Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Kalus
|
aktualizacja

Inflacja zaskoczyła. Duży spadek w grudniu. Ekonomiści tłumaczą

281
Podziel się:

Inflacja w grudniu 2022 roku wyniosła 16,6 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w szybkim szacunku. To duże zaskoczenie. "Dezinflacja. Wygląda na to, że tak jak inflacja zaskakiwała wszystkich ruchami w górę w ubiegłym roku, tak teraz będzie na odwrót" - piszą na Twitterze ekonomiści Pekao. Przypomnijmy, w październiku ubiegłego roku wskaźnik wzrostu cen towarów i usług wyniósł 17,9 proc. rok do roku, zaś w listopadzie w spadł do 17,5 proc.

Inflacja zaskoczyła. Duży spadek w grudniu. Ekonomiści tłumaczą
Szczyt inflacji dopiero przed nami. Najwyższy wzrost cen zobaczymy w lutym - prognozują eksperci (PAP, CHRISTIAN BEUTLER)

Tego nikt się nie spodziewał. Według wstępny prognoz GUS inflacja w grudniu spadła do 16,6 proc.

"To prawdopodobnie efekt potężnego spadku cen opału (wychodziło nam coś nawet pod 20-30 proc., ale zabrakło wyobraźni). Plus drobne efekty nieco niższej dynamiki cen żywności i paliw" - uważają eksperci mBanku. I dodają: "Wybiegając myślą wprzód, dziś prezes Glapiński będzie się dużo uśmiechał na konferencji".

Eksperci PKO BP uważają, że to spadku cen przyczyniły się wolniejszy wzrost cen żywności oraz spadki cen paliw i nośników energii.

Rafał Mundry, ekonomista, uważa, że biorąc pod uwagę nowe, zaskakujące dane GUS, oddala się perspektywa osiągnięcia pułapu 20 proc.

"Dezinflacja" - ogłaszają ekonomiści Pekao. "Wygląda na to, że tak jak inflacja zaskakiwała wszystkich ruchami w górę w ubiegłym roku, tak teraz będzie na odwrót" - piszą na Twitterze.

Jak szacuje NBP w 2023 r. inflacja spadnie do 13,1 proc., a dopiero w 2024 r. osiągnie poziomy jednocyfrowe i wyniesie - 5,9 proc. Jednocześnie NBP prognozuje, że w 2023 r. PKB w Polsce wzrośnie o zaledwie 0,7 proc. Oto najważniejsze fragmenty z opublikowanego przez Narodowy Bank Polski "Raportu o inflacji - listopad 2022".

"Gospodarstwa domowe będą biednieć"

Prof. Elżbieta Mączyńska ze Szkoły Głównej Handlowej uważa, że średni wzrost płac nadal nie będzie nadążał za inflacją.

- Ponadto, jeśli gospodarstwa domowe będą biedniały, to odbije się to negatywnie sytuacji kolejnych sektorów. A to z kolei opóźni wejście gospodarki na ścieżkę szybkiego wzrostu - prognozuje ekonomistka.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Inflacja poszybuje w górę. "Najgorsze dopiero przed nami"

Głównym czynnikiem wpływającym na wzrost inflacji w pierwszym kwartale 2023 r. będzie m.in. przywrócenie 23-procentowego podatku VAT na paliwa. Do tego dochodzi jeszcze znaczący spadek tempa wzrostu PKB do ok. 1 proc.

– Spowolnienie gospodarcze i inflacja przyczynią się do zmniejszenia zamożności gospodarstw domowych, choć w pewnym stopniu pomocą dla najmniej zarabiających stanowić będzie wzrost płacy minimalnej – stwierdziła prof. Elżbieta Mączyńska. Od 1 stycznia płaca minimalna wzrosła do 3490 zł brutto z 3010 zł, a od 1 lipca – do 3600 zł brutto.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(281)
😁😁😁😁😁
rok temu
Kaczor(czym kolwiek jesteś)-a może by tak bardziej.nigdy nie słuchać się żadnej chęci zwiększania i ekspansji...
Adonis
rok temu
Na początku kwietnia przekonamy się o sile gospodarki. Co jeśli w strefie euro i w USA inflacja będzie spadać i zaczną obniżać stopy procentowe? My dośliśmy do ściany w podnoszeniu stóp procentowych, bo wybór to albo tysiące bankrutów z kredytami złotowymi i kryzys albo ratowanie pieniądza. Zobaczycie jak Europa i stany wyjdą z inflacji a my zostaniemy z inflacja na długi czas. To że nadrukowli pieniędzy i banki mają kasę na tyle by nie podnosić oprocentowania lokat, to wina tego rządu i ich złodziejstwa. Tragedią tego kraju jest 30% ludzi którzy nie potrafią czytać pisać i trafiać do toalety.
■□■□■□■□■□■□■...
rok temu
To efekt świątecznych promocji i czyszczenia magazynów. Większą sprzedaż, mniejsza marza. Poczekajmy miesiąc, dwa na następne wyliczenia. Możemy się przekonać, że tak naprawdę ten niby sukces to kolejna porażka.
Polsza 2023
rok temu
Spokojnie wszystko wróci do skarbu państwa.. czyli to co ukradł, obajtek,Macierewicz,morawiecki i handlarze śmiercią i całą mafia tvpis i oddacie majątki tak jak Polacy oddali życie w imię tvpis i propagandy wirusa
Polsza 2023
rok temu
Spokojnie wszystko wróci do skarbu państwa.. czyli to co ukradł, obajtek,Macierewicz,morawiecki i handlarze śmiercią i całą mafia tvpis i oddacie majątki tak jak Polacy oddali życie w imię tvpis i propagandy wirusa
...
Następna strona