Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KBB
|

Gdzie stanie polska elektrownia jądrowa? "W grę wchodzą 3 lokalizacje" - mówi premier

22
Podziel się:

Pątnów, Bełchatów i Żarnowiec - te trzy miejscowości wymienił Mateusz Morawiecki jako potencjalne lokacje przyszłej polskiej elektrowni atomowej. "Ostateczne decyzje nie zapadły" - dodał premier.

Gdzie stanie polska elektrownia jądrowa? "W grę wchodzą 3 lokalizacje" - mówi premier
Morawiecki: Pątnów jest jedną z trzech rozpatrywanych lokalizacji elektrowni jądrowej, razem z Bełchatowem i okolicami Żarnowca. (PAP, Roman Zawistowski)
bFeCGrnp

Pątnów jest jedną z trzech rozpatrywanych lokalizacji elektrowni jądrowej, razem z Bełchatowem i okolicami Żarnowca - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że są prowadzone prace analityczne i żadne ostateczne decyzje w tej sprawie nie zapadły.

Premier był pytany, jakie są szanse Pątnowa na lokalizację elektrowni jądrowej.

Morawiecki potwierdził, że Pątnów jest jedną z trzech rozpatrywanych lokalizacji, razem z Bełchatowem i okolicami Żarnowca. To nowość - jeszcze do niedawna w kontekście polskiej elektrowni atomowej mówiło się o dwóch lokalizacjach na Pomorzu - Żarnowcu i Lubiatowie. W lutym okazało się, że rząd bierze pod uwagę także okolice obecnej elektrowni Pątnów niedaleko Konina, oraz Bełchatów. Teraz z listy najwyraźniej wypadło Lubiatowo.

bFeCGrnr
Zobacz także: Rząd założył, że elektrownia atomowa powstanie do 2033 roku. "Musimy chodzić po ziemi"

„Ze względu na prace analityczne, które się toczą, nie zapadły żadne ostateczne decyzje, ale mogę potwierdzić, że to miejsce jest potencjalnym, który w przypadku konsensusu merytorycznego, politycznego i społecznego może być wybrane, ale pewne warunki muszą zostać spełnione, żeby taka decyzja została podjęta” – oświadczył szef rządu.

bFeCGrnx

Według Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. w 2033 r. zostanie uruchomiony pierwszy blok elektrowni jądrowej o mocy ok. 1-1,6 GW. Kolejne bloki będą wdrażane co dwa-trzy lata, a cały program jądrowy zakłada budowę sześciu bloków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bFeCGrnS
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(22)
3janusz3
2 miesiące temu
Morawiecki 6 lat temu obiecywał elektrownię atomową (można to sprawdzić materiały TVP) i mówił o 2 możliwych lokalizacjach.(po piłkarsku kibicowałem mu). Teraz nadal obiecuje i już ma 3 lokalizację :)
Specjalista
7 miesięcy temu
Merkel Angela wygasza u siebie elektrownie atomowe i zastąpiła je rurą od Putina o tranzycie 55 mld. m3 na pewno cena była trakcyjna. Polska ma na ten moment zapotrzebowanie ok. 20 mld m3 z czego 15 mld m3 import, 4mld m3 krajowe wydobycie. Zapotrzebowanie dla Polski będzie rosło do 30 mld m3, wiec skad te 10 mld m3. Po drugie trwały rozmowy rządu Polskiego z USA aby od nich kupić technologię elektrowni atomowych ale po tym jak władzę przejął prezydent Beiden ten projekt jest nierealny. Poza tym Niemcy nie pozwolą na budowę u nas elektrowni atomowych. Mam pytanie do rządzących jak w takim razie ma się uchwalony dokument "Polityka energetyczna Polski do 2040" do opisanych powyżej problemów, chyba ten dokument jest tylko na papierze!
Dziecko Chaza...
8 miesięcy temu
Najlepsze miejsce to Wrocław albo Warszawa. Bełchatów i Pątnów nie ma zgody !!! Inaczej będzie wojna domowa.
bFeCGrnT
JerryDrzo
8 miesięcy temu
To ciekawe z tym pomyslem na budowe elektrowni stomowej.Wszystkie kraje kyore takowe posiadaja zastamawiaja sie jak je z czssem wygasic a tu nie dosc ze nie ma wahania to jest pomysl by ja zamowic za oceanem.Szkoda ze nie na Marsie.Byloby drozej. No i zawsze cos soe skreci. A tak na marginesie to gdzie zamierzacie skladowac potem te przepracowane prety?Chyba nie bedziecie je odsylac do braci za oceanem?
Red
8 miesięcy temu
Głupoty gada. Badania lokalizacyjne prowadzone są tylko w Żarnowcu i Lubiatowie. Nigdzie indziej. A wygra Lubiatowo. Wszyscy w branży to wiedzą.
...
Następna strona