Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
IMPACT2020
24.09.2020 18:50

Impact'20. Kwieciński: Gaz będzie odgrywał olbrzymią rolę

Gaz ziemny będzie odgrywał olbrzymią rolę, przede wszystkim w ciepłownictwie - wyjaśniał w czwartek podczas konferencji Impact'20 prezes PGNiG Jerzy Kwieciński.

Podziel się
Dodaj komentarz
(NurPhoto via Getty Images)
Jerzy Kwieciński zapewnia, że to jeszcze nie koniec gazu. (Fot: NurPhoto)

Jerzy Kwieciński wziął udział w panelu "Ambicje Polski do 2050 roku: neutralność klimatyczna oraz przyszłość polskiej energetyki: gaz, atom czy wiatr?" na kongresie Impact'20 Connected Edition.

Tematem panelu były m.in. plany Komisji Europejskiej dotyczące obniżenia emisji gazów cieplarnianych w UE do 2030 roku. KE chciałaby, by obniżka wyniosła co najmniej 55 proc. przy porównaniu z emisją w roku 1990.

- Z punktu widzenia Polski jest to celem szalenie ambitnym. W tej chwili to, co dzieje się w Unii to ustalanie, jakie będą cele dla poszczególnych krajów członkowskich i dla nas. Uważam, że przed Polską stoją największe wyzwania ze wszystkich krajów unijnych - ocenił prezes PGNiG.

Zobacz: Pakiet socjalny dla górników. Oto co zawiera

Kwieciński ocenił, że Unia Europejska słabo rozumie polską gospodarkę i energetykę, która bazuje na węglu. Dodał, że wkrótce urośnie rola gazu ziemnego w kwestii zapewnieniu stabilności i elastyczności bezpieczeństwa elektroenergetycznego.

- Co dla nas ważne, że, pomimo iż gaz jest uznawany za paliwo kopalne - bo jest nim - chociaż jest najmniej emisyjne i najbardziej przyjazne środowisku - to gaz ziemny w UE został uznany na czas osiągania neutralności klimatycznej, jako paliwo przejściowe - powiedział Kwieciński.

- On u nas będzie odgrywał olbrzymią rolę. Nie tylko w samej czystej elektroenergetyce, ale przede wszystkim w ciepłownictwie. Bo ciepłownictwo jest jeszcze bardziej zależne niż czysta energetyka, od węgla - powiedział prezes PGNiG. W jego ocenie ciepłownictwo będzie musiało się przestawiać właśnie na gaz.

Kwieciński zwrócił również uwagę na fakt, że udział węgla w energetyce spada. Coraz więcej energii natomiast tworzy się w Polsce z odnawialnych źródeł oraz właśnie z gazu. Zdaniem Kwiecińskiego osiągnięcie unijnych celów jest niemożliwe, jeżeli nie uzna się gazu ziemnego jako paliwa przejściowego.

- Gaz ziemny daje stabilność. Takiej stabilności w energetyce na razie jeszcze nie dają farmy wiatrowe i farmy słoneczne, które produkują prąd wtedy, kiedy świeci i kiedy wieje - przekonywał Kwieciński. Na potwierdzenie swojej tezy dodał, że nie opracowano jeszcze stabilnych technologii magazynowania energii z wiatru i słońca.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
25-09-2020

greta+co za absurd,,,, czy li że CO2 ze spalania gazu jest ekologiczne ??? bo to z węgla wiadomo że najbardziej szkodliwe,,,, dla UE. bo węgla mamy pod … Czytaj całość

24-09-2020

NiestetyPolski Rząd od Rosji nie chciał dlatego Nord strem puścili Bałtykiem,Amerykanie nie pozwalaja nam wydobywać gaz łypkowy bo stwierdzili że taniej … Czytaj całość

25-09-2020

qwardianSkończymy jak Ukraina, która miała węgiel, ale oparła się na rosyjskim gazie..

Rozwiń komentarze (13)