Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
CHE
|

Właściciele firm rodzinnych mogą spać spokojnie. Rząd podjął kluczową decyzję

59
Podziel się:

Ministerstwa rozwoju oraz finansów zakończyły prace nad projektem ustawy o fundacjach rodzinnych. Wniesienie majątku firmowego do fundacji rodzinnej nie będzie opodatkowane - informuje Fiskus.

Właściciele firm rodzinnych mogą spać spokojnie. Rząd podjął kluczową decyzję
Premier Mateusz Morawiecki (KPRM)

"Od kilku lat czeka na nią prawie milion działających w Polsce firm rodzinnych, które generują 18 proc. PKB. Od 1 stycznia 2022 r. ich majątki mają być szczególnie chronione przed podziałem, rozsprzedaniem, czy wrogim przejęciem" - wskazuje "Puls Biznesu".

Przedstawiciele firm rodzinnych od dawna alarmowali rządzących, że gdy mowa o zabezpieczaniu majątku, brakuje im ku temu stosownych narzędzi. Rząd wyszedł więc im naprzeciw, tworząc projekt specjalnej ustawy, która umożliwia m.in. akumulowanie majątku. Co to oznacza w praktyce?

Fundacje w myśl nowych przepisów będą mogły utrzymywać kapitał na wiele pokoleń. Maleje tym samym ryzyko "nieudanej sukcesji" i rozmieniania majątku firmy na przysłowiowe drobne przez spadkobierców.

"W przypadku braku sukcesora albo braku porozumienia między członkami rodziny właściciele często decydują się na sprzedaż firmy. Prowadzi to do utraty jej rodzinnego charakteru" — możemy przeczytać w uzasadnieniu projektu.

Jak pokazują badania Instytutu Biznesu Rodzinnego, do tej pory tylko w co trzeciej firmie rodzinnej sukcesja przynosiła pożądane skutki, a zaledwie 15 proc. firm trafia w ręce trzeciego pokolenia. W dodatku jest to trend malejący. Zaledwie 6,3 proc. dzieci przedsiębiorców chce w przyszłości poprowadzić firmy rodziców.

Fundacje rodzinne zyskają osobowość prawną i zostaną wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego. Sprawy fundacji poprowadzi zarząd.

Rząd podjął ponadto decyzje dot. opodatkowania fundacji. Od teraz nie zapłacą one żadnego podatku od wniesionego do niej mienia.

Jednocześnie fundacje nie zostaną obciążone podatkiem spadkowym czy od darowizn od spadków i darowizn. Pozostali beneficjenci, nie należący do rodziny, zapłacą podatek w wysokości 19 proc.

Zobacz także: Ruszył sezon na rozliczenia. W tym miesiącu dostaniesz PIT
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(59)
jaa
3 lata temu
Politycy z PISu i ich członkowie rodziny są bardzo wszechstronni. Znają się na wszystkim… na mediach… na paliwach…. Politycy idą po władzę i na urzędy, by załatwiać interesy własne, swoich kumpli i rodziny. Posadki w urzędach, spółkach państwowych, komisjach, fundacjach... nagrody, odprawy, ustawiane przetargi… służbowe samochody i mieszkania, ochroniarze. Żaden polityk nie pomoże nam bardziej niż sami możemy sobie pomóc. Po prostu trzeba robić swoje. Zobaczcie ksiazke pt. Emeytura nie jest Ci potzerbna . Opisuje proste zasady budowania majątku. Ludzie sami mogą wiele osiągnąć w tym kraju bez niczyjej łaski i to wcale nie jakimiś skomplikowanymi metodami.
aaa
3 lata temu
Masz ktosiu firmę, czy tylko zazdrość Cię zżera, że nie chciało Ci się pracować? Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla wielu rodzin i ich firm; a przede wszystkim dla ludzi w nich pracujących; ale żeby to rozumieć nie trzeba być ślepo zapatrzonym w g(n)ojów z KOPO, choć oni też mają firmy.
Obatel
3 lata temu
dlaczego część społeczeństwa tak się daje robić. bo dostają ochłapy i czują się kimś bo niewiedza i nieróbstwo jest teraz w cenie. BRAWO
Racjonalista
3 lata temu
Czyli będzie skok na kasę na bardziej smakowite kąski, a małe firmy zostawione sobie i dowali im się podatki, żeby szybciej padły. Jeśli prezesem takiego orlenu zostaje osoba nie mająca żadnego pojęcia o zarządzaniu i branży w której pracuje, to nie wróżę przyszłości fundacją rodzinnym składających się z obcych urzędników, którzy pewnie pełnili w danym mieście rolę wf-sty, albo sprzątaczki w kościele... Sprzedać i wyjechać z tego chorego kraju...
Loki
3 lata temu
O to teraz będzie wysyp Pisich rodzinnych Fundacji. Tyle, że Pinokio i spółka pokazali, że prawo można dowolnie zmieniać. Naiwnie sądzą, że to co pouchwalają sobie teraz by zabezpieczyć swoją żyć, takim pozostanie. A prawda jest taka, że przyjdą mówi i pierwsze co zrobią to odkręcenie tych humbugów prawnych
...
Następna strona