Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Kalus
|
aktualizacja

Inflacja zaskoczyła. Duży spadek w grudniu. Ekonomiści tłumaczą

281
Podziel się:

Inflacja w grudniu 2022 roku wyniosła 16,6 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w szybkim szacunku. To duże zaskoczenie. "Dezinflacja. Wygląda na to, że tak jak inflacja zaskakiwała wszystkich ruchami w górę w ubiegłym roku, tak teraz będzie na odwrót" - piszą na Twitterze ekonomiści Pekao. Przypomnijmy, w październiku ubiegłego roku wskaźnik wzrostu cen towarów i usług wyniósł 17,9 proc. rok do roku, zaś w listopadzie w spadł do 17,5 proc.

Inflacja zaskoczyła. Duży spadek w grudniu. Ekonomiści tłumaczą
Szczyt inflacji dopiero przed nami. Najwyższy wzrost cen zobaczymy w lutym - prognozują eksperci (PAP, CHRISTIAN BEUTLER)

Tego nikt się nie spodziewał. Według wstępny prognoz GUS inflacja w grudniu spadła do 16,6 proc.

"To prawdopodobnie efekt potężnego spadku cen opału (wychodziło nam coś nawet pod 20-30 proc., ale zabrakło wyobraźni). Plus drobne efekty nieco niższej dynamiki cen żywności i paliw" - uważają eksperci mBanku. I dodają: "Wybiegając myślą wprzód, dziś prezes Glapiński będzie się dużo uśmiechał na konferencji".

Eksperci PKO BP uważają, że to spadku cen przyczyniły się wolniejszy wzrost cen żywności oraz spadki cen paliw i nośników energii.

Rafał Mundry, ekonomista, uważa, że biorąc pod uwagę nowe, zaskakujące dane GUS, oddala się perspektywa osiągnięcia pułapu 20 proc.

"Dezinflacja" - ogłaszają ekonomiści Pekao. "Wygląda na to, że tak jak inflacja zaskakiwała wszystkich ruchami w górę w ubiegłym roku, tak teraz będzie na odwrót" - piszą na Twitterze.

Jak szacuje NBP w 2023 r. inflacja spadnie do 13,1 proc., a dopiero w 2024 r. osiągnie poziomy jednocyfrowe i wyniesie - 5,9 proc. Jednocześnie NBP prognozuje, że w 2023 r. PKB w Polsce wzrośnie o zaledwie 0,7 proc. Oto najważniejsze fragmenty z opublikowanego przez Narodowy Bank Polski "Raportu o inflacji - listopad 2022".

"Gospodarstwa domowe będą biednieć"

Prof. Elżbieta Mączyńska ze Szkoły Głównej Handlowej uważa, że średni wzrost płac nadal nie będzie nadążał za inflacją.

- Ponadto, jeśli gospodarstwa domowe będą biedniały, to odbije się to negatywnie sytuacji kolejnych sektorów. A to z kolei opóźni wejście gospodarki na ścieżkę szybkiego wzrostu - prognozuje ekonomistka.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Inflacja poszybuje w górę. "Najgorsze dopiero przed nami"

Głównym czynnikiem wpływającym na wzrost inflacji w pierwszym kwartale 2023 r. będzie m.in. przywrócenie 23-procentowego podatku VAT na paliwa. Do tego dochodzi jeszcze znaczący spadek tempa wzrostu PKB do ok. 1 proc.

– Spowolnienie gospodarcze i inflacja przyczynią się do zmniejszenia zamożności gospodarstw domowych, choć w pewnym stopniu pomocą dla najmniej zarabiających stanowić będzie wzrost płacy minimalnej – stwierdziła prof. Elżbieta Mączyńska. Od 1 stycznia płaca minimalna wzrosła do 3490 zł brutto z 3010 zł, a od 1 lipca – do 3600 zł brutto.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(281)
😁😁😁😁😁
3 miesiące temu
Kaczor(czym kolwiek jesteś)-a może by tak bardziej.nigdy nie słuchać się żadnej chęci zwiększania i ekspansji...
Adonis
3 miesiące temu
Na początku kwietnia przekonamy się o sile gospodarki. Co jeśli w strefie euro i w USA inflacja będzie spadać i zaczną obniżać stopy procentowe? My dośliśmy do ściany w podnoszeniu stóp procentowych, bo wybór to albo tysiące bankrutów z kredytami złotowymi i kryzys albo ratowanie pieniądza. Zobaczycie jak Europa i stany wyjdą z inflacji a my zostaniemy z inflacja na długi czas. To że nadrukowli pieniędzy i banki mają kasę na tyle by nie podnosić oprocentowania lokat, to wina tego rządu i ich złodziejstwa. Tragedią tego kraju jest 30% ludzi którzy nie potrafią czytać pisać i trafiać do toalety.
■□■□■□■□■□■□■...
3 miesiące temu
To efekt świątecznych promocji i czyszczenia magazynów. Większą sprzedaż, mniejsza marza. Poczekajmy miesiąc, dwa na następne wyliczenia. Możemy się przekonać, że tak naprawdę ten niby sukces to kolejna porażka.
Polsza 2023
3 miesiące temu
Spokojnie wszystko wróci do skarbu państwa.. czyli to co ukradł, obajtek,Macierewicz,morawiecki i handlarze śmiercią i całą mafia tvpis i oddacie majątki tak jak Polacy oddali życie w imię tvpis i propagandy wirusa
Polsza 2023
3 miesiące temu
Spokojnie wszystko wróci do skarbu państwa.. czyli to co ukradł, obajtek,Macierewicz,morawiecki i handlarze śmiercią i całą mafia tvpis i oddacie majątki tak jak Polacy oddali życie w imię tvpis i propagandy wirusa
...
Następna strona