Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MLU
|
aktualizacja

Są najnowsze dane. Oto jak wygląda koniunktura gospodarcza w Polsce

64
Podziel się:

We wrześniu 2022 r. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w większości prezentowanych obszarów gospodarki kształtuje się na poziomie zbliżonym lub niższym od prezentowanego w sierpniu – podał GUS. "We wrześniu nastroje przedsiębiorstw pogorszyły się we wszystkich głównych sektorach" – zauważają analitycy Pekao.

Są najnowsze dane. Oto jak wygląda koniunktura gospodarcza w Polsce
Koniunktura gospodarcza w Polsce w 2022 r. pogarsza się z miesiąca na miesiąc (East News, ARKADIUSZ ZIOLEK)

Korzystnie koniunkturę oceniają jedynie jednostki z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa oraz informacja i komunikacja, natomiast najbardziej pesymistycznie podmioty z sekcji budownictwo, przetwórstwo przemysłowe oraz zakwaterowanie i gastronomia.

We wrześniu 2022 r. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury gospodarczej w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na poziomie -18,8.

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury (NSA) w budownictwie kształtuje się na poziomie minus 19,1, w handlu hurtowym kształtuje się na poziomie minus 8,3, w handlu detalicznym kształtuje się na poziomie minus 9,5, w transporcie i gospodarce magazynowej kształtuje się na poziomie minus 7,2, w zakwaterowanie i gastronomii – minus 18,6, w informacji i komunikacji – plus 10,6, w finansach i ubezpieczeniach – plus 11,1.

"We wrześniu nastroje przedsiębiorstw pogorszyły się we wszystkich głównych sektorach. Wygląda na to, że odpowiadał za to przede wszystkim spadek oczekiwań – zauważają analitycy Pekao.

Koniunktura konsumencka – fatalne nastroje Polaków

W środę poznaliśmy dane dotyczące koniunktury konsumenckiej. Kolejny miesiąc z rzędu nastroje polskich konsumentów są fatalne. Polacy oceniają swoją sytuację finansową źle, a jeszcze bardziej pesymistycznie patrzą w niedaleką przyszłość. W perspektywie paru miesięcy przede wszystkim obawiamy się pogorszenia własnej sytuacji finansowej oraz utraty pracy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Jeszcze długi czas Polacy będą odczuwać "ból" w portfelach. "Minimalne szanse"

Trochę bardziej optymistycznie wyglądają dane o sprzedaży detalicznej. W cenach stałych w sierpniu wzrosła o 4,2 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 1,0 proc. - podał w środę Główny Urząd Statystyczny. Zdaniem ekonomistów z ING te dane to "kolejne potwierdzenie, że mamy do czynienia ze spowolnieniem, a nie gwałtownym załamaniem koniunktury".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka polska
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(64)
sok
3 dni temu
Wyborcy PiS-u są jak ta przysłowiowa żaba która nie zauważa że temperatura wody się podnosi. Zatrybią dopiero jak nie będą mogli uciec.
pam
3 dni temu
Tak właśnie pisowskie plusy zamieniają się w minusy.
Nicki12345
3 dni temu
GUS nie od dzisiaj ma niską wiarygodność bo pucuje wskaźniki tak by wszystko wyglądało jak najlepiej!!
Nino
3 dni temu
Co to za chore wskaźniki!!!!!! A ludzie łykają to jak pelikany, zaczyna się kryzys 2020 w końcu czym szybciej tym lepiej. Damy rade będzie nie miło ale Polacy jak naród 100 razy gorsze rzeczy przeżyli !
Tomek
3 dni temu
Pesymistyczne informacje niestety. Dobrze, że po zakończeniu nauki w Studium Pracowników Medycznych i Społecznych, będę mógł szukać pracy jako technik dentystyczny za granicą w innym państwie Unii.
...
Następna strona