Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Julia Grzesiek
|
aktualizacja

Im lepiej śpisz, tym dłużej będziesz żyć. Są nowe badania na ten temat

6
Podziel się:

Zdrowy sen wspiera prawidłowe funkcjonowanie serca i przyczynia się do poprawy ogólnego stanu zdrowia – wynika z nowych badań naukowych. Co ciekawe, utrzymywanie odpowiedniej higieny snu może także wydłużać życie. Autorzy badań wskazali też pięć czynników świadczących o wysokiej jakości snu.

Im lepiej śpisz, tym dłużej będziesz żyć. Są nowe badania na ten temat
Młodzi ludzie, którzy mają korzystniejsze nawyki dotyczące snu, są z czasem mniej narażeni na przedwczesną śmierć - wynika z nowych badań (Getty Images, Charday Penn)

Najnowsze badania amerykańskich naukowców oraz ich wnioski zostały przedstawione podczas dorocznego sympozjum American College of Cardiology, które połączono ze Światowym Kongresem Kardiologicznym. Wykazano, że zdrowy sen, oprócz dobroczynnego wpływu na układ krążenia i ogólny stan zdrowia, może mieć korzystny wpływ na długość życia człowieka. Zauważono bowiem relację pomiędzy dobrymi nawykami związanymi ze snem a zmniejszeniem prawdopodobieństwa przedwczesnego zgonu.

Badanie wykazało, że młodzi ludzie, którzy mają korzystniejsze nawyki dotyczące snu, są z czasem mniej narażeni na przedwczesną śmierć – czytamy w serwisie ScienceDaily.

Im lepszej jakości jest twój sen, tym dłużej będziesz żyć

Obserwowaną przez naukowców grupę stanowiło 172 321 osób, których średnia wieku wynosiła 50 lat. W latach 2013-2018 badani brali udział w amerykańskim programie National Health Interview Survey, którego celem jest analiza stanu zdrowia populacji Stanów Zjednoczonych. W ramach tego badania uczestników pytano o nawyki związane z zasypianiem oraz to, jak przebiega ich sen.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Smartfony mogą źle wpływać na naszą pracę. "Mózg musi dostać dawkę odpoczynku"

Lekarz Frank Qian, będący jednym z autorów badania, zaznaczył, że jest to pierwsza taka analiza, która uwzględnia nie tylko długość snu, ale także skupia się na innych czynnikach z nim związanych.

Z analizy wynika, że z 8 681 zgonów, które miały miejsce w trakcie badania, 30 proc. zostało spowodowanych chorobami sercowo-naczyniowymi, 24 proc. przez nowotwory, a pozostałe 46 proc. wynikało z innych przyczyn. Na postawie ankiet programu National Health Interview Survey naukowcy byli w stanie zidentyfikować, w jaki sposób poszczególne czynniki snu wpływają na ogólną śmiertelność, a także na śmiertelność związaną z konkretnymi chorobami, takimi jak nowotwory czy schorzenia sercowo-naczyniowe.

Na podstawie zebranych informacji naukowcy wyszczególnili 5 czynników świadczących o wysokiej jakości snu:

  1. długość snu pomiędzy 7-8 godzin każdej nocy
  2. trudności z zasypianiem nie więcej niż 2 razy w tygodniu
  3. trudności z utrzymaniem snu nie więcej niż 2 razy w tygodniu
  4. niezażywanie leków nasennych
  5. uczucie wypoczynku po przebudzeniu co najmniej 5 dni w tygodniu.

Każdemu z powyższych czynników przypisano jeden punkt, a ich maksymalna ilość – pięć – oznaczała najwyższą jakość snu.

W porównaniu z osobami, które miały od zera do jednego korzystnego czynnika snu, ci, którzy mieli wszystkie pięć, byli o 21 proc. mniej narażeni na śmierć z powodu choroby sercowo-naczyniowej, 19 proc. mniej narażeni na śmierć z powodu nowotworu i 40 proc. mniej narażeni na śmierć z przyczyn innych niż choroba serca lub rak – wykazały badania.

Myślę, że te wyniki podkreślają, że nie wystarczy jedynie dostarczać organizmowi ileś godzin snu. Konieczne są także właściwe odprężenie podczas snu oraz brak trudności z zasypianiem i przesypianiem nocy - powiedział Frank Qian.

Współautor badania zaapelował też do młodych osób, że "nigdy nie jest za wcześnie" na wprowadzenie zdrowych nawyków związanych ze snem.

"Jeśli ludzie, nawet w młodym wieku, zdołają wypracować dobre nawyki snu (…), ich ogólne długoterminowe zdrowie może znacznie skorzystać" – czytamy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
zdrowie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
haniaaa
23 godz. temu
no trzeba pokonać stres..... Zdarza się często jak przechodzimy stres chroniczny mamy obawy somatyczne i mogą one być przeróżne ja tam miałam .... Mój mąż ciężko odchorowal diagnozowanie naszej córki i to wyszło po dwóch latach. Siadł mu cały układ pokarmowy. Ja natomiast cierpiałam na problemy ze snem, bóle somatyczne w klatce piersiowej, lęki, ogólnie stany nerwicowe i depresja. wypadały mi włosy garściami , o tendencji do zajadania stresu nie wspomne tylko ja to odczuwam wszystko w czasie rzeczywistym diagnozowania córki ... ale nad tym teraz panujemy z mężem ... Dużo czytałam jak radzić sobie z stresem bo wiedziałam że nas zjada DOSŁOWNIE i tak trafiłam do Konopnej Farmacji z Poznania . Panie z tej apteki zaleciły stosowanie olejków CBD 10% w ciągu dnia 3 razy i ashwagandhę rano, herbatę konopną Dioca88 popijana w dzień i witaminę D3 już po 3 dniach stosowania pierwszy raz od dwóch lat przespałam całą noc. Po tygodniu czułam dużą różnicę bóle somatyczne zaczęły mijać , mój organizm po mału rozluźniał się i obiawy po mału mijały . Wszystkie te produkty generalnie pomagły organizmowi załagodzić mój stres i zwiększać zdolności adaptacyjne ustroju tak to nazwę .
5rgs
2 dni temu
Można dobrze żyć i zbudowac majątek, który pozwala na spokojne zycie, bez strachu. Jednak wielu nawet ludzi niby wykształconych i dobrze zarabiających potwierdza swoim położeniem, że miało złe nawyki finansowe i brak im edukacji finansowej – umiejętności zarządzania własnymi pieniędzmi, oszczędzania (gromadzenia majątku), inwestowania (budowania i pomnażania majątku). Na starość przychodzi emerytura i..... bieda i długi. Nie robiliby głupot gdyby wcześniej przeczytali sobie ksiazkę Pt. „Chcę być szczęśliwy i bogaty, a nie tylko szczęśliwy”. Pokazuje podstawy tworzenia majątku i wolności finansowej, by nie musieć pracować do końca życia – na rzecz państwa i nierobów, a też zostawić coś dzieciom
victor
3 dni temu
Reasumujac, jednak się można wyspać i z głową na kamieniu na ziemi i okryty kocem...i nic to ze po takim śnie trzeba przez pare minut dochodzić do siebie jednak rosa i las ukaja.
Chłop
3 dni temu
Wiedziałem, słowo daję wiedziałem o tym, iż najwybitniejsi naukowcy po najbardziej prestiżowych uniwersytetach są w Stanach!!! Takie epokowe badania są w stanie nawet starego niedźwiedzia przekonać
victor
3 dni temu
...cus o koldrach i poduszkach? ...pierze leciutkie jak piórko jednak niedawno zmieniono kołdrę na produkt hinduski - len z bawełna wietrzona przy sprzyjacych warunkach pogodowych pare razy w tygodniu...będzie jednak powrót do leciutkiej kołdry puchowej.