Notowania

mon
18.02.2019 17:01

HIMARS dla Polaków, nie Amerykanów. MON odpowiada na zarzuty

- Nieprawdziwym jest stwierdzenie, że system HIMARS nie będzie obsługiwany przez polskich żołnierzy i został zakupiony dla Amerykanów - odpowiada Ministerstwo Obrony Narodowej na zarzuty, że wyrzutnie miałyby chronić przede wszystkim stacjonujące w Polsce wojska amerykańskie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Kierowane przez Mariusza Błaszczaka ministerstwo obrony narodowej odpowiada na zarzuty byłego premiera (Fot: Radek Pietruszka)

To ewidentna odpowiedź na słowa byłego premiera Kazimierza Marcinkiewicza, który w niedzielę na antenie Polsatu News krytykował zakup wyrzutni HIMARS.

- Rakiety zostały zakupione przez Polskę dla amerykańskiego wojska stacjonującego w Polsce. One nie będą obsługiwane, nawet nie mówię, że bez offsetu, co już jest skandalem, ale one zostaną dane amerykańskiej armii w Polsce do obrony tejże armii. Zakupiliśmy im ich sprzęt. Polskie wojsko nie będzie obsługiwało tych rakiet - powiedział Marcinkiewicz.

Te słowa spotkały się z ostra reakcją resortu obrony.

"Nieprawdziwym jest stwierdzenie, że system nie będzie obsługiwany przez polskich żołnierzy i został zakupiony dla Amerykanów" - odpowiada MON. I dodaje, że przedmiotem umowy jest dostawa pierwszego dywizjonu, w skład którego wejdzie 18 wyrzutni bojowych i dwie wyrzutnie do szkolenia, "na których polscy żołnierze będą szkolić się obsługiwać system Artylerii Rakietowej Wysokiej Mobilności".

Przypomnijmy, że w środę podpisała z amerykańskim rządem umowę na dostawy wyrzutni HIMARS. - Kupujemy broń, która zwiększy nasze bezpieczeństwo i wzmocni zdolności bojowe Wojska Polskiego - zapewniał minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Eksperci jednak krytykują zarówno przedmiot, jak i formę zakupu.

- Tych pocisków nie starczy nam na więcej niż dzień konfliktu i to tylko na wąskim obszarze. Tymczasem powinniśmy mieć zdolność odpierania ataków co najmniej przez kilka dni, zanim otrzymamy wsparcie sojuszników - mówił niedawno money.pl Maksymilian Dura, komandor rezerwy i publicysta defense24.pl.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: mon, himars, obrona narodowa, wojsko, narodowe siły zbrojne, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-02-2019

PolakCzyli prawdą jest, że polscy żołnierze będą obsługiwać sprzęt zakupiony w celu chronienia amerykańskich instalacji na terenie Polski. Czyli … Czytaj całość

18-02-2019

ObywatelKaziu niech zacznie alimenty spłacać bo wojenka Izabela Kaziu to szopka.

18-02-2019

polaMarcinkiewicz ,za nie płacenie alimentów idzie się do wiezienia i tam obecnie twoje miejsce

Rozwiń komentarze (267)