Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MKS
|

Francuski producent leków winny zabójstwa. Co najmniej 500 ofiar leku na cukrzycę

12
Podziel się:

Co najmniej 500 osób zmarło w wyniku przyjmowania leku na cukrzycę, który zapisywany był też jako lek na odchudzanie. Francuski sąd uznał, że firma farmaceutyczna winna jest zabójstw i nałożyła na nią karę w wysokości 2,7 mld euro. Były członek zarządu został natomiast skazany na karę pozbawienia wolności.

Francuski producent leków winny zabójstwa. Co najmniej 500 ofiar leku na cukrzycę
Francuski producent leków tłumaczył się m.in. tym, że nigdy nie twierdził, iż lek jest przeznaczony dla osób odchudzających się (Pixabay)

Paryski sąd w poniedziałek uznał firmę Laboratoires Servier za winną zabójstw i wprowadzania w błąd w sprawie przepisywanego na odchudzanie leku Mediator oraz skazał ją na 2,7 mln euro grzywny.

Na tym konsekwencje finansowe dla firmy się nie kończą, gdyż poszkodowani żądają setek mln euro odszkodowań.

Opracowany jako lek przeciwko cukrzycy Mediator był przepisywany później jako środek na pohamowanie apetytu. We Francji Mediator został wycofany z użycia w 2009 roku, po dekadzie od czasu, gdy zaczęto zgłaszać związane z nim niebezpieczne skutki uboczne. Lek był na rynku przez 33 lata, używało go 5 mln osób. Francuskie ministerstwo zdrowia ocenia, że z powodu problemów z zastawkami serca wywołanych przez preparat zmarło co najmniej 500 osób.

Zobacz także: Szczepionka Pfizer i BioNTech. Testy wśród dzieci ruszyły

"Pomimo wieloletniej świadomości ryzyka nigdy nie podjęto znaczących działań, przez co celowo wprowadzano w błąd konsumentów leku" - podkreśliła sędzia Sylvie Daunis, odczytując sentencję wyroku przeciwko firmie.

Cztery lata w zawieszeniu

Laboratoires Servier zostało uznane w sądzie karnym za winne zabójstw, wyrządzenia obrażeń ciała oraz poważnego celowego wprowadzania w błąd. Jedyny żyjący członek zarządu firmy oskarżony o udział w oszustwie, Jean-Philippe Seta, został skazany na cztery lata więzienia w zawieszeniu.

Koncern farmaceutyczny ma zapłacić 2,7 mln euro grzywny. Karę 303 tys. euro nałożono na Krajową Agencję Bezpieczeństwa Leków (ANSM) za "poważne zaniechania w prowadzeniu swojej misji polityki zdrowotnej".

Jak dotąd 6,5 tys. poszkodowanych wystąpiło z roszczeniami cywilnymi wobec producenta. Ich żądania opiewają na miliard euro. Kasy chorych, które przez lata refundowały zakup tego leku, żądają zwrotu ponad 450 mln euro. Koncern już wypłacił odszkodowania części ofiar leku lub ich rodzinom.

To jeden z największych skandali medycznych w historii Francji - komentują agencje. Jak pisze Associated Press, między 1997 a 2004 rokiem koncern wycofał lek z rynku szwajcarskiego, hiszpańskiego i włoskiego po wątpliwościach dotyczących efektów ubocznych formułowanych przez władze medyczne tych państw.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(12)
RobinSChudł
3 lata temu
Nie to było największym skandalem we Francji i zwiazanym z lekiem na cukrzycę i nieoficjalnie na odchudzanie. Był to lek o nazwie Acomplia firmy Sanofi. Lek również wycofany z rynku, ponieważ pacjenci przyjmujący ten lek skakali "na główkę" do Tamizy w Londynie. Okazało się, żę Acomplia wpływa negatywnie psychikę przez pacjentów. Na szczęście ta afera miała trochę mniejszy rozmiar, bo po wprowadzeniu na rynek brytyjski zakończył się "tylko" kilkoma przypadkami samobójstw i lek został szybko wycowany.
OL69
3 lata temu
Tak jak te "szczepionki". Też ludzie będą umierać...
Efgh
3 lata temu
Leki tej firmy co rusz są wycofywane ze względu na to że korzyści z ich stosowania nie przewyższają ryzyka.Nawet leki dla dzieci.Najbardziej niesolidna firma.W życiu nie bierzcie ich lekow
smakosz
3 lata temu
Ile 2,7 mld czy 2,7 mln. Duża różnica.
Sss
3 lata temu
Pisza co popadnie jak to dla tej platformy przystalo