Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Impact'20. Kwieciński: Gaz będzie odgrywał olbrzymią rolę

13
Podziel się:

Gaz ziemny będzie odgrywał olbrzymią rolę, przede wszystkim w ciepłownictwie - wyjaśniał w czwartek podczas konferencji Impact'20 prezes PGNiG Jerzy Kwieciński.

Impact'20. Kwieciński: Gaz będzie odgrywał olbrzymią rolę
Jerzy Kwieciński zapewnia, że to jeszcze nie koniec gazu. (NurPhoto via Getty Images, NurPhoto)

Jerzy Kwieciński wziął udział w panelu "Ambicje Polski do 2050 roku: neutralność klimatyczna oraz przyszłość polskiej energetyki: gaz, atom czy wiatr?" na kongresie Impact'20 Connected Edition.

Tematem panelu były m.in. plany Komisji Europejskiej dotyczące obniżenia emisji gazów cieplarnianych w UE do 2030 roku. KE chciałaby, by obniżka wyniosła co najmniej 55 proc. przy porównaniu z emisją w roku 1990.

- Z punktu widzenia Polski jest to celem szalenie ambitnym. W tej chwili to, co dzieje się w Unii to ustalanie, jakie będą cele dla poszczególnych krajów członkowskich i dla nas. Uważam, że przed Polską stoją największe wyzwania ze wszystkich krajów unijnych - ocenił prezes PGNiG.

Zobacz także: Zobacz: Pakiet socjalny dla górników. Oto co zawiera

Kwieciński ocenił, że Unia Europejska słabo rozumie polską gospodarkę i energetykę, która bazuje na węglu. Dodał, że wkrótce urośnie rola gazu ziemnego w kwestii zapewnieniu stabilności i elastyczności bezpieczeństwa elektroenergetycznego.

- Co dla nas ważne, że, pomimo iż gaz jest uznawany za paliwo kopalne - bo jest nim - chociaż jest najmniej emisyjne i najbardziej przyjazne środowisku - to gaz ziemny w UE został uznany na czas osiągania neutralności klimatycznej, jako paliwo przejściowe - powiedział Kwieciński.

- On u nas będzie odgrywał olbrzymią rolę. Nie tylko w samej czystej elektroenergetyce, ale przede wszystkim w ciepłownictwie. Bo ciepłownictwo jest jeszcze bardziej zależne niż czysta energetyka, od węgla - powiedział prezes PGNiG. W jego ocenie ciepłownictwo będzie musiało się przestawiać właśnie na gaz.

Kwieciński zwrócił również uwagę na fakt, że udział węgla w energetyce spada. Coraz więcej energii natomiast tworzy się w Polsce z odnawialnych źródeł oraz właśnie z gazu. Zdaniem Kwiecińskiego osiągnięcie unijnych celów jest niemożliwe, jeżeli nie uzna się gazu ziemnego jako paliwa przejściowego.

- Gaz ziemny daje stabilność. Takiej stabilności w energetyce na razie jeszcze nie dają farmy wiatrowe i farmy słoneczne, które produkują prąd wtedy, kiedy świeci i kiedy wieje - przekonywał Kwieciński. Na potwierdzenie swojej tezy dodał, że nie opracowano jeszcze stabilnych technologii magazynowania energii z wiatru i słońca.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(13)
pam
4 lata temu
Ten rząd codziennie mówi co innego. Oni po prostu nie mają żadnej polityki energetycznej.
sok
4 lata temu
No to po co krytykujecie Nord Stream? Trzeba się było podczepić pod tani gaz.
PGNIG
4 lata temu
niedługo będzie zlikwidowane a będzie Orlen A następnie będzie USA za kredyt na elektrownie Atomową Polska nie będzie miała nic. PS Gaz z USA Polska odbiera na własny koszt a jak nie odbieże to i tak zapłaci .
Poldek
4 lata temu
Na szczęście chrustu ci u nas dostatek.
Poldek
4 lata temu
Uważam, że elektrociepłownie w duzych miastach jeszcze długo powinny bazować na węglu, ponadto pilnie potrzebna jest "atomówka", Litwa ma, Czesi mają, Ukraina ma chyba sześc, tylko my tacy niezdecydowani.