Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Krzysztof Mirończuk
|
aktualizacja
Materiał powstał przy współpracy z PKO Bankiem Polskim

Ile kosztuje terminal płatniczy? Może być bezpłatny!

3
Podziel się:

Opłaty za terminale płatnicze zależą od ich rodzaju i dostawcy realizującego transakcje bezgotówkowe. Terminal stacjonarny, bezprzewodowy lub całkiem mobilny można teraz dostać bezpłatnie i nie płacić prowizji od płatności dokonywanych kartami przez 12 miesięcy. Koszt terminala wynosi wtedy 0 zł! W jaki sposób można go otrzymać?`

Ile kosztuje terminal płatniczy? Może być bezpłatny!
(Adobe Stock)

Koszt terminala płatniczego czy może inwestycja we własny biznes?

Terminal płatniczy to dziś standard w każdym biznesie, w którym klient płaci za towar lub usługę bezpośrednio (a nie przelewem lub płatnością internetową). Gotówka odchodzi do lamusa, a wraz z nią problemy z jej przechowywaniem, przewożeniem, wpłacaniem na konto.

Klienci, którzy mogą zapłacić kartą (telefonem, zegarkiem), są skłonni do większych wydatków i chętniej kupują niż wtedy, gdy są zmuszeni do wyjmowania portfela pełnego banknotów. O ile w ogóle je mają, bo coraz więcej osób zwykle nie nosi ze sobą gotówki.

Z tych powodów warto posiadać w firmie takie urządzenie. Możliwości wyboru są ogromne. Każdy dostawca ma własny cennik terminali płatniczych, różne są także ich koszty utrzymania. Dlatego też trudno jednoznacznie wskazać, ile kosztuje terminal płatniczy i ile wynoszą wszystkie koszty jego użytkowania.

Cena stacjonarnych terminali płatniczych

Zazwyczaj terminale stacjonarne i mobilne są dzierżawione i przedsiębiorca płaci co miesiąc za korzystanie z urządzenia. Umowa jest zawierana na określony czas (kilka lat) i w tym czasie trzeba ponosić określone opłaty. Średni koszt dzierżawy terminala to około 50 zł miesięcznie, niezależnie od liczby wykonanych transakcji.
Ale koszt dzierżawy terminala to nie wszystkie obciążenia, jakie może ponosić firma. Dochodzi jeszcze prowizja za transakcje, na którą składają się:

- marża agenta rozliczeniowego – zwana też opłatą groszową lub płaską. Polega na doliczeniu do prowizji bankowej określonej opłaty, np. 5 groszy, niezależnie od wartości transakcji. Marża może być w tym przypadku zerowa, i takich ofert powinni szukać szczególnie ci przedsiębiorcy, którzy wykonują wiele transakcji na niewielkie kwoty.
- opłata interchange, którą pobierają banki – to obecnie 0,2 proc. dla kart debetowych i 0,3 proc. dla kart kredytowych. To stawki maksymalne, uregulowane przez ustawę o usługach płatniczych
- opłata systemowa, pobierana przez organizacje płatnicze jak Visa i Mastercard.

W sumie miesięczny koszt terminala płatniczego to średnio ok. 0,65 proc. wartości transakcji. W większości przypadków operatorzy oferują promocyjne ceny na korzystanie z terminala przez określony czas (np. 6 czy 12 miesięcy).

Cena mobilnych terminali płatniczych

Przenośne, mobilne terminale, czyli te, które nie drukują potwierdzeń na papierze, w tym głównie urządzenia typu m-POS, są – w przeciwieństwie do terminali stacjonarnych – kupowane na własność. Ich koszt waha się w zależności od usługodawcy od zera (w promocji) do kilkuset złotych. Jest to opłata jednorazowa, nie trzeba potem płacić żadnej opłaty za dzierżawę terminala.

W przypadku przenośnych urządzeń cena zakupu terminala płatniczego, szczególnie gdy jest promocyjna, jest atrakcyjna w porównaniu z kosztami wynajęcia terminala stacjonarnego (lub w opcji przenośnej – bezprzewodowej).
Jednak korzystanie z m-POS jest droższe na co dzień – suma prowizji to od ok. 1,4 do 1,7 proc. od każdej transakcji.
Jest to więc terminal dla przedstawicieli handlowych lub innych przedsiębiorców, którzy transakcje kartą przyjmują rzadko lub sprzedają towar wysokomarżowy. Dla nich istotny jest sam fakt umożliwienia klientowi opłacenia transakcji kartą „w terenie”, który podnosi ich prestiż i buduje obraz firmy nowoczesnej i nastawionej na wygodę klienta.

Polska Bezgotówkowa. Bezpłatny terminal dla firm

Opłaty za terminal płatniczy mogą zostać zredukowane do zera. Terminal przenośny lub stacjonarny bez opłat można otrzymać, korzystając z programu Polska Bezgotówkowa. Jest on stworzony przez grupę wiodących wystawców kart i agentów rozliczeniowych oraz Związku Banków Polskich.

Program Polska Bezgotówkowa ma na celu upowszechnienie płatności bezgotówkowych. Jest skierowany do przedsiębiorców, którzy otwierają nowy biznes, lub takich, którzy w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie przyjmowali płatności bezgotówkowych. Jest również skierowany do tych, którzy obawiają się tego, ile kosztuje terminal, jakie są koszty jego użytkowania. Przez rok mogą oni korzystać z terminala bez opłat i sprawdzić, o ile zwiększył się przychód w punkcie handlowym.

Jednym z banków, którzy bierze udział w programie i oferuje swoim klientom darmowy terminal płatniczy, jest PKO Bank Polski.
Jak odebrać bezpłatny terminal? Wystarczy 5 kroków:
1. Wejdź na stronę https://www.pkobp.pl/firmy/konta/rachunki/terminal/.
2. Wybierz terminal płatniczy dopasowany do twojego biznesu – możesz wybrać nawet trzy urządzenia.
3. Wypełnij zgłoszenie.
4. Poczekaj, aż konsultanci Polska Bezgotówkowa zweryfikują twoje zgłoszenie.
5. Kurier dostarczy nowe, darmowe terminale płatnicze pod podany przez ciebie adres.

Opłaty za terminal płatniczy i prowizje za transakcje

Przez 12 miesięcy mała lub średnia firma biorąca udział w programie nie zapłaci ani złotówki prowizji za transakcje realizowane z użyciem terminala. Po tym czasie umowa zmienia się w bezterminową i najem terminala stacjonarnego będzie kosztował 39 zł miesięcznie, terminala przenośnego (bezprzewodowego) – 49 zł miesięcznie. Terminal mobilny Smart D220 otrzymuje się za darmo.

Po roku od rozpoczęcia korzystania z terminali zacznie być naliczana prowizja. Będzie wynosiła, w zależności od karty lub rodzaju transakcji: Visa – 0,69 proc., Mastercard – 0,79 proc., Diners Club – 3,20 proc., UPI, JCB – 0,99 proc., transakcje kodem BLIK – 0,29 proc., kartami zagranicznymi w funkcji DCC – 0 proc., kartami zagranicznymi i biznesowymi bez funkcji DCC – plus 1 proc. do prowizji podstawowej.

Artykuł powstał we współpracy z PKO Bankiem Polskim.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(3)
fdfd
2 lata temu
Jak to jest mozliwe, ze za platnosc karta obciazany jest sklep a nie klient???? Chcesz placic karta to pokryj moje koszta. Chore.
sdfdsfffdfds
3 lata temu
Te regulacje w ogóle są powalone. Jestem prawnikiem i nie przyjmuję w ogóle gotówki. W moim modelu zawsze płatność jest przelewem na podstawie faktury. I pomimo tego muszę mieć kasę fiskalną i to jeszcze online i w dodatku wbijać każdą fakturę na kasę. Po co. Przecież US może śmiało sprawdzić rachunki bankowe, bo skoro gotówki nie przyjmuję, to wszystkie operacje są na rachunku. Teraz jeszcze muszę kupić terminal, chociaż też w ogóle nie przyjmuję płatności kartą. Przecież to głupie, bo na prawdę nie mogę sobie wymyślić sposobu by nie zewidencjonować płatności przyjętej przelewem, a również te płatności muszę rejestrować.
anna
4 lata temu
sprzedaję papierosy w kiosku .Marża na papierosy 4 procent przy płatności gotówką i z tego można opłacać terminal ? po roku już bezpłatnego? chyba nie .Klapa co zarobię to oddam za terminal,bankowi i US.Żadna pomoc Kioski powinny mieć inne warunki posiadania terminala