Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Krzysztof Janoś
Krzysztof Janoś
|
aktualizacja

IKEA zwalnia pracownika za cytowanie Biblii. Wiemy ile w sądzie zażąda wyrzucony z pracy

332
Podziel się:

2250 zł dla siebie i 1000 zł na cel charytatywny - tego chce od sieci IKEA zwolniony pracownik. Pracę miał stracić przez niechęć do środowiska LGBT i cytaty z Biblii. IKEA odpowiada, że sprawa nie jest tak czarno-biała.

W pozwie przeciwko IKEI pojawiają się 3 żądania.
W pozwie przeciwko IKEI pojawiają się 3 żądania. (Getty Images)

Mężczyzna stracił pracę po tym, jak sprzeciwił się polityce firmy, która wspierała akcję Miesiąca Dumy LGBT zachęcając do udziału w niej również swoich pracowników.

Jak przekonuje, swój komentarz na firmowym forum internetowym poparł cytatami z Biblii potępiającymi homoseksualizm. Firma w uzasadnianiu wypowiedzenia powołała się na swój wewnętrzny regulamin. Pracodawca uznał, że ten komentarz naruszył zasady współżycia społecznego oraz stanowił "przejaw braku szacunku oraz poszanowania odmienności osób o innej orientacji seksualnej".

Zobacz także: Ozusowanie umów zlecenie. Wiceminister pracy: mamy ten temat "na tapecie"

W ocenie Macieja Kryczki, prawnika Ordo Iuris i autora 26 stron pozwu przeciw IKEI, właśnie treść wypowiedzenia jest prawnie wątpliwa.

- Opinia beneficjenta Ordo Iuris nie miała związku z treścią świadczonej przez niego pracy. Była wyłącznie reakcją na propagandę pracodawcy ideologii LGBT. Wyrażenie opinii przez Pana Tomasza, odwołującej się do chrześcijańskich wartości, nie stanowi naruszenia zasad współżycia społecznego i nie mogło spowodować utraty zaufania przez pracodawcy do pracownika w rozumieniu przepisów prawa pracy - wyjaśnia.

Trzy żądania zwolnionego

Dlatego w pozwie pojawiają się trzy żądania. Po pierwsze - uznania wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślone za bezskuteczne, a po upływie okresu wypowiedzenia przywrócenia pana Tomasz do pracy na dotychczasowych warunkach.

- Wnosimy również o zasądzenie symbolicznych kwot tytułem odszkodowania i zadośćuczynienia. W ramach odszkodowania wnioskujemy o 2250 zł, które trafiłyby na konto pana Tomasza. Kolejny tysiąc złotych jako zadośćuczynienie trafiłby do fundacji wybranej przez beneficjenta Ordo Iuris - mówi mecenas.

Oba wnioski związane z tymi symbolicznymi kwotami, prawnik uzasadnia naruszeniem przez IKEA, zasad równego traktowania w zatrudnieniu, ze względu na dyskryminującą przyczynę zwolnienia. - Paradoksalnie, IKEA zwalniając Pana Tomasza za jego katolicką wiarę przywołuje wewnętrzne regulacje, które zakazują różnicowania sytuacji pracownika ze względu na wyznawaną przez niego religię - wyjaśnia Kryczka.

"Ryzyko naruszenia dóbr"

Co na to IKEA? "Znamy pismo Instytutu Ordo Iuris. Co do zasady nie komentujemy spraw personalnych, a do takich należy wspomniana kwestia rozwiązania stosunku pracy" – napisała w oświadczeniu Katarzyna Broniarek dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej IKEA Retail. "Jednocześnie zapewniamy, że podstawą naszej kultury korporacyjnej jest wolność poglądów, tolerancja i szacunek dla każdego pracownika" - podkreśliła.

IKEA w krótkich słowach wyjaśniła jednak swoją decyzję. "W przypadku, gdy istnieje chociażby ryzyko naruszenia dóbr lub godności osobistej innych pracowników podejmujemy działania, zawsze zgodnie z prawem pracy i naszymi wartościami. We wspomnianym w piśmie przypadku, w naszej ocenie, taka właśnie sytuacja miała miejsce."

Firma komentuje też sprawę na swoim Twitterze. Nie zgadza się ze stanowiskiem Ordo Iuris i tłumaczeniami swojego byłego pracownika. W odpowiedzi na twitta Patryka Jakiego przekonuje, że informacje o powodach zwolnienia nie są prawdziwe.

"W IKEA panuje wolność poglądów, tolerancja i poszanowanie dla różnorodnych opinii. Zawsze będziemy sprzeciwiać się i reagować, gdy istnieje ryzyko naruszenia dóbr lub godności osobistej innych pracowników. W naszej ocenie tak było w tym przypadku."

Firma zapewnia również, że pracownik został zwolniony nie ze względu na poglądy.

Pozew przeciw sieci trafił już do Sądu Rejonowego Kraków-Nowa Huta. Jak udało nam się ustalić, Ordo Iuris planuje w najbliższym czasie opublikować na swoich stronach skany wypowiedzenia i kompletną treść pozwu przeciwko szwedzkiemu gigantowi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(332)
Maja
4 lata temu
Nie kupuję w IKEA
Maja
4 lata temu
Nigdy więcej nie kupię nic w IKEA
Nick
4 lata temu
Brawo IKEA. Ma odwagę powiedzieć nie nienawiści i podżeganiu do przemocy.
Gość
4 lata temu
Co z tego że cytował, skoro był to tekst agresywny? Ja też mogę zacytować np. fragment z jakiegoś filmu że mu łeb rozwalę. To będzie w porządku?
ddd
4 lata temu
CO to za kara w USA było by to co najmniej miliard dolców i to po ugodzie na takie odszkodowanie od tych drani zasługuje bez żadnego ale
...
Następna strona