Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
suntago
18.02.2020 20:40

Ile Mszczonów zyska na Park of Poland? Dziś wiadomo tylko jedno: część odda biedniejszym

Potężna inwestycja powstająca właśnie pod Mszczonowem może okazać się dla gminy żyłą złota, ale też sporym problemem. Dzięki podatkom płaconym przez inwestora Mszczonów wskoczy do grona najbogatszych miejscowości, więc będzie musiał hojnie podzielić się pieniędzmi. Ile zostanie? Czas pokaże, ale władze są dobrej myśli.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP.PL)
We wtorek 18 lutego oficjele przecięli wstęgę i oficjalnie otworzyli Suntago. (Fot: Konrad Bagiński)

Józef Kurek, burmistrz Mszczonowa, nie wie, na ile jego gminie opłaci się otwierany właśnie Park of Poland. – Z całą pewnością będziemy teraz płacić janosikowe, więc de facto nie wiemy, ile zostanie nam pieniędzy z podatków płaconych przez inwestora. Gmina zacznie płacić podatki w przyszłym roku, więc to wszystko jest niewiadoma – mówi Józef Kurek, który w czwartek zorganizował otwarty dla prasy pokaz.

Na pytanie, ile gmina zainwestowała w pomoc dla Park of Poland, burmistrz odpowiada, że "kilka milionów". Pieniądze poszły przede wszystkim na budowę drogi dojazdowej do inwestycji. Dołożyły się do niej również województwo i mazowiecki sejmik. Mszczonów nie był więc nadmiernie obarczony kosztami.

– Pomagałem tej inwestycji, by jak najszybciej została zrealizowana. W końcu spełniło się moje wielkie marzenie sprzed 30 lat, od momentu, gdy dokopaliśmy się do wód termalnych. Natura niczym więcej nas nie obdarzyła, teren nie jest jakiś nadzwyczajny, typowy mazowiecki krajobraz – mówi burmistrz Mszczonowa. Podkreśla, że na bilanse finansowe przyjdzie jeszcze czas.

Park of Poland powstaje pod Warszawą. Suntago Wodny Świat to jego część.
Park of Poland. Suntago Wodny Świat gotowy na przyjęcie pierwszych gości. Byliśmy w środku – robi wrażenie

Liczy się praca, problemem może być transport

- Dla nas najważniejsze do tej pory było i jest stworzenie miejsc pracy – mówi Kurek. A tych w Park of Poland nie brakuje, choć nie są przeznaczone tylko dla miejscowych. Burmistrz Mszczonowa twierdzi, że około jedna trzecia pracowników to mieszkańcy gminy i ościennych miejscowości. Część dojeżdża z nieco dalszych terenów, ale jest też grupa, która do pracy ma ponad 50 km. Kurek chce im ulżyć budując mieszkania na wynajem. Jego zdaniem analiz wymaga też kwestia dojazdu do parku.

(WP.PL)
(Fot: Konrad Bagiński)

Na otwarciu Suntago nie zabrakło przedstawiciela duchowieństwa - biskup Wojciech Osial poświęcił nowy aquapark

Jednorazowo może on pomieścić ok. 8 tysięcy osób, w ciągu dnia może się przez niego przewinąć nawet 15 tysięcy osób. Potężny parking mieści 2,5 tysiąca aut.

- Będziemy analizowali ruch i zastanawiać się nad uruchomieniem odpowiednich połączeń autobusowych. W planach jest też utworzenie połączenia kolejowego z Warszawą – mówi Kurek.

Co w zasadzie otwarto pod Mszczonowem?

Park od Poland to potężna inwestycja. W jej skład wchodzi Suntago Wodny Świat, czyli gotowy już auqapark. Inwestorzy twierdzą, że koszt tego etapu zamknął się w kwocie 700 mln złotych. Kolejne punkty na mapie Park of Poland to wioska z bungalowami (jest już na ukończeniu), hotel z centrum konferencyjnym (czekający na decyzję środowiskową) oraz centrum handlowe oraz kilka innych atrakcji. Wioska będzie się składać z 92 w pełni wyposażonych, nowoczesnych domków modułowych ze strefami zabaw dla dzieci, przestrzenią do grillowania oraz recepcją z mini delikatesami.

Ciepło z ziemi kluczem do opłacalności

Cały obiekt ogrzewają wody termalne, o których mówił burmistrz. Zasilają one też układ klimatyzacji Suntago. Aquapark ma też podnoszone elementy dachu, dzięki czemu może być latem chłodzony w naturalny sposób. Po wybudowaniu hotelu powstanie także tunel łączący go bezpośrednio z aquaparkiem.

Kompleks parku wodnego widziany z perspektywy wsi Wręcza
Żar tropików we Wręczy koło Mszczonowa

- Przyglądaliśmy się różnym lokalizacjom w bliskiej odległości od Warszawy, ale szybko stało się jasne, że Mszczonów będzie idealny. Najważniejsze atuty tego miejsca to dobry dojazd i wody termalne – mówił podczas konferencji prasowej Idan Greidinger, prezes Park of Poland.

Obiekt umożliwia spędzenie urlopu w Polsce w tropikalnym klimacie 32 stopni Celsjusza, w otoczeniu ponad 740 prawdziwych palm przywiezionych z różnych zakątków świata, zamiast wyjazdu na wakacje za granicę.

W Suntago do dyspozycji będą trzy strefy tematyczne – Jamango, Relax, Saunaria. Dwie ostatnie dostępne będą dla gości powyżej 16 roku życia. Dlaczego? Bo w tej strefie obowiązuje zasada "bez ubrań". Nie ma też podziału ze względu na płeć. Zasada "bez ubrań" już budzi sporo kontrowersji. Podczas otwarcia prasowego w saunach dominowali mężczyźni, średnio przekonani co do przyszłości tej reguły.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
WP Finanse
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-02-2020

he heile wziął za machnięcie kropidłem ?

19-02-2020

JacekBiskup poświęcił koszerny interes wszak właściciele to ,,górale,, z okolic wzgórz Golan

19-02-2020

dareckia co tam robi ta czarna WRONA

Rozwiń komentarze (28)