Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Implant bakteriobójczy, inteligentny stetoskop i szyba z kropek kwantowych największymi zwycięzcami konkursu Polski Produkt Przyszłości

0
Podziel się:

Po raz 22. przyznano nagrody i wyróżnienia w najbardziej prestiżowym polskim konkursie dla innowatorów po raz 22. Mamy się czym pochwalić na świecie!

Implant bakteriobójczy, inteligentny stetoskop i szyba z kropek kwantowych największymi zwycięzcami konkursu Polski Produkt Przyszłości
(materiały partnera)

Według European Innovation Scoreboard 2019 jedną z najmocniejszych stron naszej gospodarki jest innovation-friendly environment, w której to kategorii znajdujemy się na 8. miejscu. Również międzynarodowy ranking Global Innovation Index 2019 wskazuje na business environment, jako nasz atut.

Wyniki konkursu Polski Produkt Przyszłości, wspólnego przedsięwzięcia Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju tylko to potwierdzają. W XXII edycji nagrodzono sześć z blisko 100 zgłoszonych innowacji. Dwie zdobyły nagrody kapituły konkursu w kategoriach głównych, oprócz tego przyznano cztery nagrody specjalne.

Nagrodę główną i nagrodę specjalną za produkt z branży technologii informacyjnych i komunikacyjnych (ICT) przyznano StethoMe® - inteligentnemu stetoskopowi, który wykrywa nieprawidłowości pojawiające się m.in. w przebiegu infekcji, zapalenia płuc czy astmy, a badania te pacjent może wykonywać osobiście u siebie w domu (StethoMe Sp. z o.o., Poznań). W tej kategorii przyznano jeszcze nagrody specjalne: za produkt w obszarze ekoinnowacji oraz nagrodę ministra rozwoju. Otrzymała je fotowoltaiczna szyba z powłoką na bazie kropek kwantowych, która wspomaga klimatyzację i ogranicza nagrzewanie pomieszczeń aż o 80% (ML SYSTEM S.A., Zaczernie). Nagrodę specjalną PARP i NCBR przyznały Musiconowi - przełomowemu urządzeniu edukacyjnemu do stymulacji rozwoju psychofizycznego dziecka (M Sp. z o. o., Warszawa).

Nagrodę główną oraz nagrodę Specjalną Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w kategorii produkt przyszłości instytucji szkolnictwa wyższego i nauki – otrzymał: Otoimplant, który jest protezą ucha środkowego o działaniu bakteriobójczym (producent: Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki).

W kategorii wspólny produkt przyszłości instytucji systemu szkolnictwa wyższego i nauki oraz przedsiębiorcy przyznano tylko wyróżnienie. Dla ILAGRO - produktu stymulującego odporność roślin, który jest neutralny dla środowiska naturalnego (Fundacja Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu; Innosil Sp. z o.o., Poznań).

Laureaci otrzymali prawo posługiwania się prestiżowym znakiem i hasłem „Polski Produkt Przyszłości”. Zwycięzcy w głównych kategoriach otrzymali ponadto nagrody w wysokości 100 tys. zł, wyróżnieni po 25 tys. zł.

Materiał partnera PARP

innowacje
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Informacja prasowa
KOMENTARZE
(0)