Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Górnicy z PGG nie zgadzają się na propozycje zarządu. Oczekują konkretów do końca kwietnia

48
Podziel się

Związki zawodowe nie podpiszą porozumienia cięcia płac w Polskiej Grupie Górniczej dopóki nie będzie programu dla spółki i gwarancji dla dalszego jej funkcjonowania - poinformował związek Sierpień'80. Związkowcy oczekują, że plan naprawczy dla PGG będzie przedstawiony do końca kwietnia.

Związkowcy nie akceptują pomysłu zarządu PGG na obniżenie kosztów.
Związkowcy nie akceptują pomysłu zarządu PGG na obniżenie kosztów. (iStock.com, iStock.com)
bErdrwDF

W czwartek związkowcy z największej górniczej firmy spotkali się, by wypracować ostateczne stanowisko wobec przedstawionego przez zarząd PGG projektu porozumienia antykryzysowego, zgodnie z którym od maja do lipca wymiar czasu pracy i wynagrodzenia w PGG miałyby być zmniejszone o 20 proc. - informuje PAP.

Sytuacja jest trudna, bo związkowcy odrzucili ten projekt i przedstawili swoją propozycję, którą z kolei odrzucił zarząd spółki. Związki gotowe były zaakceptować postojowe w piątki, płatne w wysokości 60 proc. wynagrodzenia za ten dzień.

bErdrwDH

We wtorek związkowcy rozmawiali o sytuacji PGG z wicepremierem Jackiem Sasinem, który przekonywał ich do przyjęcia propozycji zarządu.

Nie znamy jeszcze wspólnego stanowiska związków zawodowych, ale głos zabrał związek Sierpień'80.

Zobacz także: Obejrzyj: Odmrażanie gospodarki, co dalej? "Musimy nauczyć się nowej normalności"

Na Facebooku związek nazwał propozycję zarządu "szantażem i brakiem wizji funkcjonowania największej w Polsce spółki węglowej".

bErdrwDN

- Rządowi premiera Mateusza Morawieckiego i zarządowi PGG dajemy czas do końca kwietnia br. na przedstawienie programu naprawczego spółki, co wprost koresponduje z porozumieniem z 20 lutego 2020 roku, pod którym podpisał się także wicepremier, szef MAP Jacek Sasin. Po zapoznaniu się z nim związki zawodowe podejmą stosowne decyzje. Nie może być wyrzeczeń bez programu i przyrzeczeń - poinformował Sierpień'80.

Co przewiduje odrzucona przez związkowców propozycja? Po ograniczeniu czasu pracy i wynagrodzeń o 20 proc., dzięki dofinansowaniu z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, spółka zyskałaby 70 mln zł miesięcznie, dodatkowo przez obniżenie płac oszczędziłaby 55 mln zł miesięcznie, ograniczenie wydatków operacyjnych i inwestycyjnych przyniosłoby 70 mln zł miesięcznie, a łączny efekt ekonomiczny pakietu wynosiłby ok. 195 mln zł każdego miesiąca i 585 mln zł po kwartale.

Wyliczono, że jeżeli spółka nie podejmie proponowanych przez zarząd dziań a zapotrzebowanie na węgiel jeszcze spadnie, PGG będzie przynosiła 240 mln zł strat miesięcznie.

bErdrwDO

Związkowcy oczekują, że podpisanie porozumienia antykryzysowego w PGG zostanie poprzedzone uzgodnieniem i rozpoczęciem wdrażania programu naprawczego w firmie - oświadczyły w czwartek związki zawodowe działające w tej największej górniczej spółce.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bErdrwDP
Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
bErdrwEi
KOMENTARZE
(48)
Hanysl
rok temu
A prywatną kopalnia silesia fedruje i ludzie nie narzekają
Hanys
rok temu
Jak pojadą na Warszawę to powinno się do nich strzelać bez litości.
PATRIOTA 1952...
rok temu
KIEDY GÓRNICY , ROLNICY, ZACZNĄ POMAGAĆ INNYM ZAWODOM ?. CAŁY CZAS PAŃSTWO POLSKIE UTRZYMUJE TO TOWARZYSTWO RÓŻANCOWE.
bErdrwEj
PATRIOTA 1952...
rok temu
KIEDY GÓRNICY , ROLNICY, ZACZNĄ POMAGAĆ INNYM ZAWODOM ?. CAŁY CZAS PAŃSTWO POLSKIE UTRZYMUJE TO TOWARZYSTWO RÓŻANCOWE.
Robal2020
rok temu
Ale, że co? To już Agencja Rezerw Maseczek nie kupuje węgla?
...
Następna strona