbije się wskutek złego stanu technicznego, w wyniku czego ucierpią pasażerowie. Albo – jak to było we Francji – firma kurierska za to, że jej pracownik zgwałcił klientkę; wcześniej bowiem do menedżerów spółki docierały sygnały o jego niepokojących zachowaniach" - czytamy w DGP.

Kary, które przewiduje ustawa, są dotkliwe. Od 50 tys. do nawet 50 mln złotych. Zamiast kary finansowej, sąd będzie mógł nałożyć na firmę inne sankcje, jak np. zakaz ubiegania się o zamówienia publiczne, przepadek mienia, czy zakaz prowadzenia działalności gospodarczej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(594)
Alessandro
3 lata temu
odpowiedzialność zawsze była i jest indywidualna a nie zbiorowa ten rząd czyni gwałt na prawie we wszystkich dziedzinach
NIEwygodny
4 lata temu
Brawo "dobra zmiano" karać każdego za wszystko co jest możliwe, kasa przyda się na "koryto+". Tylko broń Boże nie karać urzędników państwowych, tym się należy bezkarność za sprzeniewierzanie pieniędzy ciężko pracujących podatników. Brawisimo tylko uchwalcie sobie ustawę o bezkarności i korycie +
jak
4 lata temu
Kiedy wreszcie nastapi koniec niszczenia Polski ? Boże broń nas od takich pomysłów !
pir
4 lata temu
Czy Firma Pana Boga też będzie odpowiadała tak samo bo na razie tak nie jest, raczej nie przyznaje się do tego co wyprawiają jej pracownicy
DFGDG
4 lata temu
CO Z AFERAMI PO PSL,PIS ? ,KIEDY TEN JEGOMOŚĆ ODPOWIE ZA OCHRONE AFERZYSTÓW ?
...
Następna strona