Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Firmy zwijają żagle. Dramatyczne dane

212
Podziel się:

W pierwszym półroczu przedsiębiorcy zawiesili ponad 161 tys. firm, natomiast zamknęli 104,3 tys. - wynika z danych Ministerstwa Rozwoju i Technologii. To niemal o 29 proc. więcej niż rok wcześniej - czytamy w piątkowym "Pulsie Biznesu". Aż 69 proc. przedsiębiorców uważa, że w ostatnich sześciu miesiącach pogorszyły się warunki prowadzenia biznesu. Najbardziej krytycznie sytuację oceniają właściciele małych firm.

Firmy zwijają żagle. Dramatyczne dane
Według ekspertów pod koniec roku lawinowo wzrośnie liczba przedsiębiorców, którzy zawieszą lub zamkną działalność (Adobe Stock, Tomasz Warszewski)

"MŚP mają pod górkę, bo muszą walczyć z inflacją i niekorzystnymi zmianami podatkowymi. Czy rozwiązaniem jest zawieszenie działalności gospodarczej?" - zastanawia się piątkowy "Puls Biznesu".

Jak informuje gazeta, powołując się na dane Ministerstwa Rozwoju i Technologii (MRiT), w pierwszym półroczu 2022 r. przedsiębiorcy zawiesili ponad 161 tys. firm, natomiast zamknęli 104,3 tys. To niemal 29 proc. więcej niż rok wcześniej. Według ekspertów pod koniec roku lawinowo wzrośnie liczba przedsiębiorców, którzy podejmą podobne decyzje. Wpływ na to będą miały m.in. negatywne skutki pandemii, przepisy Polskiego Ładu i szalejąca inflacja - ocenia dziennik.

Każda zamknięta firma oznacza mniej pieniędzy w budżecie

Według przytoczonych w artykule badań konfederacji Lewiatan, aż 69 proc. przedsiębiorców uważa, że w ostatnich sześciu miesiącach pogorszyły się warunki prowadzenia biznesu. Najbardziej krytycznie sytuację oceniają właściciele małych firm. Eksperci Lewiatana zwracają ponadto uwagę, że jeszcze bardziej niekorzystne są nastroje przedsiębiorców w kontekście zmian w prawie i działań administracji - obawia się ich aż 68 proc. - czytamy w "Pulsie Biznesu".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Marek Jakubiak: Prowadzenie firmy w Polsce to heroizm

- Sytuacja budżetu państwa nie wygląda różowo - jego lwią część stanowią podatki płacone przez przedsiębiorców. Kiedy rentowność firmy jest pod znakiem zapytania, to pierwszą myślą jej właściciela jest zawieszenie działalności. Każde zamknięte lub zawieszone przedsiębiorstwo oznacza mniejsze wpływy gotówki do budżetu państwa — podkreśla cytowany przez gazetę Krzysztof Wojtas, dyrektor generalny w SaldeoSMART.

Jak czytamy, na początku przyszłego roku "może być jeszcze gorzej, bo sporo tzw. ryczałtowców, czyli podatników rozliczających PIT od przychodów, zapłaci wyższą składkę zdrowotną.

Jeżeli pod koniec roku okaże się, że przedsiębiorca zarobił więcej, niż zadeklarował, będzie musiał wyrównać wysokość składki zdrowotnej za każdy miesiąc wstecz aż do stycznia 2022 r. Ponadto z powodu szalejącej inflacji część mikrofirm przekroczy obroty wynoszące 200 tys. zł w skali roku i będzie musiało rozliczać VAT - dodaje "Puls Biznesu".

Zawieszenie firmy bez komplikacji. Można to zrobić online

W artykule wskazano również, że zabieg zawieszenia działalności gospodarki jest "stosunkowo łatwy do wykonania", podobnie jak jej odwieszenia. Wniosek o zawieszenie działalności gospodarczej można złożyć online.

Firmy zarejestrowane w CEIDG mają prawo to robić bezterminowo, natomiast przedsiębiorcy wpisani do KRS mogą zawiesić działalność na okres od 30 dni do 24 miesięcy - czytamy. Zawieszenie działalności nie wiąże się z koniecznością opłacania składek ZUS.

Kamil Cieszkowski, współwłaściciel biura rachunkowego Podatnik P&K Cieszkowscy, zwraca uwagę na liczbę nowych rejestracji w CEIDG. - Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w ciągu dwóch pierwszych kwartałów zarejestrowano 186 542 nowe firmy. Wciąż jednak więcej przedsiębiorców decyduje się na zamknięcie lub zawieszenie działalności niż na otwarcie nowego biznesu - cytuje specjalistę "Puls Biznesu".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
działalność gospodarcza
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(212)
Ddd
2 tyg. temu
Te 181 tys to firmy,nie to nie firmy to ci co wykonują pracę na umowy zlecenia, czyli zwykli pracownicy.
kazio
2 tyg. temu
wszystkie firmy powinny zamknąć działaność na miesiąc/ to dopiero PIS tańczył by, ale jeszcze chwila
Dariusz I Zło...
2 tyg. temu
Kogoś to jeszcze dziwi przy tych kosztach prowadzenia działalności? Politycy, którzy nie przepracowali uczciwie jednego dnia zrobili sobie z przedsiębiorców dojną krowę i się dziwią, że mleko nie bierze się z samego dojenia.
3PO
3 tyg. temu
Do tego wszystkiego narkotyki. Może na dzień dzisiejszy jak już wszystko się przewróciło po raz kolejny wróciło do statusu LOCKDOWN - tym razem o indeksie EKONOMICZNYM to było ich mniej, jednakże masowe ćpanie to pewniak w znanym w mediach upadku Polaków. Tym razem zdaje się doszczętnym o maxymalnie wysokim odchyle psychologicznym, wprowadzajaącym Polskę w europejską i globalną demencję. Straszliwa choroba masowa o charakterze psychicznym, gorszy będzie od narkotyków tylko masowy nowotwór. Uzależnienia od narkotyków zawsze pochłaniały miliony ofiar w Polsce też, szczególnie polskiej heroiny, której jakość sukcesywnie spada a choroba coraz większa. Strzykawka to już strefa śmierci "NIE MAX MESKALINY".
Franek
3 tyg. temu
Bawi mnie to jak ludzie cieszą się że likwidują się małe firmy i średnie firmy. To one płacą podatki. Korporacje mają sztab ludzi by nic nie płacić. Biedronka, Lidl, Kaufland, T-Mobile płacą śmiesznie mało.
...
Następna strona