Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Orlen wsparł fundację, która remontuje dworek Obajtka. Inni państwowi giganci też są hojni

378
Podziel się:

Fundacja Handicap, której Daniel Obajtek udostępnił swoją nieruchomość, dostała od Orlenu ponad 200 tys. złotych - pisze "Gazeta Wyborcza". Odkąd władzę przejęło Prawo i Sprawiedliwość, państwowe spółki pompują w zakopiańską fundację mnóstwo pieniędzy.

Orlen wsparł fundację, która remontuje dworek Obajtka. Inni państwowi giganci też są hojni
Fundacja Orlen wspiera fundację, która remontuje dworek Daniela Obajtka. (PAP, Darek Delmanowicz)

Zakopiańska fundacja Handicap specjalizuje się w popularyzacji sportu wśród osób z niepełnosprawnościami. W 2020 roku zawarła z prezesem Orlenu umowę na dzierżawę jego nieruchomości, w której ma powstać centrum rehabilitacyjno-edukacyjne. Fundacja ma się zająć remontem dworku Obajtka. W ubiegłym roku, jak podaje "Gazeta Wyborcza", Handicap wsparły fundacje Lotosu, Tauronu oraz Orlenu.

Koncern, którym zarządza Obajtek, miał przekazać fundacji Handicap 200 tys. złotych na zakup samochodu, którym dzieci z niepełnosprawnościami miały być przewożone na zawody sportowe.

O wykorzystanie tych funduszy oraz o to, czy dotacja została przekazana przed zawarciem umowy z Danielem Obajtkiem zapytaliśmy fundację Handicap. Na odpowiedź czekamy. Na prośbę o komentarz w tej sprawie nie odpowiedział także Orlen.

Zobacz także: Polski Ład bez poparcia Polskiej Rady Biznesu. „To totalny błąd”

Szkoła w Zakopanem

Zakopiańska fundacja Handicap, zanim zajęła się nieruchomością Obajtka, działała głównie na Podhalu i utrzymywała się przede wszystkim z dotacji samorządowych.

Na początku 2020 roku fundacja dostała z urzędu marszałkowskiego 3 mln złotych, które miały być przeznaczone m.in. na stworzenie przedszkola i szkoły integracyjnej.

Placówka miała powstać w budynku przy ul. Sienkiewicza. Zakopiańscy radni na początku lutego 2020 roku zgodzili się wydzierżawić budynek za kwotę 100 złotych miesięcznie.

- Burmistrz i rada miasta bardzo się zaangażowali w formalne wsparcie fundacji, stawaliśmy na głowie, żeby jak najszybciej dopełnić wszystkich formalności. Przewodniczący zorganizował nawet sesję nadzwyczajną, żeby podjąć tę uchwałę - mówi w rozmowie z money.pl Tymoteusz Mróz, zakopiański radny.

- Fundacja miała zaplecze i możliwości do tego, żeby taki projekt zorganizować. Przez rok byliśmy przekonani, że ta placówka powstanie - dodaje.

Placówka jednak nie powstała. Fundacja Handicap zrezygnowała z dotacji i zdecydowała się na prowadzenie projektu w nieruchomości Obajtka.

Jak twierdzi w rozmowie z "Wyborczą" prezeska Handicap Małgorzata Tlałka-Długosz, do września 2020 roku fundacja nie dostała możliwości podpisania umowy dzierżawy, dlatego zdecydowała się na współpracę z Obajtkiem.

Z kolei zakopiański magistrat w oświadczeniu przesłanym "Wyborczej" stwierdził, że procedura opóźniła się z powodu pandemii oraz harmonogramu rzeczowo-finansowego, którego fundacja nie załączyła do dokumentów.

- O tym, że to przedszkole nie powstanie, dowiedziałem się z gazet - mówi Tymoteusz Mróz. - Po stronie gminy nie możemy sobie nic zarzucić, z dużą przykrością przyjąłem, że pani Tlałka tłumaczy, że to przez nasze poczynania umowa nie doszła do skutku. Myślę, że można było to załatwić dużo lepiej.

"Głosowałbym za"

Mimo nieporozumienia zakopiański radny nie ma wątpliwości co do samej fundacji i nazywa ją "wzorcową".

- Fundacja Handicap jest znana z bardzo skutecznego działania i pod tym kątem nic złego jej zarzucić nie można - mówi Tymoteusz Mróz. - To też był powód, dla którego rada tak chętnie zaangażowała się we współpracę z nią.

Zapowiada też, że gdyby fundacja znów zwróciła się do zakopiańskiego magistratu z projektem, który wymagałby wsparcia ze strony gminy, to głosowałby za.

- Myślę, że trzeba oddzielić działanie na rzecz miasta od obrażania się i personalnych niesnasek. Jeśli projekt przyniósłby korzyść dla mieszkańców, to ja bym go poparł - mówi Mróz. - Nie podoba mi się jak sprawa została załatwiona i jak winę zrzuca się na gminę, ale czasami trzeba zacisnąć zęby i spojrzeć obiektywnie na sprawę.

Polityczne powiązania

O ile samym działaniom fundacji trudno cokolwiek zarzucić, pytania budzić mogą jej polityczne powiązania i fakt, że szerokim strumieniem płyną do niej pieniądze z państwowych spółek.

Prezeska fundacji Małgorzata Tlałka-Długosz startowała w wyborach do rady miejskiej w 2018 roku z listy Prawa i Sprawiedliwości. Uzyskała w swoim okręgu ponad 5 proc. głosów i tym samym uzyskała mandat radnej.

W radzie jednak nie zasiadła, od razu zrezygnowała ze stanowiska.

Z kolei jej mąż - Piotr Długosz - jest głównym projektantem geotermii Toruń, inwestycji należącej do fundacji powiązanej z o. Tadeuszem Rydzykiem.

Przychylność obecnych władz widać po poziomie finansowania fundacji. Jak podaje OKO.Press, w 2020 roku fundacja Handicap dostała z ministerstwa kultury dotację w wysokości 360 tys. złotych na remont w dworku należącym do Daniela Obajtka.

Działalność fundacji wspierają też państwowe spółki. Oprócz Orlenu, do Handicapu regularnie dokłada się PZU. Jak podaje "Wyborcza", w 2018 roku ubezpieczyciel przekazał fundacji 130 tys. złotych. Rok później kwota wsparcia wyniosła 215 tys.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(378)
,kvc
3 miesiące temu
Ludzie popatrzcie na fotografie tego dworka przecież to ruina na odludziu , to jest kropelka te 200tyś zł. żeby ten dworek przywrócić do użytkowania .
Poznanianka
4 miesiące temu
A Karpiński z pelo wyremontuje z 5 takich dworków
Panda
rok temu
Czyli Obajtek z pieniędzy Orlenu spółki skarbu państwa sam sobie wyremontuje dworek. To tylko możliwe za rządów PiS.
kela
3 lata temu
czekamy na efekt remontu, czuje, że te poszkodowane w życiu dzieci znajdą tam wiele szczęścia.
kistka
3 lata temu
Ja rozumiem gdyby remontowano dworek dla niego ale przeciez to sluszna sprawa!!!!
...
Następna strona